Będzie to pierwsza publiczna odsłona projektu artystki pod tytułem „Let's watch humans die..." z 2020 roku. Projekt był serią fotografii, przedstawiających te same zwierzęta w roli obserwatorów katastrof stworzonych przez współczesne, konsumpcyjne społeczeństwo w różnych miejscach w całej Polsce. Rzeźby były również prezentowane w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku jako „wystawa, której nikt nie zobaczy" w trakcie trwania pandemii.
„Tworząc te rzeźby, myślałam o relacji międzygatunkowej oraz o wpływie naszych egocentrycznych, krótkowzrocznych działań na otoczenie i środowisko. Od początku wiedziałam, że będą na nas patrzyły z góry - milczący świadkowie sądu ostatecznego, pod który na własne życzenie zostajemy poddani - mówi artystka. - Praca koncepcyjna przekształciła się w multidyscyplinarny projekt rzeźbiarsko-fotograficzny >>Let's watch humans die<< będący opowieścią o wędrówce trójki zwierząt po Polsce. Wraz z Igorem Haloszką, Michałem Szymelem, Andrzejem Skowronem, Maciejem Domagalskim i Pawłem Sudołem dokumentowaliśmy przykre skutki ludzkiej działalności”.
Wystawa „let’s watch” w warszawskim hotelu Marriott
Artystka Ida Karkoszka oraz kurator wystawy Paweł Brylski tym razem zainstalują rzeźby w hotelowym lobby, w centrum stolicy. Na wystawę w warszawskim hotelu Marriott składają się autorskie odlewy rzeźb w aluminium i w brązie, rzeźby z żywicy akrylowej, prace video oraz fotografie będące zapisem rocznej wędrówki artystki i jej rzeźb po miejscach naznaczonych destrukcyjnym działaniem człowieka.
„Tytuł wystawy brzmi jak zaproszenie do oglądania rzeźb, ale to one obserwują i oceniają. Odwrócenie ról to jeden ze środków artystycznych stosowanych przez Idę Karkoszkę do ożywienia odczuwania i myślenia w świecie cierpiącym na kryzys empatii i wyobraźni - mówi Paweł Brylski, kurator wystawy. - Do rzeźb Idy Karkoszki pasują słowa >>szlachetna prostota i spokojna wielkość<<, którymi Johann Joachim Winckelmann określał sztukę antyczną w środku nadpobudliwego estetycznie baroku. Dla Idy Karkoszki rozwiązywanie problemów rzeźbiarskich i podejmowanie wyborów estetycznych nie jest celem samym w sobie, to jedynie środki do osiągnięcia celu, który wyznacza sobie poza polem sztuki”.
Organizatorzy o współpracy
Iwona Staroszczyk z Galerii Limited Edition wyraziła swoją wdzięczność wobec Hotelu Marriott za otwartość i zrozumienie dla projektu “Let’s watch” Idy Karkoszki: „W porównaniu z innymi instytucjami, z którymi prowadziłam rozmowy o współpracy, Hotel Marriott okazał się być absolutnie bezkonkurencyjnym. Z kolei rzeźby prezentowane na wystawie z powodzeniem odnajdują się w każdym otoczeniu, czy to dach, czy lobby 5-gwiazdkowego hotelu, czy wysypisko śmieci, bo są obiektywnie dobre. Stąd wybór padł na Karkoszkę”.
„Zdecydowałem się na współpracę z Galerią Limited Edition, ponieważ chciałbym, aby Hotel Marriott nie był postrzegany tylko jako zwykły hotel ale także miejsce, w którym można prezentować i promować polskich artystów - mówi Darek Oleksiak, Managing Director Warsaw Marriott Hotel - pomysł umieszczenia rzeźby pani Karkoszki na dachu hotelu był na tyle oryginalny, że zwyczajnie nie mogłem odmówić”.
Prace rzeźbiarki były pokazywane między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Studio Cannaregio w Wenecji oraz w Centrum Marka Rothko w Daugavpils. Jej prace znajdują się w kolekcji British Museum.
Niezwykła rocznica urodzin Stefana Starzyńskiego. Powstała specjalna wystawa