Muzeum Powstania Warszawskiego

i

Autor: Marcin Białek/ creative commons

Godzina "W" - cała stolica będzie świętować 78. rocznicę Powstania Warszawskiego

2022-07-22 10:00

Już nie tylko godzina "W", biletowane spotkania czy relacje on-line. Po dwóch latach powracają wszystkie wydarzenia, jakie do tej pory tworzyły kalendarzowi obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. W tym roku będzie można wspólnie zaśpiewać, wziąć udział w grze miejskiej a także...pojechać rowerem w masie powstańczej!

Niezwykłe znalezisko w iglicy kościoła

Zobacz też: Obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego. Co będzie się działo w Warszawie? [LISTA WYDARZEŃ, GODZINY, IMPREZY]

Obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego będą trwały od 30 lipca do 5 sierpnia. Sprawdź szczegółową listę wydarzeń.

Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki 2022

Po latach pandemicznej przerwy mieszkańcy stolicy znów będą mogli się spotkać i wspólnie zaśpiewać piosenki powstańcze.

Wydarzenie pod hasłem "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" odbędzie się 1 sierpnia o godzinie 20:30 na placu Piłsudskiego.

Godzina "W" - gdzie zaplanowano obchody?

Kilka godzin wcześniej, a dokładnie o godzinie 17:00 wszyscy mieszkańcy Warszawy zatrzymają się, by uczcić pamięć o walczących w Powstaniu Warszawskim. Godzina "W" jest już tradycją i właściwie całkowicie oddolną inicjatywą mieszkańców.

- To wydarzenie szczególne. Każdy może znaleźć miejsce dla siebie. Jeżeli kogoś drażnią race, to może iść na plac Zamkowy czy plac Piłsudskiego. Jeżeli ktoś woli wyraźne sygnały, to wybierze Rondo Dmowskiego. Jeżeli ktoś chce zobaczyć Powstańców Warszawskich, to pójdzie na Powązki. Można powiedzieć, że godzina "W" ma swoją mapę i ludzie gromadzą się w różnych miejscach. Ale wszyscy zatrzymują się. Zatrzymują się ludzie, samochody. Ten moment jest momentem podkreślenia, że ta pamięć jest ważniejsza, niż codzienny pośpiech - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego: "Wolność łączy"

Od godziny 17:00 na ulicach Warszawy spotkamy też wolontariuszy akcji "Wolność łączy". W czasie akcji w miejscach pamięci, w których są tablice upamiętniające ważne wydarzenia, dyżurować będą patrole harcerzy i wolontariuszy. - Akcja służy temu, żeby opowiedzieć o tych miejscach. Nie wszystkie te miejsca są przy głównych ulicach. Chodzi o to, żeby o nich pamiętać. Przy każdym będzie patrol, który będzie rozdawać symbole Polski Walczącej i będzie opowiadał o tym miejscu - mówi Jan Ołdakowski.

Gra terenowa "Labirynt 44"

To nie koniec wydarzeń plenerowych. Na 6 sierpnia zaplanowano też grę plenerową "Labirynt 44". Poszczególne grupy będą w niej brać udział w godzinach między 10:00 a 20:00.

O godzinie 17:00 rozpocznie się rowerowa masa powstańcza - największa, jaką zorganizowano do tej pory. Będzie mogło w niej wziąć udział 3 tys. osób. - Pojedziemy szlakiem Batalionu Golski, od Muzeum Powstania Warszawskiego przez Śródmieście w okolice Placu Politechniki. Po przejechaniu 22 kilometrów wrócimy znów do muzeum - opisuje Jan Ołdakowski. Na wydarzenia można się zapisać za pośrednictwem strony rejestracja.1944.pl . Z kolei pełen program obchodów znajdziecie na TEJ stronie.

Symbolika powstania mocniejsza, niż kiedykolwiek

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego nie lukruje rzeczywistości. Przyznaje, że rozpoczęte w sierpniu 1944 roku powstanie było z góry skazane na przegraną. Ale nie było bez znaczenia. - Wielka i przegrana bitwa, która zaowocował zniszczeniem Warszawy. Ale w tych obchodach to, co czcimy to heroizm Powstańców Warszawskich. To, że oni potrafili powiedzieć "nie" totalitarnemu złu. To, że chcieli być wolni, chcieli o sobie stanowić. To nie jest rocznica klęski, to rocznica ducha ludzi, którzy potrafili być zdecydowani - mówi Jan Ołdakowski. - Wojna w Ukrainie buduje kontekst. Dlatego trzymamy za nich kciuki, żeby zwyciężyli. Ta wojna nie jest wojną dwóch sił zbrojnych. To wojna dobra ze złem. Ludzi, którzy chcą żyć według swoich zasad i tych, którzy ich napadli bo im te zasady przeszkadzają.

Muzyczny akcent rocznicy

78. rocznicy Powstania Warszawskiego towarzyszyć będzie premiera płyty "Wolne Serca", przygotowanej przez Kwiat Jabłoni. Oprócz nich na wydaniu usłyszeć można między innymi Sanah, Miuosha, Kubę Kawalca, Igo, Yuho, Kasię Lins, Natalię Kukulska i Natalię Grosiak z zespołu Micromusic. - Uznaliśmy, że chcemy z tej płyty zrobić taki tygiel, gdzie będzie dużo różnych inspiracji. Przede wszystkim są to covery, skupiające się na tym, czym jest wolność i jak możemy ją przeżywać - mówi Jacek Sienkiewicz z Kwiatu Jabłoni. - To był duży ciężar, zwłaszcza że nie jest to płyta, na którą piszemy piosenki a bardziej jesteśmy dyrektorami artystycznymi tego wydarzenia. Ale sam proces był niesamowicie ciekawy i zdecydowanie się w nim odnaleźliśmy. Jak wyszło muzykom - będzie można się przekonać 22 lipca, w dniu premiery płyty. Tego dnia o godzinie 20:00 w Parku Wolności wszyscy muzycy dadzą premierowy koncert. Bilety można zdobyć TUTAJ.

Auta PRL

Pytanie 1 z 11
Samochód, który jako pierwszy przejechał Trasą Łazienkowską w 1974 roku to...

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!