Spis treści
- Trujące grzyby na targu w Warszawie
- Co wydarzyło się na targu?
- Odzew grzybiarzy
- Policja. Co robić, kiedy kupimy trujące grzyby?
- Czym są piestrzenice kasztanowate?
- Piestrzenica kasztanowata a smardz
- Trujące grzyby. Grzyb podobny do smardza. Ostrzeżenie w sieci
- Smardz jadalny a piestrzenica kasztanowata - różnice
- Zatrucie grzybami. Jak się zachować?
- ABC zbieracza grzybów. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu
Trujące grzyby na targu w Warszawie
Wstrząsające informacje w sieci. Na grupie "Grzyby - identyfikacja" pewna kobieta opisała swój wyjątkowo niepokojący przypadek. Myśląc, że kupuje pyszne smardze, nabyła śmiertelnie trujące piestrzenice kasztanowate. Teraz ostrzega innych.
- Kupiliśmy dziś na targu Olimpia w Warszawie grzyby sprzedawane jako smardze, okazało się, że były to śmiertelnie trujące piestrzenice kasztanowate. Na policję się nie da dodzwonić, szukam możliwości dotarcia do ludzi, którzy kupili te grzyby - napisała Pani Diana.
Co wydarzyło się na targu?
Skontaktowaliśmy się z panią Dianą, która opowiedziała nam przebieg felernych zakupów. Czujność uchroniła ją i jej najbliższych przed poważnym zatruciem.
Czytaj także: Mężczyzna zmarł po zatruciu tlenkiem węgla. Jego rodzina trafiła do szpitala
- Grzyby kupiliśmy na hali Olimpii od pana, który miał ich na oko tak klika kilogramów. Podawał, że to są właśnie smardze, a wiele osób te grzyby nabyło. Już w domu zaczęliśmy się zastanawiać, czy to faktycznie są smardze bo kojarzymy zupełnie inny wygląd i nasze przypuszczenia, co do błędu okazały się prawdziwe. Wtedy opublikowaliśmy post na grupę "Grzyby - identyfikacja".
Rada odnośnie napisania o sprawie na grupach na Facebooku została udzielona osobom, które zakupiły grzyby udzielona przez służby, z którymi skontaktowały się one w pierwszej chwili. Okazało się, że ruch ten uchronił niektórych innych nabywców przed spożyciem grzybów.
Odzew grzybiarzy
Pani Diana wywołała swoim postem ogromne poruszenie. Trujące grzyby to realne niebezpieczeństwo i bezpośrednie zagrożenie nie tylko zdrowia, ale również życia. Potężny był przede wszystkim odzew innych grzybiarzy, którzy znają się na konkretnych okazach i wiedzą, jak uniknąć trujących egzemplarzy.
Czytaj także: Plaga szczurów na Mokotowie. Opanowały piwnice i altanki śmietnikowe
- Na przyszłość proszę skorzystać z nr 112, i nie kupować grzybów których się nie zna. (...) Warto również pytać się o atest takich grzybów, bo tylko grzyby z atestem mogą być sprzedawane - napisała administratorka grupy "Grzyby - identyfikacja".
Policja. Co robić, kiedy kupimy trujące grzyby?
W sprawie trujących grzybów na targu Olimpia w Warszawie postanowiliśmy skontaktować się z policją. Informacji na ten temat udzieliła nam nadkom. Marta Sulowska.
- Na tą chwilę nie mieliśmy takiego zgłoszenia lub zawiadomienia. Nie wiemy, czy pani zdecydowała się na poinformowanie o tym fakcie służb sanitarnych. Jednakże w związku z tym, że pojawiła się taka informacja w mediach społecznościowych (że sprzedane zostały tam grzyby prawdopodobnie trujące - przyp. red.), to my przekażemy ją do służb sanitarnych - powiedziała rzeczniczka.
Czytaj także: Szczury w Warszawie. Plaga gryzoni na Rondzie Wiatraczna. Zobacz zdjęcia
Powtarza się też rada, którą dobrze znamy. Jeśli sami nie umiemy ocenić tego, z jakimi grzybami mamy do czynienia, absolutnie nie powinniśmy ich kupować ze źródeł niesprawdzonych.
- Z pewnością w mojej ocenie nie należy kupować takich grzybów, które mogą być potencjalnie śmiertelne i mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia - podkreśliła nadkom. Sulowska.
Czym są piestrzenice kasztanowate?
Piestrzenica kasztanowata to grzyb trujący, często mylony ze smardzem. Zwykle za pomyłkę odpowiada podobnie pofalowana powierzchnia kapelusza, która może być zabójczą pułapką dla osób niedoświadczonych. Piestrzenica kasztanowata zawiera lotną substancję toksyczną – gyromitrynę, która powoduje zaburzenia żołądkowo-jelitowe, uszkodzenia wątroby, śledziony, nerek, szpiku kostnego i wzroku.
Piestrzenica kasztanowata a smardz
Ten grzyb podobny do smardza może być naprawdę niebezpieczny dla nieświadomego zagrożenia konsumenta. Jakie objawy zatrucia daje piestrzenica kasztanowa?
- Piestrzenica kasztanowata objawy zatrucia:
Bóle głowy, bóle brzucha, wymioty i osłabienie. Charakterystycznym objawem jest pragnienie i suchość w gardle.
Trujące grzyby. Grzyb podobny do smardza. Ostrzeżenie w sieci
Smardz jadalny a piestrzenica kasztanowata - różnice
Na szczęście nie jest tak, że zupełnie nie da się od siebie odróżnić tych dwóch grzybów. Smardze, podobnie jak piestrzenica kasztanowata, mają charakterystycznie pofałdowane główki. Warto jednak pamiętać, że w przypadku piestrzenicy są one bardziej pofałdowane i ciemniejsze.
Zatrucie grzybami. Jak się zachować?
Co jednak w sytuacji, kiedy zbyt późno zorientowaliśmy się, że grzyby były trujące? Jeśli doszło do spożycia takiego grzyba należy niezwłocznie skontaktować się z pogotowiem ratunkowym. W przypadku zatrucia grzybami, czas jest kluczowy, a opóźnienie może prowadzić do poważnych powikłań i nawet śmierci. Dlatego ważne jest, aby działać szybko i skutecznie.
Przed przyjazdem ratowników lub udaniem się do szpitala, można podjąć następujące kroki:
- Spróbuj ustalić, jaki to był gatunek grzyba. Możesz to zrobić na podstawie wyglądu, smaku i zapachu, a także na podstawie zdjęć lub opisu grzyba. To pomoże lekarzom w określeniu rodzaju toksyny i w wyborze najlepszej metody leczenia.
- Nie podawaj żadnych leków ani nie próbuj wymusić wymiotów, chyba że zostanie to zalecone przez lekarza. Niektóre leki lub metody mogą zaostrzyć stan poszkodowanego lub wprowadzić dodatkowe toksyny do organizmu.
- Przepłucz jamę ustną wodą, aby usunąć resztki grzybów.
- Utrzymuj poszkodowanego w spokojnej i cichej atmosferze, aby zminimalizować stres i niepotrzebne ruchy, które mogą przyspieszyć wchłanianie toksyn.
ABC zbieracza grzybów. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu
Jak możemy przeczytać w profesjonalnym poradniku dla grzybiarzy - grzyby świeże, rosnące w warunkach naturalnych, oraz grzyby suszone pozyskiwane z grzybów rosnących w warunkach naturalnych, mogą być oferowane konsumentowi finalnemu:
- wyłącznie w placówkach handlowych lub na targowiskach;
- pod warunkiem uzyskania atestu na grzyby świeże lub atestu na grzyby suszone.
2. Zakłady żywienia zbiorowego mogą używać do przygotowywania potraw grzybów, o których mowa w ust. 1, jeżeli grzyby te posiadają odpowiedni atest. Nie wiadomo, jakie warunki panowały i były przestrzegane na warszawskim targowisku Olimpia.
Zobacz zdjęcia: Wiosenny spacer po Łazienkach Królewskich. Najpiękniejsze miejsce w Warszawie