Zarząd Dróg Miejskich poinformował, że w listopadzie kończy się 10-letnia umowa na dzierżawę i obsługę parkomatów. W planach jest zmniejszenie ilości "starych" urządzeń i zastąpienie ich takimi, które obsługują płatności mobilne. Zarząd podkreśla, że wciąż będą dostępne parkomaty, w których zapłacimy gotówką.
W nowych parkometrach pojawi się ważna opcja, czyli możliwość przedłużenia wcześniej kupionego biletu. Oferty w przetargu można składać do 23 kwietnia. Miasto, podobnie jak teraz, parkomaty będzie dzierżawiło.
Parkometry w Warszawie i ich obecna sytuacja
W sumie na ulicach zostanie zamontowanych 1910 urządzeń, czyli o 197 mniej niż dotychczas. Jak wyjaśnił Zarząd Dróg Miejskich, "mniejsza liczba parkomatów wynika bezpośrednio z analiz, uwzględniających zmiany w zachowaniu kierowców". - Zabezpieczamy się jednak na wypadek dalszego rozszerzania strefy, czy potrzeby ustawienia dodatkowych maszyn - w ramach opcji będziemy mogli pozyskać 800 kolejnych - dodano.
Parkomaty będą różnić się od siebie wielkością i funkcjonalnością. 1100 urządzeń będzie służyło wyłącznie do opłacania postoju kartą lub BLIK-iem, w 810 będzie można zapłacić również gotówką. Zarząd wyjaśnił, że zmniejszenie liczby parkomatów przyjmujących bilon to nie tylko odpowiedź na potrzeby kierowców, ale też spora oszczędność dla miasta, gdyż do obsługi urządzeń gotówkowych potrzebne są dodatkowe osoby, które przywiozą lub odbiorą monety.
Nowe funkcje i udogodnienia dla kierowców
Prowadzone przez drogowców statystyki wskazują, że sposób płacenia za parkowanie się zmienia. Płatność bilonem czy kartą szybko traci na popularności - jeszcze w 2018 r. gotówka stanowiła 35 proc. wszystkich płatności, a karta 44 proc. W 2023 r. to już tylko odpowiednio 14 proc. i 39 proc. W 2024 r. większość kierowców, czyli aż 53 proc. płaci za parkowanie przy pomocy aplikacji mobilnych, 12 proc. robi to za pomocą gotówki, a 35 proc. korzysta z kart debetowych.
W nowych parkomatach pojawi się udogodnienie dla kierowców. W urządzeniach będzie można skorzystać z kodów QR, które przyspieszą i ułatwią opłacenie miejsca parkingowego. Nowe parkometry będą wyposażone w czytniki. Wystarczy, że kierujący zeskanuje taki kod ze swojego telefonu, a numer rejestracyjny jego samochodu uzupełni się automatycznie.
Czytniki QR będą miały jeszcze jedną funkcję, gdyż dzięki nim bilet zakupiony w parkomacie będzie można przedłużać w podobny sposób, jak dziś można to robić, korzystając z aplikacji mobilnej.
Protest przeciwko patodeweloperce w Warszawie - zobacz zdjęcia: