Spis treści
Nowy ranking zamożności polskich miast
Rekordowe wydatki, przy jednoczesnym spadku dochodów - skąd ten paradoks? Autorzy najnowszego rankingu zamożności jednostek samorządu terytorialnego zwracają uwagę na programy rządowe (PiS), które, jak przypominają, były krytykowane choćby za brak transparentności, "ale równocześnie przyniosły nareszcie efekt w wyniku pobudzenia lokalnych inwestycji publicznych".
"Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu i w poprzednich latach. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. (...) System finansowania polskich samorządów jest coraz bardziej rozchwiany, niestabilny i przez to trudny do interpretacji" - czytamy w opisie nowego rankingu przygotowanego przez Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota". Skorygowane dochody (odjęto składki na tzw. janosikowe i dodano kwoty utracone przez samorządy w wyniku ulg czy zwolnień w podatkach lokalnych) podzielono przez liczbę ludności każdej jednostki samorządu (gminy, powiatu, itd.).
Najbogatsze miasto województwa mazowieckiego
Jak wynika z najnowsze rankingu, najbogatszym miastem w Polsce (tak jak w poprzednich latach) są Polkowice (dolnośląskie), gdzie zamożność per capita (na mieszkańca) w 2023 roku wyniosła aż 9877,29 zł. Na drugim miejscu jest Grodzisk Mazowiecki (7054,73 zł), który tym samym jest najbogatszym miastem województwa mazowieckiego. W galerii poniżej przedstawiamy listę 12 najbogatszych miast woj. mazowieckiego.