zdjęcia

Najdroższa ulica w Warszawie obok Muzeum Sztuki Nowoczesnej. 300 metrów za 38,5 mln zł

Na początku października uliczka w pobliżu nowego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w centrum Warszawy zyskała imię wybitnego artysty Wojciecha Fangora. W mediach pojawiła się informacja, że 300-metrowa droga kosztowała aż 38,5 mln złotych. Kwota wydawała się niewiarygodna, dlatego zapytaliśmy o szczegóły stołecznych urzędników. Zespół prasowy potwierdził, że inwestycja pochłonęła grube miliony. "Ze względu na reprezentacyjny charakter miejsca użyto materiałów o podwyższonym standardzie" - wyjaśniono, zaznaczając, że w ramach prac wybudowano także kanalizację deszczową wraz z przepompownią, dodatkowo powstała rampa zjazdowa wraz z częścią tunelową.

Spis treści

  1. Nowa ulica im. Fangora w centrum Warszawy. Zdjęcia
  2. Materiały o podwyższonym standardzie
  3. Wojciech Fangor, kim był

Nowa ulica im. Fangora w centrum Warszawy. Zdjęcia

W uroczystym nadaniu imienia uliczce wzięli udział m.in. przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, zastępczyni prezydenta Aldona Machnowska-Góra, a także Piotr Patkowski reprezentujący rodzinę artysty oraz Fundację Fangora. - Nowa ulica w Nowym Centrum Warszawy dzięki uchwale Rady Miasta od dziś nazywa się: ulica Wojciecha Fangora. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce i lepszy czas na nadanie tej nazwy - tuż obok otwieranego zaraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, w którego cyfrowym Archiwum Artystek i Artystów jest 8,5 tys. obiektów artysty, nieopodal Dworca PKP Śródmieście z mozaikami Fangora i II linii metra, której wystrój zaprojektował – mówiła Aldona Machnowska-Góra. - Siedem stacji drugiej linii metra swój ostateczny wygląd zawdzięcza właśnie patronowi dzisiejszej uroczystości. Napisy na poszczególnych przystankach, od Świętokrzyskiej do Stadionu Narodowego tworzą galerię światowego op-artu – zaznaczyła z kolei Ewa Malinowska-Grupińska.

Ulica, której patronem został Wojciech Fangor, powstała przy okazji budowy nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Ma blisko 300 metrów i jest obsadzona kilkudziesięcioma drzewami i krzewami. Wzdłuż ulicy powstało nowe oświetlenie. Całość kosztowała ponad 38 mln złotych. Skąd tak wysoka kwota? O szczegóły zapytaliśmy stołecznych urzędników.

Materiały o podwyższonym standardzie

Zespół pracowy w odpowiedzi na pytania redakcji Eska.pl przyznał, że inwestycja pochłonęła ok. 38,5 mln zł. "Ze względu na reprezentacyjny charakter miejsca użyto materiałów o podwyższonym standardzie – z kostki granitowej wykonano jezdnię, z płyt granitowych obustronne chodniki, a granitowe płyty okładzinowe znalazły się na zewnętrznych i wewnętrznych ścianach rampy. W ramach inwestycji wybudowano także oświetlenie uliczne oraz nasadzono zieleń: 52 drzewa, w tym 44 wysokie na 9 m glediczje trójcierniowe, 2,2 tys. krzewów i około 7 tys. sadzonek traw ozdobnych" - podkreślono.

W ramach budowy ulic (5 i 8 KD-L – obecnie to jedna ul. Wojciecha Fangora), połączonych rondem, wybudowano kanalizację deszczową wraz z przepompownią wód deszczowych, kanalizację sanitarną, przebudowano sieci elektroenergetyczne wysokiego i średniego napięcia, wybudowano rampę zjazdową wraz z częścią tunelową, wyjaśnili urzędnicy.

Ulica Fangora powstała w rejonie Pałacu Kultury i Nauki: pomiędzy ul. Marszałkowską a ul. Emilii Plater, które posłużą do ruchu lokalnego i obsługi powstającego Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a także planowanego Teatru Rozmaitości.

Wojciech Fangor, kim był

Wojciech Bonawentura Fangor (1922-2015, urodził się i zmarł w Warszawie) był wybitnym malarzem, rysownikiem i rzeźbiarzem. Jego prace, pełne kolorów i dynamiki, nie tylko zachwycają, ale również inspirują kolejne pokolenia artystów. Tworzył plakaty, ale też realizował zamówienia publiczne takie jak mozaiki na Dworcu Warszawa Śródmieście czy wystroju stacji drugiej linii metra. Archiwum Wojciecha Fangora zawiera ponad 8,5 tys. obiektów, dokumentujących twórczość i życie prywatne artysty. Można tam obejrzeć m.in. jego pracownie na całym świecie – to wyjątkowa okazja, bo zdjęcia z tych miejsc nie były wcześniej upubliczniane.

Tak wygląda nowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, zdjęcia:

Nowy budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej podzielił warszawiaków