Z Warszawy

To najlepsza Przestrzeń Publiczna Europy. Park z Warszawy wyróżniony

2024-11-25 8:39

Pod koniec października warszawski ratusz przekazał, że park Akcji "Burza" na Mokotowie doczekał się kolejnego wyróżnienia. Tym razem zielony teren otrzymał Europejską Nagrodę za Przestrzeń Publiczną w Miastach. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku park przeszedł gruntowną modernizację, dzięki której stał się bardziej atrakcyjny dla spacerowiczów.

Park na Mokotowie znów wyróżniony

Mieszkańcy Warszawy i turyści ponownie mogą korzystać z parku pod Kopcem Powstania Warszawskiego od lipca ubiegłego roku. Rewitalizacja przeprowadzona na terenie przez Zarząd Zieleni zaowocowała już kilkoma wyróżnieniami. Niedawno dołączyła do nich kolejna nagroda.

- Miejsce to zdobyło trzy Nagrody Architektoniczne Prezydenta Warszawy, w tym za rozwiązana ekologiczne, oraz Grand Prix Nagrody Architektonicznej "Polityki". Otrzymało również nagrodę w konkursie LILA - Landezine International Landscape Award, czyli jednym z najważniejszych konkursów dotyczących realizacji w dziedzinie przestrzeni publicznej i architektury krajobrazu. Teraz park uhonorowano Europejską Nagrodą za Przestrzeń Publiczną w Miastach. To konkurs, który organizowany jest co dwa lata - przekazał ratusz.

Czytaj również: Spór o drzewa z placu Centralnego w Warszawie. Internautów podzielił fakt, że są niemieckie

Z dbałością o zieleń, nie zapominając o historii

W projekcie przeprowadzonej modernizacji planującym zależało na uatrakcyjnieniu i unowocześnieniu przestrzeni przy jednoczesnym poszanowaniu jej symboliki. Na miejscu, poza małą architekturą, czeka więc ekspozycja historyczna o odbudowie Warszawy. Poza tym spacerowicze mogą przejść się m.in. przyciągającą uwagę kładką wśród drzew. Na samym szczycie Kopca obejrzeć można odnowiony symbol Polski Walczącej, ale również podziwiać panoramę stolicy.

Jak dodał ratusz, w ramach inwestycji zatroszczono się też oczywiście o nową zieleń. - Posadzono tam ponad 450 młodych drzew parkowych i około 8,5 tys. sadzonek drzew leśnych, a także liczne krzewy i byliny gatunków rodzimych. Ponad 2 tys. dodatkowych roślin pojawiło się na placu wejściowym od strony ulicy Bartyckiej. W parku zachowano też strefy dzikiej przyrody o ograniczonej dostępności dla człowieka - przypomnieli urzędnicy.

To nie nowe jezioro. Zdjęcia stadionu z Warszawy obiegły sieć!
Polska za kółkiem
Dariusz Brombosz, Michał Poklękowski
Polska na ucho || Dariusz Brombosz, Michał Poklękowski