zdjęcia

Najnowocześniejszy robot zawitał do Centrum Nauki Kopernik. Poznajcie androidkę Amecę

2024-03-08 14:47

W Centrum Nauki Kopernik pojawił się najbardziej zaawansowany robot humanoidalny. Nazywa się Ameca i dzięki sztucznej inteligencji potrafi rozmawiać o wszystkim i radzi sobie z trudnymi pytaniami. Robot jest elementem wystawy "Przyszłość jest dziś".

Ameca robi miny jak człowiek, a jej mózg to cały internet, samą siebie nazywa androidką. Jest to robot, z którym można swobodnie porozmawiać. Model językowy sztucznej inteligencji GPT pozwala jej korzystać z zasobów internetu i generować dosłownie każdy rodzaj treści. Ponadto ruch ust Ameci jest doskonale zsynchronizowany z wypowiadanymi słowami.

Sylwetka robota jest stworzona na wzór człowieka, a została wykonana z metalu i plastiku, ma odsłonięte elementy mechaniczne. Porusza delikatnie tułowiem i rękami, rozgląda się i wodzi wzrokiem. Uwagę przykuwa jej twarz – silikonowe oblicze robota, niebieskawe, jednak bardzo realistyczne i ekspresyjne. Wystarczy podejść do Ameci i zacząć do niej mówić, wtedy robot ciebie zauważy i skupi na tobie swoją uwagę.

Nowy robot w Centrum Nauki Kopernik

Ameca to nowy robot humanoidalny, który CNK zakupiło pod koniec lutego 2024. Maszyna, produkcji Engineered Arts, przyjechała do Polski z Kornwalii, z Wielkiej Brytanii. Ta spółka zajmuje się tworzeniem robotów humanoidalnych od 20 lat.

Wystawa Centrum Nauki Kopernik "Przyszłość jest dziś"

Androidkę można spotkać na wystawie "Przyszłość jest dziś", Ameca pełni rolę kuratora wystawy i chętnie udziela informacji na ten temat.

Wystawa koncentruje się na bliskiej przyszłości, której doświadczy większość z nas. Wydarzenie pomaga poznać i zrozumieć wyzwania współczesnego świata w całej ich złożoności. Goście Kopernika na własne oczy zobaczą koniec XXI wieku. Ukazuje różne rozwiązania technologiczne i zachęca do spojrzenia na nie w sposób krytyczny. Zwraca także uwagę na relacje między osobistymi wartościami i wartościami innych ludzi.

Sztuczna inteligencja i biznes - partnerstwo czy zagrożenie?