Z Regionu

Najstarsze miejscowości na Mazowszu. Tego na pewno nie wiedzieliście

2024-07-09 13:42

Województwo mazowieckie skrywa wiele tajemnic. Jedna z nich dotyczy tego, które miasta regionu są faktyczne najstarsze. Próbujemy rozwiązać tę kwestię i przedstawimy w galerii listę najstarszych miejscowości Mazowsza.

Spis treści

  1. Które miasto z mazowieckiego jest najstarsze?
  2. Woj. mazowieckie - najpopularniejsze nazwy miejscowości

Pierwsze skojarzenie każdego, kto odwiedza województwo mazowieckie, to bez wątpienia miasto Warszawa. W końcu mowa tu o stolicy nie tylko najwyższej jednostki samorządu terytorialnego tego regionu, ale i całego kraju. Z kolei Mazowsze słynie nie tylko z ogromnej aglomeracji, ale też mniejszych miast, które często istnieją nieco dłużej niż Warszawa.

Które miasto z mazowieckiego jest najstarsze?

Województwo mazowieckie według danych z 2019 roku zamieszkuje ponad 5 mln mieszkańców. W skład jednostek podziału terytorialnego wchodzi 37 powiatów oraz 5 miast na prawach powiatu, które dzielą się na 35 gmin miejskich, 60 miejsko-wiejskich i 219 wiejskich.

Każda, nawet najdrobniejsza wioska ma za sobą pewną historię. Wielu z nich nie sposób już opisać z powodów między innymi braku źródeł. Istnieje jednak szansa, aby spróbować wyznaczyć najstarsze miasta tego województwa. Najstarszym miastem jest Płock, który uzyskał prawa miejskie już w 1237 r., będąc nawet starszym o 20 lat od Krakowa. Więcej miast znajdziesz w naszej galerii powyżej.

Woj. mazowieckie - najpopularniejsze nazwy miejscowości

Warto również przypomnieć listę najpopularniejszych nazw miejscowości w województwie mazowieckim. Bez tej wiedzy, lepiej nie jechać nigdzie na własną rękę, żeby przypadkiem nie pomylić lokalizacji. Przy okazji można też dowiedzieć się, czy wasza gmina nie jest, jak się może okazać, najbiedniejszą z całego regionu.

Listen on Spreaker.