Najstarszy autobus w Warszawie jeździ po ulicach
We wtorek Somua Six odbyła premierowy przejazd po rewitalizacji. Na ulicach czekali z aparatami miłośnicy komunikacji i dawnej stolicy.
Dziś możesz jeździć bez biletu - nawet pociągiem! Świetujemy Europejski Dzień Bez Samochodu
Najstarszy autobus w Warszawie pochodzi z roku 1932, a sprowadzony został z Holandii. Dzięki pracownikom zajezdni MZA „Stalowa” oraz specjalistom z firmy Abcar Oldtimers przeszedł pieczołowitą rewitalizację. Odtworzyli oni stan pojazdu z z roku 1928, kiedy pierwsze francuskie autobusy Somua zadebiutowały na ulicach Warszawy.
Od kiedy autobusy Somua jeżdżą po Warszawie?
– Autobusy Somua były wizytówką przedwojennej Warszawy – tłumaczy Adam Stawicki, kierownik działu informacji i promocji z MZA w Warszawie. – Były to wówczas najnowocześniejsze autobusy świata, a pojazdy w wersji produkowanej dla Warszawy były luksusowo wyposażone w skórzane fotele i mahoniowe obicia ścian oraz sufitów (wersja paryska była dużo uboższa). Przedwojenne warszawskie Somuy można oglądać w zachowanych filmach fabularnych i dokumentalnych z lat 30 – dodaje Stawicki.
Zobacz też: Polacy nie chcą kupować mieszkań! Sprzedaż spadła nawet o połowę, a ceny?
II Wojnę Światową przetrwały trzy Somuy, które po naprawach służyły do 1949 roku. Niestety żaden z oryginalnych warszawskich pojazdów nie zachował się do dziś – ostatnie pojazdy zostały zezłomowane w końcu lat 40.
Najstarszy autobus w Warszawie na stulecie MZA
– W roku stulecia warszawskich autobusów Miejskie Zakłady Autobusowe przywracają Warszawie jej ważny zabytek, a jednocześnie świadectwo świetnej tradycji stołecznej komunikacji miejskiej – cieszy się kierownik MZA.
Premierowy przejazd odbył się częściowo po trasie przedwojennej linii „A” – pierwszej obsługiwanej w Warszawie przez Somuy (z placu Teatralnego na plac Zbawiciela).