Operacja wymiany objęła 24 osoby przebywające w więzieniach w siedmiu krajach, w tym w Polsce, oraz dwoje dzieci. Jak poinformowały tureckie władze, 10 osób, w tym dwie osoby nieletnie, relokowano do Rosji, trzynaście do Niemiec, trzy do USA. Wymianą zostały objęte osoby odbywające kary więzienia w USA, Niemczech, Polsce, Słowenii, Norwegii, Rosji i Białorusi.
Biden i Harris na lotnisku
Samolot przewożący obywateli USA zwolnionych przez Rosję z więzienia w ramach wymiany z Zachodem wylądował późnym wieczorem w czwartek w bazie lotniczej Andrews w stanie Maryland, poinformowały światowe agencje.
Na pokładzie samolotu, który dziewięć godzin wcześniej wystartował z Ankary, gdzie doszło do wymiany, byli: korespondent "Wall Street Journal" Evan Gershkovich, skazany w Rosji za rzekome szpiegostwo, były amerykański żołnierz Paul Whelan również skazany za szpiegostwo oraz dziennikarka Alsou Kurmasheva.
Amerykanów, uwolnionych w ramach największej wymiany więźniów między Rosją a Zachodem od zakończenia zimnej wojny, na lotnisku powitał prezydent USA Joe Biden wraz z wiceprezydent Kamalą Harris. Według relacji amerykańskich mediów prezydent Biden na powitanie serdecznie przytulił Gershkovicha.
32-letni Evan Gershkovich korespondent "Wall Street Journal" został skazany w Rosji na 16 lat więzienia za szpiegostwo. Sam dziennikarz, redakcja "WSJ" oraz władze USA twierdzą, że jest niewinny i wykonywał normalne obowiązki korespondenta formalnie akredytowanego przez rosyjskie MSZ.
54-letni Paul Whelan, były żołnierz US Army, skazany w Rosji w 2020 roku na 16 lat więzienia również za rzekome szpiegostwo, twierdzi, że zarzuty przeciwko niemu zostały sfabrykowane.
Z kolei 47-letnia Alsu Kurmasheva - dziennikarka Radia Wolna Europa (RWE) zatrzymana w 2023 roku w Kazaniu, odbywała w Rosji karę 6,5 roku pozbawienia wolności. Mająca podwójne rosyjskie i amerykańskie obywatelstwo dziennikarka została oskarżona o to, że nie zarejestrowała się jako "zagraniczny agent" oraz jakoby rozpowszechniała fałszywe informacje na temat rosyjskiej armii.
Kolonia-Bonn: Na przybyłych czekał kanclerz Niemiec Olaf Scholz
W czwartek po godz. 22 na lotnisku Kolonia-Bonn wylądował samolot z uwolnionymi więźniami w ramach wymiany między Rosją a krajami Zachodu na pokładzie. Na przybyłych czekał kanclerz Niemiec Olaf Scholz – podał dziennik "Bild".
Kanclerz Olaf Scholz poinformował na lotnisku, że na pokładzie samolotu lecącego z Turcji do Niemiec znajduje się 16 osób. Przyznał też, że uwolnienie więźniów politycznych z Rosji poprzedziły miesiące poufnych rozmów.
"Od kilku miesięcy rząd federalny ściśle współpracował ze Stanami Zjednoczonymi w celu znalezienia rozwiązania" – powiedział kanclerz. Przekazał też, że odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem USA Joe Bidenem, który jest wdzięczny za niemiecko-amerykańską współpracę. Scholz odniósł się w swoim oświadczeniu do uwolnienia skazanego w Niemczech byłego agenta FSB Wadima Krasikowa, który w 2021 r. został skazany na dożywocie za zabójstwo czeczeńsko-gruzińskiego dysydenta w berlińskim Tiergarten na zlecenie rosyjskich władz. Decyzja o uwolnieniu Krasikowa spotkała się z ostrą krytyką niemieckich mediów.
„Nikomu nie przyszło łatwo podjąć taką decyzję” – powiedział kanclerz. Największa - jak podkreślają media - od czasów zimnej wojny wymiana więźniów w Rosji i krajach Zachodu odbyła się w czwartek w Ankarze. Operacja objęła 24 osoby z więzień w siedmiu krajach, w tym w Polsce, oraz dwoje dzieci. Jak przekazały tureckie władze, 10 osób, w tym dwie osoby nieletnie, relokowano do Rosji, 13 do Niemiec, trzy do USA. Wymianą objęte zostały osoby z więzień w USA, Niemczech, Polsce, Słowenii, Norwegii, Rosji i Białorusi.
Putin na lotnisku we Wnukowie witał Krasikowa
Władimir Putin udał się w czwartek w nocy na lotnisko we Wnukowie, by osobiście przywitać przybyłych do Rosji szpiegów i agentów, uwolnionych w ramach wymiany więźniów, w tym Wadima Krasikowa skazanego za zabójstwo – informują media. Krasikowa, o którego Kreml walczył od wielu miesięcy, Putin uściskał.
Witając przybyłych, Putin dziękował im za „wierność ojczyźnie, która ani na minutę o nich nie zapomniała”. Informuje o tym niezależny portal Meduza, odnotowując szczególnie ciepłe powitanie przez Putina Wadima Krasikowa, który w 2019 r. w centrum Berlina dokonał na zlecenie Moskwy zabójstwa czeczeńsko-gruzińskiego dowódcy polowego. Kreml z niezwykłym uporem walczył właśnie o uwolnienie tego człowieka, którego Putin nazywał „patriotą”. W Niemczech Krasikow został skazany na dożywocie.
Nagranie z płyty lotniska we Wnukowie opublikował kremlowski dziennikarz - propagandysta Pawieł Zarubin.
Rosyjski prezydent zapowiedział, że to „nie ostatni raz”, kiedy spotyka się ze swoimi agentami. „Wszyscy będziecie zgłoszeni do nagród państwowych. Jeszcze się zobaczymy. Porozmawiamy o waszej przyszłości. Teraz chcę wam po prostu pogratulować powrotu” – powiedział Putin, cytowany przez Meduzę.
Listen on Spreaker.