Zdjęcie poglądowe

i

Autor: StockSnap / pixabay.com

Nawet 38 tysięcy za metr! Ceny mieszkań w Warszawie potrafią przyprawić o zawrót głowy

2021-03-22 20:55

Miało być taniej. Na początku pandemii wszyscy spodziewali się, że ceny mieszkań spadną. Tak się jednak nie stało. Banki chętnie dawały kredyty, przez co zainteresowanych zakupem mieszkań nie brakowało. Do tego deweloperzy robili wszystko, żeby nie musieć obniżać cen. Dziś średnia stawka za metr kwadratowy w Warszawie to 10,7 tys. zł. Niemalże niemożliwym stało się kupienie mieszkania poniżej 7 tysięcy za metr kwadratowy!

Dr Grzesiowski: Smog wspomaga rozprzestrzenianie się koronawirusa

Mieszkanie - lokata na przyszłość

Gigantyczne ceny mieszkań to nasza wina?! Kiedy deweloperzy zaczęli się zastanawiać, czy przez pandemię nie będzie spadku sprzedaży, my zaczęliśmy w nieruchomościach lokować nasze pieniądze. - Mieszkania stały się lokatami. Kupujący wychodzą z założenia, że mieszkanie nie straci na wartości, a oszczędności nie skurczą się z powodu inflacji - mówił Marek Wielgo, analityk rynku nieruchomości z portalu GetHome.pl. Zwłaszcza, że możliwości są głównie stwarzane przez banki - Kredyty są tanie, banki chętnie ich udzielają. W lutym mieliśmy rekordową liczbę wniosków kredytów. Sama liczba kredytów też była wyższa, niż rok wcześniej.

Jednak kupno mieszkania w samej stolicy to nadal wyzwanie. Bo żeby kupić nieruchomość za średnią stawkę, powinniśmy zarabiać stawkę ponadprzeciętną. Za przeciętną pensję w stolicy możemy kupić zaledwie 0,66 metra kwadratowego mieszkania.

Warszawa luksusowa vs Warszawa osiągalna

Ceny będą spadać, jeśli deweloperzy wypuszczą na warszawski rynek dużo mieszkań w średniej cenie. Jednak to, jak podkreślają eksperci, nie leży w ich interesie. Deweloperzy nie chcą rezygnować ze swoich cen i marż, dlatego wprowadzają na rynek odpowiednią ilość mieszkań w konkretnych grupach cenowych. W ten sposób mają też uniknąć sytuacji, gdzie będą naciskani na dawanie upustów na mieszkania.

W Warszawie rozpiętość cen to od 8 do 38 tysięcy za metr! Są dzielnice, którymi lepiej się nie interesować, jeśli nie jesteśmy gotowi wyłożyć 10 tysięcy za metr - Na Woli, Żoliborzu, Bielanach. Śródmieście jest poza zasięgiem zwykłego śmiertelnika, tutaj ceny przekraczają nawet 23 tys. za m2. Nawet Praga Północ to w tej chwili 12 tys. zł/m2 - mówi Marek Wielgo.

Na drugim biegunie znajdują się mieszkania na Białołęce, w Rembertowie czy Wesołej, gdzie jest cień szansy znaleźć nieruchomość poniżej 7 tysięcy za metr.

Na którym kontynecie leżą te miasta?

Pytanie 1 z 10
Na jakim kontynencie leży Moskwa?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!