Kolejki na test na COVID-19. Dramat pacjentów

i

Autor: Mateusz Nadworski/Super Express

Nawet tydzień czekania na test! Tłumy chętnych do punktów pobrań w Warszawie

2020-10-22 17:33

Nawet tydzień! Tyle trzeba czekać na test na koronawirusa w niektórych miejscach w Warszawie. Chętnych jest coraz więcej, a punkty pobrań działają krótko i często przyjmują niewielu pacjentów. Więcej dowiesz się czytając Eska Warszawa.

ESKA XD #006

Tydzień czekania

Najbliższy termin? Za 7 dni. Taka informacje otrzymaliśmy w jednej z przychodni, w której działa punkt pobrań. To jedno z 23 miejsc w Warszawie, gdzie można zrobić test na koronawirusa. 

- 29 października mam wolny termin. Może się pan zapisać, ale może pan też próbować w innym miejscu. Wtedy pan zadzwoni i odwoła wizytę. W każdy dzień jest po 12 osób zapisanych z tym, że czasem pacjenci nie przychodzą - usłyszeliśmy w słuchawce po kilkunastu minutach oczekiwania. 

CZYTAJ TAKŻE: Szpitale prywatne włączą się do walki z koronawirusem! 1000 łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19

Coraz więcej punktów pobrań

W Warszawie działają w sumie 23 miejsca, w których można poddać testom. To punkty w przychodniach, ale też mobilne. Niewykluczone, że wkrótce będzie ich w Warszawie jeszcze więcej. 

Wiemy, że NFZ planuje podpisanie umów również z innymi podmiotami na wykonanie i prowadzenie punktów wymazowych w Warszawie. Być może ta liczba się jeszcze powiększy - mówi rzecznik stołecznego ratusza, Karolina Gałecka. 

CZYTAJ TAKŻE: Czy zamkną podstawówki? Od kiedy uczniowie będą musieli przejść na naukę zdalną?

Bądź przygotowany

A lekarze przypominają: jak już uda nam się dostać na test, to bądźmy odpowiednio przygotowani. 

- Nie powinniśmy jeść, pić palić papierosów i myć zębów ok. 2-3 godziny przed testem. Wynika to z różnych rzeczy m.in. z techniki wymazowej, która może powodować odruch wymiotny. To jednak nie musi wpłynąć na sam wynik - mówi prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, dr Michał Sutkowski. 

Listę punktów, których możecie zrobić test na koronawiursa znajdziecie m.in. na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Sonda
Czy rząd powinien wprowadzić obostrzenia na 1 listopada?