Mama Ginekolog będzie musiała się tłumaczyć przed Okręgową Izbą Lekarską?
Influencerka Mama Ginekolog, czyli Nicole Sochacki-Wójcicka, może mieć poważne problemy po tym, jak w social mediach przyznała się do przyjmowania znajomych i rodziny w ramach NFZ poza kolejką. Ginekolożka najwidoczniej nie widziała w swoim działaniu nic złego. Tłumaczyła bowiem, że przyjmując w wolnym czasie znajomych i rodzinę przyczynia się do „skrócenia kolejki”. Dodała również, że taka praktyka powszechna jest na całym świecie. To wyznanie wywołało oburzenie wśród internautów, zwłaszcza że ginekolożka przyjmuje w gabinecie, który prowadzi w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Chociaż w kolejnych wpisach lekarka doprecyzowała, że każdy, kto się zgłosi do niej w pilnej sprawie może liczyć na pomoc to niewiele to zmieniło. Skargi na lekarkę trafiły do Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.
Sprawą zainteresował się również NFZ.
„Nie ma zgody na przyjmowanie koleżanek i rodziny poza kolejnością w ramach kontraktu z NFZ. W trybie pilnym żądamy wyjaśnień od Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM, gdzie przyjmuje @mamaginekolog. Nie ma lepszych i gorszych pacjentów.” – brzmi komunikat na Twitterze NFZ.
" Co do zasady przyjmowanie pacjentów w ramach środków publicznych pochodzących z NFZ po godzinach pracy lekarza nie powinno mieć miejsca i jest sprzeczne z etyką lekarską" – cytuje Olgę Rasińską, rzeczniczkę Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, portal wp.pl. Rasińska dodała, że jeśli OROZ (Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej) stwierdzi, że zaistniały nieprawidłowości, sprawa trafi do Okręgowego Sądu Lekarskiego z wnioskiem o ukaranie Sochacki-Wójcickiej.
Jest kilka sposobów, w jaki sposób sąd lekarski może ukarać lekarza za naruszenie etyki zawodowej, opisane są one w Ustawie o izbach lekarskich w art. 83. Sąd lekarski może orzekać następujące kary: upomnienie, nagana, kara pieniężna, zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w jednostkach organizacyjnych ochrony zdrowia na okres od roku do pięciu lat, ograniczenie zakresu czynności w wykonywaniu zawodu lekarza na okres od sześciu miesięcy do dwóch lat, zawieszenie prawa wykonywania zawodu na okres od roku do pięciu lat oraz pozbawienie prawa wykonywania zawodu, o którym mowa w art. 5 zadania samorządu lekarzy pkt 3-3c.