W niedziele 15 grudnia i 22 grudnia 2024 nie obowiązuje zakaz handlu, tego dnia sklepy, markety czy galerie handlowe będą otwarte. Ze względu na przedświąteczny czas, miejsca te mogą przeżywać oblężenie, należy spodziewać się długich kolejek i korków na drogach dojazdowych. W tym roku również 24 grudnia (w Wigilię) sklepy będą czynne (do wczesnych godzin popołudniowych), za rok będzie obowiązywał już zakaz handlu przez cały dzień.
Wigilia dniem wolnym od pracy
W listopadzie Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która przewiduje uczynienie 24 grudnia dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników, w tym osób zatrudnionych w placówkach handlowych. Dotychczas, zgodnie z przepisami, Wigilia była dniem roboczym do godziny 14:00. Nowe przepisy mają wejść w życie już w tym roku, ale wymagają jeszcze podpisu prezydenta.
Niedziele handlowe od 2025 roku
Zmiany obejmują również regulacje dotyczące niedziel poprzedzających Wigilię. Od 2025 roku trzy ostatnie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia będą handlowe. Sejm przyjął także poprawkę Senatu ograniczającą liczbę pracujących niedziel w grudniu dla pracowników handlu do maksymalnie dwóch.
Ustawa czeka na podpis prezydenta
Prezydent Andrzej Duda wyraził swoje poparcie dla idei wolnej Wigilii, zaznaczając jednocześnie, że podczas procesu legislacyjnego doszło do istotnych modyfikacji projektu ustawy. Szczególnie skrytykował decyzję o uczynieniu trzech niedziel poprzedzających Wigilię dniami handlowymi. W konsekwencji, jak sam przyznał, jego stanowisko wobec ustawy „uległo niejakiemu zawieszeniu”.
Zakaz handlu w niedziele
Przypomnijmy, że ustawa ograniczająca handel w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Od 2020 roku zakaz handlu obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Wyjątki stanowią:
- ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia,
- niedziela przed Wielkanocą,
- dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
Wyjątki od zakazu handlu
Ustawa przewiduje katalog 32 wyjątków od zakazu handlu w niedziele. Obejmują one m.in.:
- placówki prowadzone przez właścicieli osobiście,
- cukiernie i lodziarnie,
- stacje paliw,
- kwiaciarnie,
- sklepy z prasą,
- kawiarnie,
- punkty pocztowe, jeśli co najmniej 40 proc. przychodów pochodzi z usług pocztowych.
Kary za naruszenie przepisów
Za łamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1000 zł do 100 tys. zł. W przypadku uporczywego naruszania przepisów możliwe jest również orzeczenie kary ograniczenia wolności.
Wilanów Park, nowa galeria handlowa powstanie w Warszawie: