Warszawa

i

Autor: PAWEL DABROWSKI / SUPER EXPRESS

Atrakcje

Nietypowe muzea w Warszawie. Mogłeś nawet nie mieć o nich pojęcia

2024-08-05 12:04

Warszawa to nie tylko Muzeum Narodowe, Zachęta czy Muzeum Ziemi. W mieście można znaleźć mnóstwo nietypowych muzeów tematycznych. Wybraliśmy dla Was najciekawsze z nich.

Nietypowe muzea w Warszawie

Muzeum Legii Warszawa (Łazienkowska 1a)

Muzeum zostało otwarte w 2006 roku, w stulecie powstania klubu. Pomieszczenia muzeum znajdują się pod słynną Żyletą na stadionie Legii. Najważniejszym z nich jest Sala Mistrzów, w której prezentowane są wszystkie trofea wywalczone przez Legię. Bogata w eksponaty wystawa obejmuje między innymi koszulki, buty i rzeczy osobiste, należące do słynnych piłkarzy, w tym Kazimierza Deyny.

Fotoplastikon Warszawski (Kamienica Hoserów, Al. Jerozolimskie 51/9)

Otwarty w 1905 roku Fotoplastikon Warszawski jest jednym z najstarszych fotoplastikonów na świecie. Jest to dużych rozmiarów urządzenie optyczne, które umożliwia oglądanie serii trójwymiarowych zdjęć na dużym ekranie. Wnętrze zachowało swój oryginalny wygląd, co dodaje mu niepowtarzalnego uroku. Na ścianach znajduje się wiele starych fotografii, które przedstawiają różne miejsca i wydarzenia z historii Warszawy i Polski. Główną atrakcją jest oglądanie zdjęć w trójwymiarze z efektem iluzji ruchu. Trzeba w tym celu założyć specjalne okulary. Zdjęcia prezentowane w fotoplastikonie przedstawiają między innymi zabytki Warszawy, ulice, ludzi i wydarzenia historyczne. Dzięki temu można przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądała stolica Polski w przeszłości.

Muzeum Nurkowania (Grzybowska 88)

Otwarte w 2006 roku muzeum założyli Karina i Grzegorz Kowalscy z udziałem członków Stowarzyszenia Warszawski Klub Płetwonurków. Na wystawie można obejrzeć zarówno współczesny, jak i zabytkowy sprzęt do nurkowania. Najstarszy eksponat pochodzi z 1895 roku. W każdą środę w Muzeum odbywa się spotkanie, na którym można dowiedzieć się więcej o historii nurkowania i stosowanym przez nurków oprzyrządowaniu, czy też obejrzeć poświęcone nurkowaniu filmy. Spotkania są otwarte dla wszystkich chętnych osób. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Muzeum Gazowni Warszawskiej (Seweryna Krzyżanowskiego 7)

Muzeum Gazowni Warszawskiej to unikalna atrakcja turystyczna, która pozwala zwiedzającym odkryć historię i znaczenie gazownictwa w Warszawie. Znajduje się ono w jednym z budynków dawnej gazowni, co dodaje muzeum autentycznego charakteru. Muzeum prezentuje różnorodne eksponaty, dokumenty i fotografie związane z produkcją, dystrybucją i wykorzystaniem gazu w stolicy. Zwiedzający mają okazję dowiedzieć się więcej o technologiach związanych z gazownictwem, a także o wpływie gazu na rozwój miasta i codzienne życie jego mieszkańców. W muzeum można zobaczyć oryginalne urządzenia i maszyny używane w gazowniach, takie jak generatory, kompresory czy aparaty pomiarowe. Wiele z tych eksponatów jest wciąż sprawnych i stanowi cenny zabytek techniki.

Interaktywne Muzeum Flipperów "Pinball Station" (Kolejowa 8A)

W Interaktywnym Muzeum Flipperów „Pinball Station” zgromadzono sporą kolekcję zarówno starszych, jak i współczesnych, wykorzystujących zaawansowaną technologię automatów do gier. Wszystkie eksponaty są w bardzo dobrym stanie. W muzeum można się zaznajomić z historią flipperów i przede wszystkim zagrać na nich. Interaktywne stanowiska są przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych graczy. Warto często zaglądać na stronę muzeum, żeby nie przegapić organizowanych przez nie pinballowych turniejów.

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek (Podwale 15)

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek jest jednym z największych muzeów tego typu w Europie. Składa się z kilku części. Pierwszą z nich jest ekspozycja domków dla lalek, gdzie można podziwiać różnorodne modele łącznie z najnowocześniejszymi, interaktywnymi wersjami. Wnętrza domków są urządzone w różnych stylach, od klasycznych po współczesne, co pozwala na odkrywanie różnych epok i kultur. Warto też zajrzeć do sekcji poświęconej graniu, żeby zapoznać się z różnorodnymi grami planszowymi, karcianymi, logicznymi i strategicznymi. Można nawet samodzielnie wypróbować niektóre z nich. Ostatnią częścią muzeum jest sekcja zabawek. Można tam podziwiać samochodziki, klocki, pluszaki i wiele innych zabawek z różnych epok.

Muzeum Neonów (Soho Factory, Mińska 25)

Muzeum prezentuje kolekcję historycznych neonów, które były charakterystycznym elementem krajobrazu Warszawy w okresie PRL. W muzeum można podziwiać zarówno oryginalne neonowe znaki, jak i repliki, które zostały odrestaurowane i przywrócone do dawnej świetności. Ekspozycja jest niezwykle barwna i efektowna, świetnie oddaje atmosferę lat 60. i 70. XX wieku. W salach muzeum można zobaczyć neonowe napisy, symbole i wzory, które kiedyś zdobiły fasady budynków, sklepów i restauracji. Każdy neon ma swoją historię i opowieść, warto więc zwiedzać muzeum z przewodnikiem.

Muzeum Życia w PRL (Piękna 28/34)

Muzeum Życia w PRL jest unikalną atrakcją turystyczną, która przenosi odwiedzających w czasy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Jest jednym z najpopularniejszych muzeów tematycznych w kraju. Celem placówki jest odtworzenie autentycznego klimatu i atmosfery codziennego życia w tamtych czasach. Zwiedzający mogą zobaczyć rekonstrukcje wnętrz mieszkań, sklepów, kawiarni i innych miejsc. W muzeum można też podziwiać autentyczne przedmioty i rekwizyty z tamtej epoki, takie jak meble, sprzęt gospodarstwa domowego, telewizory, radia, naczynia, zabawki i wiele innych. Wszystkie te przedmioty są starannie zachowane i stanowią cenny zabytek historyczny.

Muzeum Historii Polski - zobacz zdjęcia:

Zwiedzaj Mazowsze z Mazobiletem. Władze Warszawy i województwa podpisały porozumienie