Dzik na jednym z osiedli przy rondzie Wiatraczna

i

Autor: Materiały prasowe/Straż Miejska Warszawa

Z Warszawy

Zaskakujące odkrycie przy rondzie Wiatraczna. Na środku osiedla leżała głowa dzika

2025-01-15 13:42

Warszawska straż miejska otrzymała nietypowe zgłoszenie. Na jednym z osiedli na Pradze Południe leżała głowa dzika. Na miejscu strażnicy odkryli, że zwierzę zostało wcześniej zastrzelone. Tylko w 2024 roku Lasy Miejskie w Warszawie otrzymały pięć tysięcy zgłoszeń dotyczących dzików. Wyjaśniamy, dlaczego jest ich tak dużo.

Spis treści

  1. Głowa dzika na osiedlu w Warszawie
  2. Dziki na terenie Warszawy. Lawinowy wzrost zgłoszeń
  3. Dlaczego w miastach jest coraz więcej dzików?

Głowa dzika na osiedlu w Warszawie

W sobotę, 11 stycznia 2025 r., około godziny 7 rano Straż Miejska w Warszawie otrzymała zgłoszenie na numer alarmowy 986. Zaniepokojony mieszkaniec okolic ronda Wiatraczna (Praga Południe) zgłosił, że na środku trawnika leży łeb i skóra zdjęta z dzika. Strażnicy miejscy przyjechali na osiedle przy ulicy Kirasjerów i odkryli ślady krwi na ośnieżonym chodniku. Te prowadziły w stronę altany śmietnikowej. Przy kontenerach faktycznie leżało truchło zwierzęcia.

Mundurowi ustalili, że dzik padł w wyniku zastrzelenia. Wskazywała na to dziura w głowie zwierzęcia. Na miejsce wezwano techników z policji, którym przekazano tę sprawę. Prowadzili oni także dalsze czynności w związku z postrzeleniem dzika. Policja jednak nie była w stanie wyjaśnić nam, co dokładnie zostało ustalone w tej sprawie.

Z kolei kierownik Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Robert Strąk potwierdził w rozmowie z warszawa.eska.pl, że na miejsce wezwano także ekipę z warszawskich Lasów Miejskich. - Zostaliśmy wezwani przez patrol Straży Miejskiej, na miejscu były szczątki dzika. Naszym zadaniem było jedynie ich uprzątnięcie - wyjaśnił.

Dziki na terenie Warszawy. Lawinowy wzrost zgłoszeń

Od kilku lat na ulicach Warszawy widać coraz więcej dzików, o czym świadczy duża liczba zgłoszeń wpływających do Lasów Miejskich w Warszawie. - Statystyki dotyczące zgłoszeń na temat pojawiania się dzików na terenie miasta prowadzimy przynajmniej od roku 2016. W roku 2021 wpłynęło do nas 700 takich zgłoszeń, a w 2024 roku było ich już 5128 - wyliczył Robert Strąk.

Kierownik Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt z warszawskich Lasów Miejskich zaznaczył, że trudno jest policzyć, ile tak naprawdę jest dzików w Warszawie. Liczba zgłoszeń dotycząca tych zwierząt pokazuje jednak pewien trend.

W zeszłym roku Lasy Miejskie na wniosek prezydenta Warszawy przeprowadziły odstrzał dzików. - Do końca roku 2024 dokonaliśmy odłowu 454 dzików wraz z ich uśmierceniem. Największa liczba tej redukcji padła w takich dzielnicach jak Białołęka czy Wawer, ponieważ tam te działania były prowadzone najbardziej intensywnie. To tam również była największa liczba zgłoszeń dotyczących dzików, które niszczyły okoliczny teren - powiedział Robert Strąk.

Dlaczego w miastach jest coraz więcej dzików?

Nie tylko Warszawa zmaga się z problemem zwiększonej liczebności dzików. Skąd wynika coraz częstsza obecność tych zwierząt na ulicach wielkich aglomeracji? Kierownik Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt wskazał na kilka możliwych przyczyn. - W mieście jest cieplej, są łagodniejsze zimy. Również jest mniej zagrożeń naturalnych i dziki mają mniej wrogów w mieście. Na terenach miejskich jest ogromna ilość pokarmu, a mieszkańcy sami nieświadomie dokarmiają dziki. Wtedy mają one poczucie, że są bezpieczne - stwierdził Robert Strąk.

Warto zwrócić uwagę na resztki jedzenia przy śmietnikach i uważać przy wyrzucaniu śmieci. - Obecnie zwierzęta mają łatwy dostęp do żywności, więc z pewnością jest to przyczyna, dla której może być więcej dzików w Warszawie. Nawet wyrzucanie bioodpadów, np. skoszonej trawy czy liści, też może powodować, że zwierzęta chętniej się pojawiają w danym miejscu. W takich bioodpadach mogą się rozwijać larwy owadów, które są doskonałym przysmakiem dla dzikich zwierząt - podsumował w rozmowie z warszawa.eska.pl Robert Strąk.

Nowy wybieg afrykański w Warszawskim ZOO - koncepcja architektoniczna, zobacz zdjęcia:

Świętokrzyskie. Plaga dzików w Suchedniowie! Niszczą działki i miejsca publiczne