Niezwykłe odkrycie w kościele w Karczewie
W barokowym kościele pw. św. Wita w Karczewie, wzniesionym w latach 1732-1737, prowadzone są obecnie badania architektoniczne i konserwatorskie, dofinansowane przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
"Podczas badań w kaplicy od strony północnej, wybudowanej najprawdopodobniej na początku lat 40. XVIII w., odsłonięto fragmenty dobrze zachowanych polichromii przedstawiających iluzjonistyczny ornament. Trwają prace nad dokładnym rozpoznaniem malowideł przez zespół konserwatorów prowadzących badania" - przekazał konserwator.
Czytaj również: Nowy stadion w Warszawie, do tego hala sportowa. Jest pozwolenie na budowę
Historia kościoła pw. Św. Wita w Karczewie
Jak napisano na stronie internetowej parafii, w świetle ostatnich badań można przyjąć, że parafia w Karczewie powstała w XIII w. Pierwsze dokumenty pisane pochodzą z XVI w. i mówią o kościele drewnianym, wystawionym przez mazowiecką rodzinę Karczewskich herbu Jasieńczyk. Założyła ona wieś Karczewo, stanowiącą część dóbr otwockich, i zbudowała drewniany kościół pw. Świętego Bartłomieja i Świętego Wita.
W 1548 r., za zgodą Zygmunta I, Jan i Franciszek Karczewscy podnieśli osadę do godności miasta (utraciła prawa miejskie w 1869 r. i odzyskała je w roku 1957). Około 1602 r. spłonął pierwotny kościół, postawiono wówczas nowy, prowizoryczny, drewniany. Gdy w 1603 r. na wizytację przybył biskup poznański Wawrzyniec Goslicki, kościół nie był jeszcze poświęcony.
Kościół murowany wzniósł kanclerz koronny Kazimierz Bieliński w roku 1632. Natomiast marszałek wielki koronny Franciszek Bieliński przebudował go w latach 1733-1737 (projekt przypisuje się Jakubowi Fontanie). Świątynię konsekrował biskup płocki Andrzej Załuski w 1733 r., w niedzielę po uroczystości świętych apostołów Piotra i Pawła. Najstarszą częścią jest kaplica Karczewskich z 1541 r., dobudowana pierwotnie do świątyni drewnianej. Podczas pożaru miasta w 1865 r. kościół ponownie spłonął. Odbudowę finansowali ówcześni dziedzice - Kurtzowie. Kościół parafialny w Karczewie ucierpiał w czasie wojny, ale wszystkie zniszczenia odbudowano i przywrócono mu pierwotny wygląd.
Budowa parku Żerańskiego w Warszawie (listopad 2024) - zobacz zdjęcia: