Nikt nie zareagował, gdy upadł na bruk. Dramatyczna akcja straży miejskiej w Warszawie

2025-07-23 12:33

W poniedziałek, 21 lipca na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Mężczyzna nagle zasłabł, upadł i uderzył głową o bruk. Mimo że mijało go wiele osób, nikt się nie zatrzymał. Pomoc poszkodowanemu udzielili dopiero strażnicy miejscy z Oddziału Specjalistycznego, którzy opatrzyli jego rany i wezwali karetkę.

Nieprzytomny człowiek na Krakowskim Przedmieściu

i

Autor: strazmiejska.waw.pl

Natychmiastowa reakcja strażników i obojętność przechodniów

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w poniedziałek, 21 lipca, tuż po godzinie 13 na jednej z najbardziej ruchliwych ulic stolicy - Krakowskim Przedmieściu. Patrol straży miejskiej zauważył leżącego na chodniku mężczyznę. Jak się okazało, mimo że nieprzytomnego mijało wiele osób, nikt nie zatrzymał się, aby udzielić mu pomocy. Funkcjonariusze natychmiast przystąpili do działania. Stwierdzili, że ponad 60-letni mężczyzna oddycha, ale jest nieprzytomny i ma widoczne obrażenia twarzy, które wskazywały na silne uderzenie o bruk.

Strażnicy, którzy posiadają uprawnienia ratownicze, od razu wezwali pogotowie i podjęli akcję ratunkową. Powstrzymali krwotok z prawdopodobnie złamanego nosa i rozciętego łuku brwiowego, a następnie wstępnie opatrzyli rany. W trakcie oczekiwania na przyjazd karetki poszkodowany odzyskał przytomność. Był zdezorientowany i zupełnie nie pamiętał, co się stało. Wyjaśnił jedynie, że wracał ze sklepu, leczy się na cukrzycę i tego upalnego dnia czuł się gorzej niż zwykle.

Straż miejska apeluje. Udzielenie pomocy to nasz obowiązek

Załoga karetki pogotowia po zbadaniu 61-latka podjęła decyzję o przewiezieniu go do szpitala. Ta historia mogła zakończyć się znacznie gorzej, gdyby nie interwencja patrolu. Straż miejska przypomina i apeluje, by nigdy nie przechodzić obojętnie obok osób, które mogą potrzebować pomocy. Udzielenie pomocy osobie, której życie lub zdrowie jest zagrożone, to nasz obowiązek ustawowy.

Warto wiedzieć, że w szeregach warszawskiej straży miejskiej służy już ponad 100 funkcjonariuszy z uprawnieniami ratownika kwalifikowanej pomocy przedmedycznej lub ratownika medycznego. Każdego dnia na ulice Warszawy wyjeżdżają patrole wyposażone w specjalistyczne plecaki ratownicze, apteczki oraz defibrylatory AED. Nawet jeśli nie posiadamy wiedzy medycznej, naszą powinnością jest wezwanie służb, dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub prosząc o pomoc inne osoby znajdujące się w pobliżu.

Doświetlanie ulic w Warszawie - w tych miejscach zrobi się jaśniej:

Główna ulica w Warszawie zwężona! To koniec Marszałkowskiej, jaką znamy
Pokój Zbrodni
Dramat na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego. Student prawa zatrzymany | Pokój ZBRODNI