Chełmoński w Muzeum Narodowym
O popularności wystawy "Józef Chełmoński" świadczą nie tylko długie kolejki (znane dotychczas z Nocy Muzeów), które ustawiały się przed Muzeum Narodowym w Warszawie, ale i fakt, że wystawa została w ostatniej chwili wydłużona do 2 lutego. Ostatecznie dzieła Chełmońskiego zobaczyło w ciągu czterech miesięcy ponad 200 tys. ludzi. To rekord ostatnich lat.
Rekordowe wystawy w Muzeum Narodowym:
- "Józef Chełmoński" - ponad 200 tys. zwiedzających
- Pablo Picasso (wystawa na przełomie 2023-2024) - ok. 143 tys.
- "Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia" (2022) - 111 tys.
Skąd aż taka popularność tej wystawy? "W historii sztuki polskiej Józef Chełmoński należy do najwyżej cenionych malarzy, a jego twórczość zajmuje miejsce szczególne" - podkreślono na stronie Muzeum Narodowego. Obrazy Chełmońskiego, takie jak "Bociany" czy "Babie lato" to najpopularniejsze dzieła, znane choćby z podręczników i korytarzy szkolnych.
"Wykreowane przez niego wizje natury, widoki wsi i sceny z życia jej mieszkańców od przeszło stu lat są uznawane za kwintesencję "polskości" w malarstwie XIX i początku XX wieku. Chełmoński, romantyk, obdarzony żywiołowym temperamentem, ogromną siłą witalną i poczuciem humoru, tworzył w sposób instynktowny i intuicyjny, niezależny od jakichkolwiek założeń programowych. Odznaczał się znakomitym zmysłem obserwacji i zdolnością zapamiętywania najbardziej ulotnych wrażeń, które następnie utrwalał na płótnie" - wyjaśniono.
Dzieła Chełmońskiego od 6 marca do 29 czerwca 2025 r. będzie można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Poznaniu, a następnie w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Józef Chełmoński urodził się 7 listopada 1849 w Boczkach (łódzkie), zm. 6 kwietnia 1914 w Kuklówce Zarzecznej (mazowieckie).