Ognisko

i

Autor: Canva.com

Noc Walpurgi 2020 - co to za święto? Jak i kiedy się ją obchodzi? Ma niezwykłe znaczenie dla Polaków!

2020-04-29 6:59

Noc Walpurgi 2020 przypada jak każdego roku na 30 kwietnia. Kojarzona jest z odbywającym się na górze Brocken sabatem czarownic, którego obchodom przewodziła bogini śmierci Hel. Jak się ją obchodzi i jakie ma znaczenie dla Polaków? Możecie być zaskoczeni! Więcej przeczytacie na ESKA.pl Warszawa

Noc Walpurgi jest świętem pochodzącym od dawnych Germanów. Nazwa pochodzi od świętej Walburgi, a kojarzymy ją z sabatem czarownic oraz świętem zmarłych. Od wieków obchodzona jest w Estonii i Finlandii, jak również Szwecji, gdzie stanowi noc rozrywek dla młodych, a świętują głównie studenci, którzy tego dnia rywalizują ze sobą i wspólnie się bawią. Tradycja nakazuje palenie wielkich ognisk, przez które skacze się nago. Dawniej pędzono również zwierzęta między dwoma ogniskami, co miało ochronić je przed chorobami. Chociaż w Polsce nie obchodzimy Nocy Walpurgi, to jest ona ważna dla wszystkich miłośników literatury. Dlaczego?

Quiz o Wiedźminie. Jak dobrze znasz Geralta z Rivii?

Pytanie 1 z 10
W którym roku ukazało się debiutanckie opowiadanie „Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego?

Noc Walpurgi 2020 - czy obchodzimy ją w Polsce?

Noc Walpurgi nie jest obchodzona w Polsce, jednak może być ważna dla wielu naszych rodaków. Dlaczego? Święto pojawia się w sadze o Wiedźminie Geralcie. Tam rytuały obchodzone w nocy z 30 kwietnia na 1 maja nazywane są Belleteyn, czyli Rozkwit. Tego dnia urodziła się również jedna z głównych bohaterek książek i opowiadań - czarodziejka Yennefer. Jej świętowanie wygląda jednak bardzo podobnie. Może być również kojarzona ze słowiańską Nocą Kupały, którą dobrze znamy.

Wirtualne podróżowanie: miejsca na Podkarpaciu warte odwiedzenia po pandemii