Jak walczyć z koronawirusem? My zostajemy w domu i szukamy dla Was samych dobrych wiadomości! Coś dobrego podrzucimy Wam każdego dnia. Historie pochodzą z kraju i ze świata, a wszystkie... zdarzyły się naprawdę!
Wtorek, 9 czerwca
63-letnia pacjentka ze szpitala w Białymstoku wyleczona z SARS CoV-2 za pomocą osocza
W Klinice Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji USK w Białymstoku dzięki kuracji osoczem ozdrowieńców wyleczono pacjentkę z ciężkim przebiegiem COVID-19.
Czwartek, 28 maja 2020
Wielki sukces WUM! Sygnał z serca... prosto na smartfona!
To pierwszy taki przypadek w Polsce - lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wszczepili pacjentowi z chorobą serca defibrylator - kardiowerter, który... połączy się z jego smartfonem. Dzięki temu lekarze będą mieli stały dostęp do informacji o kondycji jego serca.
Wtorek, 26 maja 2020
Wtorek, 26 maja 2020#TwardaDychazWAT! Ruszyła akcja podchorążych, która ma wesprzeć służbę zdrowia!
W związku z obecną pandemią i wzrostem zapotrzebowania na wszelkiego rodzaju środki medyczne do pomocy z walką przeciw COVID-19, podchorąży z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie wpadł na pomysł, aby zrobić nietypową akcję charytatywną. Inicjatywa #TwardaDychazWAT ma wesprzeć polską służbę zdrowia i jednocześnie połączyć ludzi w uprawianiu różnych aktywności fizycznych. Osoba nominowana jest zobowiązana do indywidualnego pokonania dystansu 10 km za pomocą biegu, spokojnego spaceru, nordic walking, rolek itd.
Środki ochrony osobistej dostarczono na Mazowsze - Kto z nich skorzysta?
Przed ostatnim weekendem, do Warszawy przyleciał samolot z 13 tonami środków ochrony epidemiologicznej i wyposażenia medycznego. Jest to już druga dostawa realizowana w ramach projektu unijnego. Środki te są przeznaczone dla mazowieckich szpitali. Mówi Marta Milewska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
W warszawskim zoo podczas pandemii urodziły się gepardziątka!
Kto z nas nie kocha małych kotków? A co jeśli do tego mają kropki i wyrosną z nich prawdziwe, dzikie kocury? W warszawskim zoo 22 kwietnia na świat przyszły urocze gepardy! Rodzicami jest dumna para Wilma i Fred.
Środa 20 maja 2020
Warszawiakom w powrocie do "odmrażanej", nowej rzeczywistości pomoże... sztuka uliczna! Reprodukcji dzieł sztuki wybitnych artystów sztuki współczesnej można szukać dosłownie wszędzie- na straganach z warzywami, kubkach z kawą, w otwierających się właśnie knajpach a nawet pod nogami, w formie napisów na chodnikach. To akcja DESY Unicum, która przypomina: Już jest pięknie.
Warszawskie zoo jest gotowe na otwarcie. Władze ogrodu zoologicznego czekają tylko na decyzję miasta. Jeśli będzie pozytywna - od 20 maja zwiedzający będą mogli znów oglądać zwierzęta. Ale oczywiście na nowych zasadach - przestrzegać będziemy musieli wielu środków ostrożności.
Spójrz na Warszawę z góry! Taras widokowy na 30. piętrze Pałacu Kultury znów otwarty
Taras widokowy na szczycie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie znów otwarty! Do tej pory ta atrakcja była niedostępna ze względu na koronawirusa.
Wielki sukces fizyków na UW! 10 tysięcy przyłbic trafiło do 200 placówek [WIDEO, GALERIA]
Jak obiecali, tak zrobili- wolontariusze z Wydziału Fizyki UW od marca wydrukowali na drukarkach 3D ponad 10 tysięcy przyłbic. W ramach akcji "Materiały dla Medyków" środki ochronne powstawały 24 godziny na dobę na 20 drukarkach- następnie trafiły do ponad 200 placówek w całym kraju.
Powstaje nowoczesny respirator do walki z COVID-19. Każdy użyje go w swoim domu
Prof. Jerzy Robert Ładny z UMB znalazł się w zespole opracowującym polski respirator z funkcją telemetrii. Urządzenie nazwane Respisave ma pomóc w walce z koronawirusem, ratując życie osób dotkniętych COVID-19 w warunkach domowych.
Zwierzaki z warszawskiego zoo tęsknią za odwiedzającymi! Wkrótce otwarcie ogrodu zoologicznego
Okazuje się, że nie tylko odwiedzający czekają na wizytę w zoo. Niektóre zwierzęta też wolą, gdy ogród zoologiczny jest otwarty. - Małpy się nudzą. Rzeczywiście jak ludzie chodzą za szybą, jest jakiś ruch, ktoś naśladuje taką małpę, pokazuje palcem - to się małpom podoba - podkreśla dyrektor warszawskiego zoo.
Rapujący robot wziął udział w Hot 16 Challenge 2! Centrum Nauki Kopernik "wygrało internety"
Zagrali na eksponatach, a zarapował - robot! To odpowiedź Centrum Nauki Kopernik na popularne wyzwanie Hot 16 Challenge 2. Trzeba przyznać, że było już wiele eksperymentów w tej materii, ale... to nagranie warto zobaczyć!
Poniedziałek, 18 maja 2020
Piątek, 15 maja 2020
Laboratorium Filmowe w Rzeszowie: W czasach COVID-19 możesz nagrać film i zgarnąć nagrody
Podkarpacka Komisja Filmowa przygotowała filmowe wyzwanie dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Można stworzyć własny film lub receznę filmową. Na najlepszych czekają nagrody elektroniczne lub książki. Wszystko to w ramach walki z koronawirusem.
Bezpłatne korepetycje dla dzieci pracowników służby zdrowia. Wyjątkowa akcja w Krakowie!
Bezpłatne korepetycje dla dzieci pracowników służby zdrowia, którzy walczą z koronawirusem. To pomysł wolontariuszy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, aby podziękować medykom za ciężką pracę.
Środa, 13 maja 2020
Środa, 13 maja 2020Kierowcy MZA rapują dla służby zdrowia! Kogo nominowali? [HOT 16 CHALLENGE 2]
Kierowcy stołecznych autobusów nagrali swoją gorącą 16! Popularna w internecie akcja zwraca uwagę na trudną sytuację służby zdrowia podczas pandemii koronawirusa i zachęca do dołączenia do zbiórki. Jak poradzili sobie stołeczni kierowcy i kogo nominowali?
Policjanci czytają dzieciom bajki prosto z komisariatu!
Policjanci z Biskupca postanowili umilić czas dzieciom przebywającym w domowej kwarantannie. Specjalnie dla najmłodszych nagrali bajkę czytaną przez komendanta policji. Wideo na ESKA Olsztyn!
PODKARPACKIE: Pomogą ozdrowieńcom wrócić do życia społecznego i na rynek pracy!
Mowa o programie, którego rozpoczęcie listem intencyjnym zainicjowały wczoraj władze województwa, rektor uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie Adam Sidor.
Więźniowie z Białegostoku uszyli policjantom 2300 maseczek ochronnych [ZDJĘCIA]
Na terenie Zakładu Karnego w Białymstoku, w ramach akcji Resort Sprawiedliwości Pomaga, przekazano Komendzie Wojewódzkiej Policji ponad 2300 maseczek.
Czy podczas pandemii koronawirusa można oddawać krew? Oczywiście, że tak! [AUDIO]
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie pomimo pandemii cały czas pracuje. Zachowane są wszelkie wymogi bezpieczeństwa, powstała rejestracja telefoniczna i internetowa, oraz zostały wydłużone godziny pracy.
Wtorek, 12 maja
Fryzjerzy zamknięci, a włosy rosną. Zobacz MEMY. Przy siódmym się popłaczesz!
Czekasz, kiedy otworzą salony fryzjerskie i kosmetyczne? Oni też! Zobacz najśmieszniejsze memy, obrazki i demotywatory dotyczące tego, co robią fryzjerzy i ich klienci na kwarantannie!
"Weźże wpadnij do Krakowa": wspólna akcja przedsiębiorców, dotkniętych kryzysem przez pandemię
Gdzie rząd nie domaga, tam ludzie sami się organizują. Przedstawiciele różnych gałęzi gospodarczych, które ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa, połączyli siły aby zachęcić ludzi z całej Polski, by "wpadli do Krakowa".
Koniec pandemii na Podlasiu? Dane sanepidu są zaskakujące!
Pandemia w Polsce powoli wygasa? Podlaski sanepid od kilku dni publikuje zaskakujące dane. Według nich w województwie podlaskim nie przybywa żadnych nowych przypadków zachorowań. Czy to oznacza koniec pandemii w najbliższym czasie?
Wielkich sukces akcji "Przyłbica dla medyka". W Krakowie zmontowano ich ponad 20 tys.!
Ponad 20 tysięcy przyłbic medycznych powstało na krakowskich Akademii Górniczo-Hutniczej. Studenci i pracownicy uczelni przez prawie dwa miesiące produkowali i składali sprzęt ochronny dla służby zdrowia, straży, policji oraz służb miejskich. Przyłbice z AGH trafiły do 72 miast Polski.
Nagrywają lekcje on-line z nauczycielami z Podkarpacia. Potrzebują wsparcia [WIDEO]
Fundacja Jaś Wędrowiniczek z Rymanowa na Podkarpaciu w czasach nauki na odległość postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i opublikować na YouTube 30 lekcji z nauczycielami z regionu w roli głównej.
Poniedziałek, 11 maja
Porody rodzinne w czasie epidemii wróciły!
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku wznowione zostały porody rodzinne. Placówka opracowała specjalne procedury, które zabezpieczą pacjentki rodzące jak i personel.
Joanna Jędrzejczyk pomaga chorym dzieciom. Przekazała szpitalowi drogi sprzęt
Joanna Jędrzejczyk zwraca uwagę na to, co się nie zatrzymało w dobie koronawirusa - a jest to cierpienie i śmierć wielu dzieciaków. By pomóc im wyzdrowieć, przekazała Szpitalowi Dziecięcemu w Olsztynie specjalistyczny sprzęt.
Białystok Półmaraton w wirtualnym wydaniu. Nietypowy pomysł na pokonanie 21 km
Z powodu epidemii zawodnicy nie wystartują wspólnie, ale każdy będzie mógł pobiec indywidualnie i to w dowolnym miejscu! Wirtualny półmaraton cieszy się ogromnym zainteresowanym, bo zgłosiło się już ponad 2 tysiące uczestników. Do biegu można zarejestrować się do 24 maja. Jak? Dowiesz się klikając w śródtytuł.
Młodzi i zdolni z Krosna tworzą kompaktowy respirator do walki z koronawirusem!
Mateusz i dwóch Szymonów na co dzień zajmują się drugiem 3D. Za namową lekarzy stworzyli respirator, który pomoże w walce z COVID-19. Propotyp pomyślnie przeszedł testy. Teraz trzeba zebrać środki na medyczne testy i masową produkcję.
Czwartek, 7 maja 2020
Funkcjonariusze i osadzeni z aresztu śledczego pomagają w krakowskim ZOO
Funkcjonariusze zakupili 60 kilogramów karmy dla zwierząt. Na czas pandemii koronawirusa Krakowski Ogród Zoologiczny, podobnie jak inne instytucje w Polsce został zamknięty dla zwiedzających. Pomimo panujących obostrzeń i restrykcji zwierzęta mają zapewnioną profesjonalną opiekę.
Naturalnie Mazury Festiwal nie zostanie odwołany. Organizatorzy wpadli na świetny pomysł
Przez epidemię koronawirusa odwołano największe polskie koncerty i festiwale. Wyjątkiem jest Festiwal Naturalnie Mazury, który mimo wszystko się odbędzie! Letnia mazurska impreza zostanie przeniesiona do sieci.
Koronawirus zmienił wyznawane przez nas wartości. Co jest dla nas najważniejsze?
Dawniej udane małżeństwo i pieniądze, a teraz zdrowie i wolność. Pandemia koronawirusa zmieniła priorytety w życiu krakowian. Tak wynika z badań przeprowadzonych na krakowskim Uniwersytecie Pedagogicznym.
Krakowskie Wianki się odbędą! Organizatorzy postawili na inną formę wydarzenia
Wianki - Święto Muzyki odbędzie się w tym roku, ale w innej formie niż ta, którą znamy. Krakowskie Biuro Festiwalowe wraz z Miastem Kraków nie rezygnują całkowicie z wydarzenia. Przenoszą je do sieci!
Czwartek, 7 maja
Lekcje online... z policjantami!
Funkcjonariuszka z Augustowa wpadła na nietypowy pomysł. Postanowiła porozmawiać z młodzieżą w sieci... o bezpieczeństwie w sieci! Oby więcej takich ciekawych inicjatyw!
Błyskawiczna reakcja mieszkańców!
Szpital im. Babińskiego w Krakowie zaapelował o pomoc w zorganizowaniu najpotrzebniejszych towarów, takich jak środki do dezynfekcji oraz higieny, kawa, woda i herbata. Na apel placówki odpowiedzieli mieszkańcy Wielkich Dróg, którzy zadbali o dostarczenie tych rzeczy.
Środa, 6 maja 2020
Opera uszyła i przekazała kilkadziesiąt kombinezonów Stacji Pogotowia Ratunkowego
Opera najpierw pomagała pracownikom służby zdrowia szyjąc maseczki, ale postanowiła wykorzystać swój potencjał krawiecki i zdecydowała się na "produkcję" kombinezonów. 60 sztuk już trafiło do pogotowia.
Klerycy z Rzeszowa oddali krew. W ten sposób pomagają w czasie epidemii
W czasach pandemii COVID-19 liczba krwiodawców dramatycznie spadła, a krew jest nadal potrzebna do ratowania ludzkiego życia. Dlatego rzeszowscy klerycy postanowili pomóc.
Aktywiści pomagają warszawskim rzemieślnikom!
Po wybuchu epidemii setki szewców, kaletników i zegarmistrzów w Warszawie musiały zamknąć swoje lokale. Dziś niektórzy z nich zarabiają 12 złotych dziennie, a część deklaruje zamknięcie warsztatów. W ramach pomocy aktywiści z Miasto Jest Nasze współpracują z portalem Patyna.pl, gdzie pomagają rzemieślnikom w sprzedaży ich towarów i usług. To portal dla kolekcjonerów i też wielbicieli przedmiotów vintage i różnych dzieł sztuki, który działa od lat.
Wzruszające rysunki na ogrodzeniu szpitala w Chorzowie. Przedszkolaki dziękują lekarzom! [ZDJĘCIA]
Tak się pokazuje wsparcie dla służby zdrowia! Grupa dzieci z przedszkola nr 29 w Chorzowie przygotowała piękne rysunki w ramach podziękowań dla lekarzy, którzy codziennie z narażeniem życia walczą z pandemią koronawirusa. Rysunki możemy obserwować na ogrodzeniu Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie.
Kina i koncerty samochodowe w Warszawie? Póki co zakazane, ale wyznaczono daty seansów!
Działają już m.in. w Niemczech, w Czechach czy na Litwie. W Polsce na razie - ze względu na pandemię - wciąż są zakazane. Chodzi o kina samochodowe, które kojarzymy z klimatem amerykańskich lat 70., ale także samochodowe koncerty - które w Polsce byłyby nowością. Podczas pandemii może być to jedyna bezpieczna forma rozrywki.
Wtorek, 5 maja 2020
Rowery miejskie Veturilo wracają na ulice!
Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników sportu. Miejskie rowery powrócą na ulice Warszawy. Znów będziemy mogli przy pomocy aplikacji opłacić przejazd i wybrać się do sklepu, pracy czy na wycieczkę.
Pomoc dla restauratorów
Białystok zapewni bezpłatnie restauratorom, którzy mają ogródki letnie przy swoich lokalach, większą przestrzeń, jeśli takie będą wymogi związane z pandemią koronawirusa - zadeklarował we wtorek prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. Na razie lokale gastronomiczne mogą działać jedynie na wynos.
Zamek w Malborku znów dostępny dla zwiedzających!
Od piątku można będzie ponownie zwiedzać pokrzyżacki zamek w Malborku - na razie udostępnione zostaną tylko zewnętrzne przestrzenie, w tym dziedzińce i fosy. Od piątku turyści będą mogli także wejść do zamku w Kwidzynie, a od 15 maja – na dziedziniec zamku w Sztumie.
Olsztyn wspiera Włochy w walce z koronawirusem. Razem tworzą nowoczesny respirator
Włosi tworzą respirator z polskim sercem. Dzięki wsparciu olsztyńskiej firmy Zortrax powstanie nowoczesny sprzęt, który pomoże ratować życie osób zakażonych koronawirusem.
Niesamowity koncert balkonowy. Zagrali z dedykacją dla chorej dziewczynki [WIDEO]
Na jednym z ełckich balkonów odbył się niesamowity koncert. Dwoje muzyków zagrało dla swoich sąsiadów oraz śmiertelnie chorej Hani Poczobut, która codziennie walczy o życie.
Poniedziałek, 4 maja 2020
Coraz mniej zwierząt w schroniskach!
Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Zwłaszcza podczas pandemii! Okazuje się, że mimo czasowo zamkniętych schronisk liczba adoptowanych zwierząt nie maleje, lecz rośnie! Przed pandemią w warszawskim schronisku Na Paluchu było 540 psów i 27 kotów, teraz wiele tych zwierzaków ma już nowy dom!
Czwartek, 30 kwietnia 2020
Adam Sztaba i orkiestra online rozwalają internet!
"Co mi Panie dasz" to jeden z największych hitów zespołu Bajm! Pandemia koronawirusa zainspirowała Adama Sztabę do stworzenia nowej wersji tego utworu. Czołowi artyści polskiej sceny muzycznej zaśpiewali utwór w domu. Wśród nich m.in. Natalia Kukulska, Ewa Farna, Cleo czy Andrzej Piaseczny. To wykonanie zachwyca!
Środa, 29 kwietnia
Instagram Maffashion przejęty przez ratowników medycznych!
Warszawska blogerka modowa postanowiła wykorzystać swoją popularność w słusznym celu. Na Instagramie obserwuje ją 1,3 mln osób. Na jeden dzień oddała swój profil ratowniczce medycznej, która opowiedziała o tym, jak wygląda jej dzień podczas pandemii koronawirusa i przekazała wiele istotnych wskazówek.
Aktor został kurierem!
Minus jest taki, że Marcin Januszkiewicz do zmiany pracy został zmuszony przez pandemię koronawirusa. Plusów jest jednak znacznie więcej - nowa praca jest mniej stresująca, a swoją historią artysta motywuje do działania osoby, które też znalazły się w trudnej sytuacji.
Wspaniały prezent! Funkcjonariuszka skarbówki uszyła maseczki dla hospicjum [ZDJĘCIA]
Funkcjonariuszka IAS w Olsztynie uszyła 100 maseczek ochronnych, by pomóc potrzebującym. We wtorek, 21 kwietnia, przekazała je podopiecznym olsztyńskiego Hospicjum im. Jana Pawła II.
Superkomputer Prometheus z AGH pomaga w szukaniu szczepionki na koronawirusa
Najszybszy superkomputer w Polsce wspiera walkę z koronawirusem. Prometheus na co dzień wykorzystywany jest przez naukowców krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.
Kolorowe maseczki trafią na oddziały pediatryczne
Mieszkanki Konstantynowa Łódzkiego szyją dla dzieci z łódzkich szpitali! Kolorowe maseczki trafią na oddziały pediatryczne przy ul. Spornej i do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.
Poniedziałek, 27 kwietnia
Milion złotych na walkę z koronawirusem!
Okrągły milion - tyle 24 kwietnia dostała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie od PKP PLK i Przedsiębiorstwa Infrastruktury Kolejowej w Krakowie. Pieniądze będą przeznaczone na środki ochrony osobistej, które pomogą zabezpieczyć personel medyczny zaangażowany w zwalczanie COVID-19.
Zawodowcy za darmo pomogą znaleźć Ci pracę i napisać CV!
Ponad stu zawodowych rekruterów pomoże osobom, które podczas pandemii koronawirusa straciły pracę. Specjaliści podpowiedzą, jak napisać CV i gdzie szukać odpowiednich ofert.
Naukowcy z Politechniki Śląskiej opracowali komorę do sterylizacji filtrów HEPA. Wykorzystuje się w niej promieniowanie ultrafioletowe w paśmie UVC.
Dzięki urządzeniu - filtry z masek ochronnych stosowane przez personel medyczny mogą być wielokrotnie używane i tym samym rzadziej wymieniane na nowe. To odpowiedź na braki sprzętowe podczas epidemii.
Piątek, 24 kwietnia
Legia Warszawa zmienia się w organizację pomocową! Klub pomoże seniorom
Legia Warszawa jest gotowa do pomocy! Prezes zadecydował o czasowym przekształceniu klubu w organizację pomocy społecznej. Zamiast skupiać się na sportowych rozgrywkach, klub wspomoże seniorów.
Pożegnanie maturzystów za pośrednictwem internetu
Pożegnanie maturzystów za pośrednictwem internetu. Takiego scenariusza nie przewidywaliśmy, życie samo go nam podyktowało - mówi Dariusz Lis, wicedyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Braniewie. Zamiast wspólnej uroczystości pożegnanie maturzystów odbyło się on-line. Tegoroczni maturzyści mogą odbierać świadectwa w szkołach, po wcześniejszym umówieniu wizyty przez telefon. W szczególnych przypadkach będzie także możliwe zeskanowanie i wysłanie dokumentu pocztą elektroniczną.
Terapia działa!
Metoda pozaustrojowego utlenowania krwi (ECMO) doprowadziła do znacznej poprawy stanu pacjentki z COVID-19 ze szpitala wojewódzkiego w Szczecinie, która trafiła w ciężkim stanie na OIOM. Terapia ta stosowana jest zwykle przy ostrej niewydolności oddechowej.
CCC otwiera sklepy. Ponad 100 placówek zaczyna działać na nowych zasadach
CCC otwiera sklepy dla swoich klientów. Popularna sieć butików wznowiła działalność ponad 100 placówek na terenie miast w całej Polsce – również w Białymstoku. Jednocześnie zapewnia wszystkich, że wprowadzono w nich nowe zasady bezpieczeństwa. Jakie to zasady? Które sklepy i w jakich miastach zostały otwarte?
Księża z Podkarpacia zebrali wśród siebie 370 tysięcy na walkę z koronawirusem
Z inicjatywą zbiórki wyszli księża z diecezji rzeszowskiej. Pieniądze mają trafić do szpitali i domów opieki społecznej. Zebrana kwota to dokładnie 367 406 zł.
Tysiące litrów płynu do dezynfekcji dla placówek na Warmii i Mazurach [WIDEO]
Wiele firm, organizacji, stowarzyszeń, ale też pojedynczych osób włącza się w pomoc w tych trudnych dla wszystkich czasach. Jedni szyją maseczki, inni pomagają osobom starszym - to tylko przykładowe działania. W olsztyńskiej firmie Michelin rozlewany jest płyn do dezynfekcji.
Środa, 22 kwietnia
Najpopularniejsza gra na świecie uczy matematyki! Za darmo...
Pandemia koronawirusa to trudny czas dla dzieci, które mają utrudniony kontakt z rówieśnikami, ale także dla rodziców, którzy muszą zapewnić swoim pociechom dodatkowe atrakcje. Z pomocą przychodzi Planeta Robotów, która udostępniła darmowe kursy online dla najmłodszych.
Urzędy na 100 procent (prawie)!
Od środy 22 kwietnia urzędy będą wykonywać więcej zadań, związanych z obsługą obywateli, niż dotąd - zakłada poprawka wprowadzona do rządowego rozporządzenia dotyczącego częściowego znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Obywatele będą mogli m.in. zgłaszać się po dowody osobiste i prawa jazdy.
Wtorek, 21 kwietnia
Maseczki z dostawą do domu. Policjanci rozdają je tarnowskim seniorom
Nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej obowiązuje od 16 kwietnia. Aby ułatwić tarnowianom dostęp do maseczek Urząd Miasta zakupił 60 tysięcy sztuk tych środków ochrony. Około 13 tysięcy z nich ma trafić do tarnowskich seniorów, osób które ukończyły 70 lat. W dystrybucji maseczek pomagają wolontariusze z rad osiedli, spółdzielnie mieszkaniowe, strażnicy miejscy i policjanci.
Uśmiechnięte murale motywują warszawiaków!
W Warszawie pojawiły się murale, które mają naładować mieszkańców stolicy dobrą energią! Motywujące i pokrzepiające hasła zostały namalowane w okolicy metra Centrum.
"Dajże kompa!" - pomóż uczniom w nauce online. Wyjątkowa akcja w Krakowie
Każdy, kto ma w domu nieużywany komputer może, za pomocą specjalnej platformy przekazać go potrzebującym dzieciom. W ten sposób Kraków chce walczyć ze spowodowanym przez koronawirusa wykluczeniem społecznym.
Respirator w wersji mini. Projekt krakowian trafił do testów
Rozpoczęły się testy kliniczne mini respiratora, który pomoże pacjentom cierpiącym na chorobę COVID-19, wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV2. Teraz konieczne będzie jeszcze uzyskanie certyfikatu. Mini respirator zaprojektowali krakowscy inżynierowie.
Poniedziałek, 20 kwietnia
Żywa maseczka pożera wirusa! Naukowcy mają sposób na zakończenie pandemii?
Rośliny mogą chronić przed wirusem! Naukowcy z warszawskiej uczelni opracowali żywą maseczkę ochronną. Mieszanka roślin umieszczona w filtrze w 100 proc. chroni przed zachorowaniem na grypę. Trwają badania, które mają potwierdzić, że innowacyjne rozwiązanie zmniejszy też ryzyko zachorowania na koronawirusa.
Rodzice mogą oglądać online swoje nowo narodzone dzieci!
W szpitalu im. Madurowicza w Łodzi, rodzice, którzy mają utrudniony dostęp do swych nowonarodzonych dzieci z uwagi na ograniczenia związane z epidemią, mogą oglądać ich rozwój online na monitorze. Umożliwiają to umieszczone w inkubatorach kamery.
Zostań w domu, czytaj książki! Niecodzienny apel z policyjnych megafonów
Dotychczas mieszkańcy miasta z policyjnych megafonów mogli usłyszeć bardzo rzeczowy komunikat przypominający o konieczności pozostania w domach. Dlatego Krakowskie Biuro Festiwalowe zaproponowało policji nagranie własnej, nieco łagodniejszej wersji apelu. Oprócz sztandarowej formułki nakazującej pozostanie w domach policja przypomina, że Kraków jest Miastem Literatury UNESCO.
Wspieramy Kina Polskie: Możesz pomóc kinom na Podkarpaciu w czasach koronawirusa
"Wszystko, co złe, mija. Niedługo wyjdziemy z domów spragnieni rozrywki i powrotu do normalności. Choć obecna sytuacja jest dla kin wyjątkowo trudna, będą gotowe na ten moment, a na ich ekranach pojawią się długo wyczekiwane premiery" - piszą organizatorzy akcji Wspieramy Kina Polskie.
Kraków: muzeum sprawdza, jak wygląda nasze życie w czasach zarazy. Powstały specjalne ankiety
Krakowskie Muzeum Etnograficzne bada życie codzienne mieszkańców w czasie pandemii koronawirusa. Akcja odbywa się pod hasłem "Nasze życie w czasach zarazy" i ma mieć charakter terapeutyczny. Anonimowa ankieta znajduje się na stronie internetowej instytucji.
Piątek, 17 kwietnia
Harcerze pomagają seniorom podczas epidemii. Robią zakupy i wyprowadzają psy
Harcerstwo to nie tylko zabawa, ale i służba potrzebującym. Dlatego harcerze z Hufca Powiatu Trzebnickiego organizują pomoc dla potrzebujących osób z północy Dolnego Śląska.
Fauna i Flora uratowane przez koronawirusa!
Spowodowane przez pandemię zatrzymanie statków w portach i spadający popyt na owoce morza i ryby może wywołać efekt podobny do tego z czasów I i II wojny światowej, kiedy bezczynność flot rybackich umożliwiła odrodzenie się fauny i flory mórz i oceanów - pisze w piątek Bloomberg.
75 letnia Ślązaczka postanowiła, że czas spędzony w czasie pandemii w domu - przekuje na pomoc szpitalom. Szyje misie i wystawia je na aukcji internetowej. Pieniądze z aukcji trafiły już do szpitali w Radomiu, Belgii oraz w Japonii. Co ciekawe, akcją : "Misie babci Eli” interesuje się coraz więcej osób na całym świecie. Zgłaszają się chętni, którzy oferują katowiczance pomoc w produkcji maskotek.
Żołnierze rozwożą jedzenie potrzebującym. Dotarli do prawie 170 rodzin [ZDJĘCIA]
Żołnierze z podlaskich oddziałów Wojsk Obrony Terytorialnej dostarczają żywność do tych, którym najbardziej ich brakuje. We współpracy z Caritas parafii Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim dostarczyli paczki z jedzeniem do blisko 170 rodzin w gminie Orla.
Materiały z Chin trafią do miejskich instytucji. Weifang wspiera Olsztyn [ZDJĘCIA, WIDEO]
Pomoc z partnerskiego miasta Weifang jest już w Olsztynie. Maseczki i kombinezony trafią między innymi do pracowników szpitala miejskiego, przychodni i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Jest to ważna współpraca, a środki pomocowe, które trafiły Olsztyna, są bardzo potrzebne w walce z koronawirusem.
Czwartek, 16 kwietnia 2020
Rumianki i bratki. Te kosmetyki to ratunek na czas pandemii koronawirusa!
17-latka stworzyła "sklep z kosmetykami". W rzeczywistości to miejsce, w którym ofiary przemocy domowej mogą poprosić o pomoc psychologa lub wezwanie policji. Sprawa trudna, ale inicjatywa godna pochwały!
Zagraniczne media chwalą Polskę!
Zagraniczne media chwalą działania Europy Wschodniej dotyczące koronawirusa. Jak podkreśla "The Wall Street Journal", udało się nam utrzymać pandemię pod kontrolą, a Zachód może się od nas uczyć.
Miłość Polaków i Czechów w czasach zarazy - to wzrusza na maksa!
Pandemia koronawirusa doprowadziła do zamknięcia granic i rozdzieliła bliskie sobie osoby. Miłość pewnej Polki oraz Czecha została wystawiona na próbę. Zakochany mężczyzna nie zapomina jednak o wybrance i postanowił się jej oświadczyć w nietypowy sposób, wywieszając miłosny baner na ogrodzeniu przy granicznej rzece Olzie. Co za historia!
Neptun, Heweliusz i Jan III Sobieski… w maseczkach ochronnych. Gdańskie pomniki przypominają o obowiązku zakrywania nosa i ust w czasie pandemii koronawirusa. Maski na pięciu miejskich monumentach pojawiły się dziś w nocy. Dodatkowo Gdańsk przygotował film edukacyjny, który instruuje mieszkańców, jak zabezpieczać się i dbać o zdrowie
Blisko 120 akcji pomocy. Ponad pół tysiąca odebranych telefonów. Wolontariusze z Ostrowa Wielkopolskiego pomagają seniorom i niepełnosprawnym. To codzienne zakupy czy pomoc w opłaceniu rachunków i wyprowadzeniu psa. Nad całością czuwa ostrowski DOM SENIOR WIGOR i urząd miejski. Szczegóły znajdziecie na stronie ostrowskiego magistratu. ( Dla potrzebujących uruchomione są dwa numery telefonów : - 62/720 48 26 oraz 660 510 243. Zgłoszenia takie przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 12:00.)
Była Warmia wraca do życia! W związku z pandemią zakład uruchomił produkcję [AUDIO]
Swojego czasu chluba naszego regionu, Kętrzyńska Warmia znów działa. Powstała nowa spółka wydzierżawiła halę i maszyny od właściciela, który zakończył działalność zakładu z końcem zeszłego roku. Teraz szyje kombinezony i maseczki.
Na co dzień prowadzą tramwaj. W przerwie od pracy chwycili za maszyny i szyją maseczki
Od czwartku, 16 kwietnia wchodzi w życie nakaz zakrywania ust i nosa. Motorniczowie spółki Tramwaje Śląskie S.A. w przerwie od pracy sami szyją maseczki, choć Spółka zapewniła wszystkim ten środek ochrony indywidualnej. Maszyna do szycia nie straszna jest nawet panom.
Kto nie nosi, ten roznosi! Strażacy rozdają maseczki mieszkańcom [ZDJĘCIA]
Obowiązek noszenia maseczek ochronnych w całej Polsce wchodzi życie już w tym tygodniu. Gmina Michałowo już zawczasu rozpoczęła wyposażanie mieszkańców w niezbędne środki ochrony i dezynfekcji. We wtorek na ulice wyszli strażacy ochotnicy.
Katowice kupiły dodatkowe testy na koronawirusa dla mieszkańców.
15 kwietnia na ulice Katowic wyjadą wymazobusy. Te specjalne pojazdy opłacone przez miasto będą badać próbki pobrane od mieszkańców Katowic. W praktyce oznacza to, że dzisiaj osoby oczekujące na badanie zgodnie z wytycznymi służb sanitarnych, na pobranie wymazu będą czekać krócej niż dotychczas.
Wtorek, 14 kwietnia 20202
Ozdrowieńcy pomogą chorym! Wyjątkowy projekt medyczny
Ministerstwo Zdrowia dało zielone światło nowej terapii, polegające na aplikowaniu zakażonym osocza z krwi ozdrowieńców. Pierwsi chorzy zostaną poddani terapii najdalej w przyszłym tygodniu w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.
Kawa za złotówkę
Paczka zmielonej kawy za złotówkę - to inicjatywa jednej z wrocławskich palarni. Myślą przewodnią akcji jest pomoc tym, którzy mają teraz ważniejsze wydatki.
Enej i inni artyści pomagają i śpiewają w Olsztynie!
"Olsztyn Kocham" to piosenka kultowego zespołu Czerwony Tulipan, którą zna niemal każdy olsztynianin. Jej popularność postanowili wykorzystać w szczytnym celu artyści zespołu "Enej". Lokalny hit zaśpiewali wspólnie ze znanymi artystami i sportowcami takimi jak: Joanna Jędrzejczyk, Iwona Pavlović, siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn czy piłkarze Stomilu.
Powstaje Fotograficzny Atlas Pandemii. Stworzą go sami mieszkańcy
Fotograficzny Atlas Pandemii to nie tylko alternatywa spędzania czasu w domowej izolacji. Inicjatywa ma pomóc zamrozić ten wyjątkowy czas na zdjęciach, ponieważ - jak piszą organizatorzy - codziennie w naszym otoczeniu i w nas samych zachodzą subtelne zmiany, które za jakiś czas trudno już będzie dostrzec.
Gdańsk pomaga!
Pomóż albo poproś o wsparcie. Ruszyła akcja „Gdańsk Pomaga”. Miasto uruchomiło specjalną stronę internetową, za pośrednictwem której można przekazywać dary dla osób i instytucji dotkniętych pandemią koronawirusa.
-Każda pomoc się liczy -zapewnia Milena Mieczkowska z Fundacji Gdańskiej.
Największy samolot świata
Jest już w drodze z Chin do Polski... Największy transportowy samolot świata przywiezie do Polski maseczki i kombinezony. Około godziny 9:30 na Lontnisku Chopina ma wylądować Antonow AN - 225 z potężnym ładunkiem środków niezbędnych do walki z koronawirusem.
To sprzęt którego polskie szpitale bardzo potrzebują, a jednocześnie prawdziwa gratka dla miłośników lotnictwa.
Sobota, 11 kwietnia 2020
Wszyscy wyzdrowieli!
Wszystkie osoby z Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu w woj. mazowieckim, u których ponad dwa tygodnie temu wykryto koronawirusa, mają negatywne wyniki testów.
Piątek 10 kwietnia 2020
"Katar" Jana Brzechwy w wykonaniu Komendy Stołecznej Policji. Policjanci edukują przez zabawę
"Spotkał katar Katarzynę - a-psik!" - każdy kto kojarzy ten wiersz Jana Brzechwy, pamięta że zwykły katar może narobić dużo problemów. Koronawirus jest jeszcze groźniejszy. Dlatego policjanci z Komendy Stołecznej Policji opublikowali wideo, na którym recytują popularny wiersz i jednocześnie pokazują jak prawidłowo zakrywać usta przy kichaniu.
Stada jeleni na japońskich ulicach
Poprawa jakości powietrza w prawie całej Europie, czystsza woda w Wenecji, zwierzęta na ulicach dużych miast. Z różnych części świata napływają informacje o poprawiającym się stanie klimatu odkąd większość ludzi pozostaje w domach ze strachu przed koronawirusem.
Legia zagra w grę FIFA 20 dla powstańców warszawskich! Będzie studio
To będzie wyjątkowe spotkanie, bo Michał Karbownik - wielki talent piłkarskiej Legii i Miłosz Bogdanowski - mistrz Polski w FIFA zmierzą się ze sobą w pojedynku... online! Zagrają na wirtualnym boisku w grze FIFA 20! Cały mecz będzie transmitowany na Facebooku Legii oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Co więcej, zaplanowano trwające ponad godzinę studio z udziałem gości specjalnych!
"Jeszcze w zielone gramy" Aktorzy z Teatru Ateneum dziękują służbie zdrowia i podbijają internet
Osobno we własnym domu, ale jednak razem! Aktorzy z Teatru Ateneum zagrali i zaśpiewali "wspólnie" utwór Wojciecha Młynarskiego "Jeszcze w zielone gramy". To ich gest wsparcia dla medyków, którzy każdego dnia próbują opanować pandemię koronawirusa.
Polska sama wyprodukuje testy na koronawirusa! To sukces młodych badaczy
- Państwowy Zakład Higieny konwalidował polski test na koronawirus jako 100-procentowo skuteczny! - poinformował Jarosław Gowin na Twitterze. To efekt pracy młodych badaczy, którzy pracowali w laboratorium w ramach wolontariatu.
Podlaski "pacjent zero" i jego syn Edgar wygrali z koronawirusem
Koronawirus w Podlaskiem: Krzysztof Drabikowski, lider lokalnego białostockiego zespołu blackmetalowego Batushka, był podlaskim "pacjentem zero". To u niego jako pierwszego w naszym regionie potwierdzono obecność COVID-19. Wirusem zakaził się także jego syn Edgar. Obaj ozdrowieli, wygrywając walkę z koronawirusem. Są już w domu i święta spędzą poza szpitalną salą.
Święcenie pokarmu przez internet!
Organizowana od kilkunastu lat uroczystość święcenia pokarmów na wielkanocne śniadanie na stadionie Cracovii cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W tym roku ze względu na koronawirusa nie jest to możliwe, ale krakowski klub chce zadbać o ciągłość zwyczajów i tradycji.
Dlatego święcenie pokarmów odbędzie się... przez internet!
Czwartek 9 kwietnia
Studenci z Krakowa stworzyli aplikację, która pomoże osobom w kwarantannie
"Aider" można ściągnąć na swoje smartfony, dzięki niej nasz mały "SOS" będzie widoczny dla innych użytkowników na specjalnej mapce. Wystarczy dać ogłoszenie w czym konkretnie trzeba pomóc i podać swoje dane teleadresowe.
Ten robot niszczy koronawirusa w 5 minut!
W niemal stu procentach niszczy koronawirusa, robi to w pięć minut i wkrótce może trafić do Szpitala Klinicznego przy ul. Banacha w Warszawie. Chodzi o robota UVD, który pomaga już walczyć z pandemią w Chinach czy we Włoszech. W Polsce takiego urządzenia nie ma jeszcze w żadnej placówce medycznej.
Maseczka ochronna origami
Maseczki ochronne jako dzieła sztuki i do tego łatwe w wykonaniu? Takie proponuje Wydział Form Przemysłowych z krakowskiego ASP. Rewolucyjny pomysł został zaprezentowany w sieci. Zobaczcie nagranie, bo od 16 kwietnia taka maseczka przyda się każdemu.
Poświęcisz pokarm przez balkon
Dla chcącego, nic trudnego! W Wielką Sobotę księża z parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego w Dąbrowie Górniczej przejdą się po osiedlu i pobłogosławią pokarmy wszystkich parafianom. "Prosimy, aby „święconkę” trzymając w ręku wystawić do okna lub wyjść z nią na balkon, POD ŻADNYM POZOREM NIE WYCHODZIĆ PRZED BLOK!" - apelują księża z Dąbrowy Górniczej.
Policz, ile papieru toaletowego potrzebujesz!
Zamiast bezmyślnie kupować, warto najpierw przeliczyć! Krakowscy naukowcy stworzyli kalkulator, który ułatwi zakupy papieru toaletowego w czasach koronawirusa. Wystarczy podać liczbę domowników.
Myją banknoty mydłem!
Mieszkańcy wioski z okolic Mandya znajdującej się na południu Indii w obawie przed koronawirusem... myją mydłem zarobione pieniądze! Obok prania na sznurkach schną banknoty - podaje "The Times of India".
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wraz z firmą Decathlon wspiera lekarzy i personel medyczny niemal od samego początku pandemii koronawirusa. Ta pomoc polega na przekazywaniu szpitalom i stacjom pogotowia ratunkowego m.in. maski do nurkowania. ---> WIĘCEJ.
W najbliższych dniach w Czechach zostaną złagodzone przepisy dotyczące ogólnonarodowej kwarantanny. - Czesi są bardzo karni i ze zrozumieniem przyjęli nową sytuację. Oczywiście zdarzały się przypadki łamania zakazów, ale na ogół bardzo szybko dostosowali się do zaleceń.---> WIĘCEJ
Pewien pan wpadł na pomysł, by stać w centrum Wrocławia z tabliczką z napisem: "Miłego dnia!". Uśmiecha się do przechodniów i kierowców, a ci od razu mają lepszy humor. A my trzymamy kciuki, by przypadkiem nie dostał za to mandatu. ---> WIĘCEJ TUTAJ!