Psychiatria dziecięca w Warszawie
Nowa przychodnia stoi pusta, bo Narodowy Fundusz Zdrowia wciąż nie podjął decyzji w sprawie konkursu. A zapotrzebowanie na pomoc specjalistów z dziedziny psychiatrii jest gigantyczne. Było spore już przed pandemią. Teraz niektóre oddziały zostały czasowo zamknięte, by zrobić miejsce dla pacjentów covidowych.
- Kilka dni temu dla pacjentów niezarażonych COVID-19 zlikwidowano oddział psychiatryczny w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym Szpitala Uniwersyteckiego na Ochocie – przypomina Blanka Zienkiewicz, wolska Radna.
Jest miejsce, specjalistyczny sprzęt i personel
Remont przychodni skończył się na początku roku. W marcu placówka miała rozpocząć działalność. Z pomocy specjalistówkorzystałyby uczniowie z klas 6-8.
- Zwracamy się z apelem do Narodowego Funduszu Zdrowia, by niezwłocznie zapewnił finansowanie. Bez tego narazimy zwalnianych z uwagi na COVID-19 pacjentów psychiatrycznych na bardzo poważne konsekwencje - podkreśla Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli i przewodniczący komisji zdrowia i kultury fizycznej w mazowieckim Sejmiku.
Narodowy Fundusz Zdrowia
Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla, że sprawa nie jest prosta. W związku z pandemią, rozpisywanie konkursów zostało zamrożone. Możliwość wróciła dopiero w październiku, ale wciąż jest sporo niejasności w tej kwestii. - Można ogłosić w internecie konkurs, można przekazać ofertę drogą elektroniczną, ale już same negocjacje czy wizytacja, która też jestjednym z elementów konkursu - to wszystko wymaga bezpośrednich kontaktów - tłumaczy Andrzej Troszyński, rzecznik mazowieckiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Najprawdopodobniej przychodnia psychiatryczna na Woli rozpocznie działalność dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku.