Wystawa "Projektantki Światła" w Muzeum Neonów w Warszawie
- Stare neony zachwycają kształtami czy krojami pisma - z jednej strony ciekawymi, swobodnymi, a z drugiej strony dopasowanymi do budynków i konkretnych lokalizacji. Nie ma w tym przypadku – proces tworzenia neonów był bardzo uporządkowany, każda reklama musiała zostać zatwierdzona. Dlatego też proces powstawania neonów - od zlecenia do produkcji - zajmował nawet 2-3 lata - pisze na swojej stronie Muzeum Neonów.
Wystawa "Projektantki Światła" jest pierwszą w Polsce wystawą prezentującą projekty reklam neonowych autorstwa kobiet. Od 21 listopada zwiedzający mają okazję zapoznać się z sylwetkami wybitnych projektantek, archiwalnymi projektami neonów czy wywiadami. Ekspozycja przybliży w szczególności neonową twórczość Magdaleny Byczyńskiej, Krystyny Kołodziej, Zofii Kosteckiej, Wiesławy Łobos i Ewy Ryllowej.
- Dziś neony traktowane są jako dzieła sztuki. Całkiem zasłużenie - miały one upiększać i rozświetlać miasto. Do ich projektowania angażowani byli graficy, plastycy, a nawet architekci. Wystarczy wymienić kilka znanych i głośnych nazwisk: Maksymilian Krzyżanowski, Zbigniew Labes, Tadeusz Rogowski czy Jan Mucharski. Inaczej sprawa wygląda z paniami, które do tej pory pozostawały anonimowe - organizując wystawę "Projektantki światła", chcemy przywrócić należną pamięć o twórczyniach warszawskich neonów. Jednocześnie, propagując wiedzę o neonach, chcemy dołożyć cegiełkę do dyskusji o tym, jak powinna wyglądać przestrzeń miasta – powiedziała dyrektorka Muzeum Neonów Ilona Karwińska.
Podkreśliła, że neony, inaczej niż we współczesnych czasach, były elementem centralnego planowania przestrzeni miast. - Angażowanie osób, które mają fach w ręku, było gwarancją dobrych i ciekawych projektów. W zasadzie w wielu przypadkach jedynym ograniczeniem była wyobraźnia projektantek i projektantów - przykładem może być neonowy jeż, czyli kula złożona ze szklanych rurek, którą Magdalena Byczyńska zaprojektowała dla sklepu z futrami przy ul. Świętokrzyskiej. Projekt i zdjęcia można zobaczyć na wystawie - dodała.
Muzeum Neonów w Warszawie - historia, godziny otwarcia, bilety
Muzeum Neonów mieści się warszawskim Kamionku od 2012 r. Jego założycielami są Ilona Karwińska i David Hill, którzy projekt ochrony i dokumentacji starych reklam prowadzą już od 18 lat. Placówka jest "drugim domem” dla starych neonów, głównie warszawskich, które nie mogą wisieć w lokalizacjach, dla których były projektowane. Muzeum aktywnie angażuje się w projekty edukacyjne (lekcje dla szkół w ramach programu Poznaj Polskę) czy popularyzujące wiedzę o starych neonach i dobrych wzorcach projektowania reklam (np. publikacje książkowe, akcja-renowacja, w ramach której odnawiane bądź odtwarzane są stare neony czy konkurs na nowy neon dla Warszawy, w ramach którego powstał popularny neon "Miło Cię Widzieć" na moście Gdańskim).
Wśród najnowszych działań znajduje się odtworzenie neonu Koguta Cepelii na ul. Grzybowskiej, którego projektantką jest Krystyna Kołodziej.
Muzeum Neonów jest otwarte każdego dnia tygodnia z wyłączeniem wtorku, kiedy obiekt mogą zwiedzać jedynie wycieczki szkolne. W poniedziałek, środę, czwartek, piątek i sobotę wystawy można zwiedzać w godz. 12:00-18:00, a w niedzielę - w godz. 11:00-17:00.
Cennik biletów wstępu prezentuje się następująco:
- bilet normalny - 18 zł;
- bilet ulgowy (dzieci, uczniowie, studenci, emeryci) - 15 zł.
Dzieci poniżej sześciu lat mogą zwiedzać muzeum za darmo.
Wystawa „Immersyjny Dziadek do orzechów. Zimowy cud” w Warszawie - zobacz zdjęcia: