Warsaw Arcade Museum mieści się w hali przy Alejach Jerozolimskich 200. Jego wnętrze udekorowane jest monumentalnymi malaturami z motywami z najsłynniejszych gier wideo, autorstwa artysty sztuki grafitti Dominika Kowalczyka. Muzeum jest czynne codziennie - od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 do 21:00, w soboty od 11:00 do 22:00, a w niedziele od 11:00 do 20:00.
Warsaw Arcade Museum w Warszawie. Interaktywna wystawa i wyjątkowe eksponaty
Założyciel Warsaw Arcade Museum Marcin Moszczyński opowiedział PAP o swoim pomyśle na to miejsce. - W muzeum pokazujemy historię rozwoju gier wideo, od pierwszych, które pojawiły się na automatach, np. Space Invaders i Asteroids, poprzez lata 70., 80. i 90., czyli czas złotej ery salonów gier wideo. Najważniejszą istotą tej kolekcji jest fakt, że wszystkie gry są oryginalne - powiedział.
- Jesteśmy muzeum interaktywnym, ze wszystkich automatów można korzystać i odbywać przez to podróż w czasie. Jest to również ciekawe miejsce integracji rodzin, ojcowie z pokolenia 40+ pokazują swoim dzieciom gry, które kiedyś ich fascynowały - dodał.
Warsaw Arcade Museum. Co można w nim zobaczyć?
Co dokładnie można obejrzeć w muzeum? "Warsaw Arcade Museum pokaże imponującą kolekcję ponad 120 automatów do gier, w tym klasyków takich jak Asteroids czy Space Invaders poprzez kultowego Pac Mana, Donkey Konga czy pierwszy automat z Super Mario Bros. Nie brakuje poszukiwanych klasyków, takich jak Joust, Defender czy Zaxxon. Fani wyzwań spróbują swoich sił na uznawanej za najtrudniejszą grę w historii - Ghosts n Goblins" - napisano w informacji prasowej muzeum.
W informacji prasowej muzeum możemy przeczytać, że wszystkie gry prezentowane są w oryginalnych dedykowanych obudowach sprowadzonych z USA, Japonii i z wielu kolekcji europejskich. Podkreślono również, że "wśród nich jest wiele niespotykanych, rzadkich i bardzo poszukiwanych tytułów, jak na przykład pierwszy automat STAR WARS z 1983 roku od Atari oparty na grafice wektorowej 3d".
Dostępna jest również plejada automatów dla kilku graczy (Sunset riders, Spider man, Turtles), gier sportowych (NBA Jam), symulatorów (Sega Rally), strzelanek (The house of the dead), gier w kabinach, a nawet automat Luigi Mansion, w którym celem gracza jest wyłapanie duchów za pomocą gigantycznego odkurzacza.
Kolekcję uzupełniają sprowadzone z Japonii gry rytmiczne, m.in. Wacca, Groove Coaster i Dancerush Stardom. Jak podkreślił założyciel muzeum, "wszystkie maszyny są w pełni funkcjonalne, co oznacza, że odwiedzający mogą zagrać w każdą z dostępnych gier".