Winda przy Siedleckiej 29

i

Autor: Ewa Sas

Nowe windy na mapie Warszawy. Zyskają osoby starsze i niepełnosprawne

2022-06-03 17:17

Nowe windy wyrastają przy leciwych kamienicach. W ten sposób miasto walczy z wykluczeniem starszych mieszkańców, dla których czasami samo opuszczenie budynku stanowi nie lada wyzwanie. W ostatnim czasie windy zyskało dziewięć miejskich budynków.

Surowe mandaty dla kierowców za niebezpieczne zdarzenia.

Ambitny plan Ratusza

Już teraz łatwiejszy dostęp do mieszkań mają mieszkańcy kamienic na Pradze-Północ, Pradze-Południe i w Śródmieściu. W ostatnim czasie oddano do dyspozycji mieszkańców windy w budynkach przy ul. Ząbkowskiej 36, ul. Siedleckiej 29 i ul. Brzeskiej 29/31, na Pradze-Południe przy ul. Grochowskiej 297 oraz w Śródmieściu przy ul. Szwoleżerów 5c. W windy wewnętrzne doposażono też cztery budynki przy ul. Łochowskiej 38A, ul. Łochowskiej 43, ul. Siedleckiej 25 oraz ul. Otwockiej 7. W budowie jest aż 27 wind. 

- Zostaną zamontowane na Pradze Północ, Woli, Żoliborzu i w Śródmieściu - mówi Jakub Leduchowski, zastępca rzecznika prasowego miasta stołecznego Warszawy. - Kontynuujemy program budowy wind, bo jest on realną szansą na aktywne uczestniczenie w życiu miasta. Dla takich osób wyjście z domu czy z mieszkania stanowi największą barierę, często nie do pokonania bez windy.

Jednym z budynków, który w ostatnim czasie wzbogacił się o windę, jest kamienica przy Siedleckiej 29. - Windy były potrzebne. Są starsze panie, które mają bolące nogi to ciężko im było schodzić. Są też osoby ze zwierzętami, musiały z nimi wchodzić, schodzić - mówi jeden z mieszkańców kamienicy. - Tutaj jedna pani jest z chodzikiem, druga, trzecia. Także te windy bardzo pomagają - przyznaje inny mieszkaniec.

Różne metody finansowania

Środki na remonty są zapisane w wieloletniej prognozie finansowej. Miasto dofinansowuje także budowę wind w nieruchomościach wspólnotowych, w których ma udziały.

- Decyzja o doposażeniu budynku wspólnotowego w windy osobowe należy jednak do wspólnot mieszkaniowych, łącznie z ustaleniem sposobów finansowania i uzyskaniem wszelkich wymaganych opinii, projektów czy pozwoleń - mówi Jakub Leduchowski.

Na pomoc miasta nie mogą liczyć prywatne kamienice. One mogą się starać o wsparcie finansowe z takich źródeł zewnętrznych, jak program wyrównywania różnic oraz fundusz dostępności Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jak wiele niewidzialnej pracy wykonujesz w waszym domu?

Pytanie 1 z 13
Jeśli Ty nie zauważysz, że podłoga jest brudna, a w koszu na pranie jest pełno ubrań, nikt inny nie zauważy.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!