Dom Matki Bożej Serdecznej

i

Autor: UM Warszawa/Ewelina Lach

Inwestycje

Nowoczesny dom dla osób bezdomnych w Warszawie. Jego projekt robi wrażenie

2023-07-31 14:04

W dzielnicy Włochy powstał niedawno nowy dom dla osób w kryzysie bezdomności. Budynek robi wrażenie, ponieważ swoim wyglądem przypomina modernistyczny apartament. Autorem jest pracownia Xystudio z Warszawy.

Otwarta w lutym tego roku placówka zawiera w sobie mnóstwo rozwiązań dla osób potrzebujących, w czym nie przeszkadza jej nowoczesny, nietuzinkowy projekt z niebanalnymi walorami estetycznymi. Autorzy z pracowni Xystudio mają duże doświadczenie w tworzeniu budynków użyteczności publicznej.

Dom Matki Bożej Serdecznej. Pomieści 70 potrzebujących

Fundacja Wspólnoty Chleb Życia prowadzona przez siostrę Małgorzatę Chmielewską, od lutego tego roku może cieszyć się nowoczesnym budynkiem, na miarę XXI wieku. Placówka powstała dzięki pokaźnym dofinansowaniom z otwartych konkursów z budżetu m.st. Warszawy.

Dom Matki Bożej Serdecznej jest drugim takim punktem, którym opiekuje się fundacja siostry Chmielewskiej. Schronisko w dzielnicy Włochy dysponuje łącznie 70 miejscami. Osobom w kryzysie bezdomności zapewni także specjalistyczne usługi opiekuńcze, wsparcie rehabilitanta, trening umiejętności samodzielnego wypełniania ról społecznych i rozwiązywania problemów.

W pokojach znajdziemy również łóżka medyczne dla osób obłożnie chorych. Z kolei pracownicy mają do dyspozycji mieszkania z sypialniami z prywatnymi łazienkami oraz wspólnym salonem z aneksem kuchennym.

Architektura robi wrażenie

Elewacja budynku pokrywa ceglasty tynk mozaikowy, nawiązujący bezpośrednio do otoczenia, ogrodzenia, dachy są tutaj w rdzawym odcieniu. Interesująco wygląda rozkład okien, połączenie mniejszych i większych dodaje obiektowi lekkości i pewnej dynamiki. Zastosowanie świetlików w dachu pozwoli uzyskać dostęp do naturalnego światła, tym samym zaoszczędzić trochę na energii elektrycznej.

Parter został zagospodarowany w kuchnię i jadalnię, wychodzącą na ogród z dużym tarasem. Na zewnątrz znajdziemy także palarnię, która razem z pobliskim stawem stanowi najpopularniejsze miejsce spotkań wśród podopiecznych.

Kluczowym elementem budynku jest umiejscowiona w jego granicach drewniana kaplica w formie domu ze spadzistym dachem. Architektom zależało na tym, aby połączyć kaplicę ze świetlicą i jadalnią, co wzmocniło efekt otwartości i zwiększyło funkcjonalną elastyczność całej przestrzeni.

Zobacz poniżej zdjęcia z odsłonięcia muralu poświęconego gen. Zbigniewowi Ściborowi-Rylskiemu: