Spis treści
- Park Żerański - jakie atrakcje będą czekały na spacerowiczów?
- Pomosty, zieleń i prefabrykaty z lat 90.
- Park Żerański - kiedy inwestycja będzie gotowa?
Park Żerański - jakie atrakcje będą czekały na spacerowiczów?
Przypomnijmy, że konkurs na koncepcję nowego parku Żerańskiego na Białołęce został rozstrzygnięty w pierwszych miesiącach 2019 r. Przetarg na budowę ogłoszono cztery lata później. Obecnie prace, wciąż intensywne, powoli dobiegają końca. Zielona przestrzeń na zachodnim nabrzeżu Kanału Żerańskiego - od ul. Modlińskiej do ul. Płochocińskiej - nabiera ostatecznego kształtu.
Na 13 ha nowego parku pojawi się ok. 500 drzew, ponad tysiąc krzewów, tysiące bylin. Do tego dojdą oczywiście nowe łąki i trawniki. Odwiedzający będą mogli przysiąść na jednej z ponad 100 ławek, przejść się alejkami czy bulwarem nad Kanałem, skorzystać z pomostów oraz wiat piknikowych.
"W parku wykorzystane zostały znajdujące się na miejscu techniczne elementy zagospodarowania terenu np. polery (słupy cumownicze) i remontowane pomosty przeładunkowe. Najmłodszych z pewnością ucieszy park linowy i plac zabaw" - podkreślił ratusz, przypominając, że w parku powstanie też pawilon z funkcją gastronomiczną i ogólnodostępnym zapleczem sanitarnym.
Czytaj również: To "największy w Polsce ogród na dachu". Pierwszy odcinek już gotowy
Pomosty, zieleń i prefabrykaty z lat 90.
W południowej części terenu - jak przekazali urzędnicy - znajdą się trzy charakterystyczne "pasy". Będą to zadrzewiony teren z alejkami spacerowymi, pas bulwarów oraz pas nabrzeża z zejściem do rekreacyjnych pomostów. W północnej części parku spacerowicze zauważą natomiast to, co dotąd budziło spore emocje, czyli prefabrykaty pozostawione tam w latach 90. Dlaczego nie zostaną usunięte?
"Obszar ten porasta gęsta roślinność drzewiasta, liczne krzewy oraz ziołorośla. Po wielu latach stały się elementem ekosystemu parku, przyczyniając się do zwiększenia jego bioróżnorodności. Pełne zakamarków rumowiska są idealnym schronieniem dla licznych drobnych zwierząt, w tym płazów i małych ssaków. Strefa ta będzie niedostępna dla użytkowników - zostanie wygrodzona jako ostoja przyrody i miejsce nieodpowiednie do swobodnej eksploracji" - przekazali urzędnicy.
Czytaj również: To najpiękniejsze jezioro w woj. mazowieckim. Wskazała je sztuczna inteligencja
Park Żerański - kiedy inwestycja będzie gotowa?
Zakończenie budowy parku Żerańskiego planowane jest na ten rok, a dokładnie na jego trzeci kwartał. Wspomniany wyżej pawilon będzie natomiast gotowy w ostatnim kwartale br. Przypomnijmy, że budżet inwestycji opiewa na blisko 56 mln zł.
Czytaj również: Betonowa konstrukcja za pół miliona złotych, czyli flowpark na Ursynowie. Byliśmy na miejscu
