W najnowszym raporcie dotyczącym jakości życia w europejskich miastach badacze sprawdzali, jak żyje się mieszkańcom 83 miast i co zmieniło się od ostatniego raportu, który dotyczył roku 2019. Od tamtego czasu na świecie miały miejsce zdarzenia mogące wpłynąć na dobrostan wielu osób takie jak pandemia czy wojna na Ukrainie. Podczas przygotowania raportu badacze brali pod uwagę czynniki związane z zarządzaniem aglomeracjami. Ankietowanych pytano o takie sprawy jak poczucie bezpieczeństwa, przemieszczanie się po mieście, czystość powietrza, dostęp do zieleni, dostępność mieszkań, pracę czy sytuację finansową. Badanie przeprowadzano na próbie 839 osób z każdego miejsca.
"Wyniki badania przeprowadzonego w 2023 r. pokazują, że ogólne zadowolenie w miastach europejskich spadło w porównaniu z poziomem zadowolenia odnotowanym w 2019 r., ale pozostaje ono wysokie – prawie dziewięć na dziesięć osób deklaruje zadowolenie z życia w swoim mieście. Pomimo ogólnego spadku wyników, potwierdzają one to co zaobserwowano już w 2019 r., czyli znaczną poprawę postrzeganej jakości życia w miastach we wschodnich państwach członkowskich" - czytamy w raporcie.
W jakim mieście w Europie żyje się najlepiej?
Pod względem ogólnego zadowolenia z życia na pierwszym miejscu uplasował się Zurych, na drugim Kopenhaga, a na trzecim Groningen. Świetnym wynikiem może pochwalić się Gdańsk, gdzie zadowolonych jest aż 95% mieszkańców. Warszawa nie znalazła się w ścisłej topce, ale także zanotowała dobry wynik. W stolicy Polski zadowolonych z życia jest około 90% osób.
W Warszawie żyje się coraz lepiej
Warszawa zameldowała się za to w czołówce miast, w których poziom zadowolenia wzrósł najbardziej w ciągu ostatnich pięciu lat. Aż 46% procent warszawiaków stwierdziło, że poziom ich życia przez ten czas wzrósł, co dało miastu 9 miejsce w zestawianiu. Na pierwszym miejscu znalazł się Białystok z wynikiem 62%.
W Warszawie łatwo o dobrą pracę
Raport Komisji Europejskiej wziął pod uwagę także bardziej szczegółowe aspekty życia w poszczególnych miastach. Stolica Polski dobrze wypada chociażby pod względem łatwości znalezienia dobrej pracy, aż 66% pytanych zadeklarowało, że w Warszawie łatwo o dobre stanowisko, co uplasowało miasto na 8 miejscu pod tym względem w Europie. Świetnie wypadł także warszawski transport publiczny. Aż 56% warszawiaków stwierdziło, że korzysta z niego na co dzień. To szósty najlepszy wynik wśród badanych miast. Mieszkańcy stolicy pozytywnie ocenili też ogólne zadowolenie z komunikacji miejskiej, satysfakcjonuje ona aż 84% osób. Dobrze oceniano także ofertę kulturalną, gdyż w Warszawie zadowala ona aż 90% mieszkańców.
Jak w Warszawie żyje się imigrantom i osobom LGBT?
W większości kategorii Warszawa notuje wyniki w okolicach europejskiej średniej. Pomiędzy 71 a 78% ankietowanych twierdzi, że to miasto dobre do życia dla imigrantów, pomiędzy 62 a 75% uważa, że dobrze mieszka się tu osobom LGBTIQ, a pomiędzy 70 a 77% uważa, że sprzyja ono osobom starszym. Podobne wyniki odnotowano w przypadku dostępności terenów zielonych, w Warszawie dobrze ocenia ją od 77 do 84% osób.
Mieszkańcy Warszawy nie są zadowoleni z opieki zdrowotnej
Najgorzej stolica Polski wypada w zestawianiu dotyczącym opieki zdrowotnej. Pozytywnie służbę zdrowia ocenia mniej niż 47% warszawiaków. Dla porównania w najlepszym Zurych dobre zdanie na ten temat ma aż 93% pytanych.
Tych miejsc w Warszawie już nie ma. Kiedyś budziły podziw mieszkańców