Nowy rok szkolny 2020/21 - tak będą wyglądały zajęcia! Rodzice mają powody do obaw?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie ilustracyjne: dziewczynka odrabiająca lekcje

Nowy rok szkolny 2020/21 - lekcje i przerwy będą krótsze? Tak wyglądać mają zajęcia!

2020-08-25 11:45

Nowy rok szkolny 2020/21 - lekcje i przerwy będą krótsze? Tak wyglądać mają zajęcia! Rok szkolny ma ruszyć zgodnie z planem,jest zielone światło dla tradycyjnych zajęć. Minister edukacji potwierdza: dokładnie za tydzień, uczniowie wracają do szkolnych ławek. Opozycja odpowiada: szkoły nie są na to gotowe, a resort zmarnował wakacje. Jak będą wyglądały zajęcia lekcyjne? Co postanowiono? Sprawdźcie na ESKA.pl Warszawa

Spis treści

  1. Nowy rok szkolny 2020/21 - tak będą wyglądały zajęcia!
  2. Nowy rok szkolny 2020/21 - lekcje i przerwy będą krótsze?
  3. Nowy rok szkolny 2020/21 -WYPRAWKA

Nowy rok szkolny 2020/21 - lekcje i przerwy będą krótsze? Tak wyglądać mają zajęcia!  Czy powrót do szkoły 1 września jest bezpieczny? Takie wątpliwości mają niemal wszyscy rodzice. Dzieci wracające z wakacji mogą być nieświadomie nosicielami wirusa. Decyzja została już jednak podjęta i oficjalnie uczniowie wracają od września do szkół, by uczestniczyć w tradycyjnych lekcjach. Będzie to duże wyzwanie, szczególnie dla dyrektorów, którzy muszą zadbać o bezpieczeństwo sanitarne placówki. Wprowadzone zostały specjalne zasady.

- Ministerstwo zachowa także prawo w sytuacjach nadzwyczajnych do tego, by ograniczać działanie szkół czy placówek na jakimś fragmencie terytorium naszego państwa lub nawet, gdyby była taka konieczność, na terenie całego kraju - podkreślał Minister Edukacji Dariusz Piontkowski.

Nowy rok szkolny 2020/21 - tak będą wyglądały zajęcia!

Jak będą wyglądały zajęcia w nowym roku szkolnym? Czeka nas sporo zmian. W przypadku wykrycia koronawirusa w placówce część dzieci lub klas będzie uczęszczać do szkoły w tradycyjnej formie, a część będzie uczyła się na odległość. Decydował będzie dyrektor i sanepid. Głównym modelem pracy są jednak zajęcia stacjonarne. Od 1 września każdy z uczniów zasiądzie w szkolnej ławce. Jak będą wyglądały lekcje?

W praktyce zmieni się niewiele. Uczniowie w większości placówek nie będą musieli podczas zajęć nosić maseczek. Tam gdzie to możliwe, zasiądą w pojedynczych ławkach. Nie wolno im się również dzielić napojami czy jedzeniem ze znajomymi. W zajęciach może brać udział każdy uczeń, który nie ma kataru, kaszlu, nie kicha i nie ma objawów infekcji dróg oddechowych. Ministerstwo Edukacji Narodowej zaleciło również pojemniki z płynem do dezynfekcji rąk przed szkołą i w salach lekcyjnych.

Powrót do szkoły we wrześniu 2020. Ogarniesz nowe zasady? Przekonaj się!
Pytanie 1 z 10
Czy wytyczne dla szkół od 1 września są takie same w całej Polsce?

Nowy rok szkolny 2020/21 - lekcje i przerwy będą krótsze?

Wśród licznych pomysłów rodziców pojawiły się również głosy o skrócenie lekcji i przerw w szkole. Skrócone zajęcia są uczniom dobrze znane, bo często korzysta się z tej formy przed świętami i szkolnymi uroczystościami. Czy lekcje mogą trwać nie 45, a jedynie 30 minut?

Chociaż na forach internetowych jest o tym głośno, to MEN nie przewiduje narazie takiej możliwości. Skrócony czas pracy szkoły pozwalałby co prawda zmniejszyć ryzyko wzajemnych kontaktów między uczniami od 1 września, jednak  sami uczniowie musieliby znacznie więcej czasu na naukę poświęcić w domu. Krótsze lekcje mogą wprowadzić jednak w czasie roku szkolnego dyrektorzy szkół w przypadku, gdy trzeba będzie podzielić klasę. Ten sam nauczyciel musiałby przygotować zajęcia w budynku, jak również online. Wydaje się zatem dobrym rozwiązaniem, by zajęcia trwały dla każdej z grup około 30 minut.

Nowy rok szkolny 2020/21 -WYPRAWKA

To jednak nie jedyne zmartwienie rodziców. Inflacja odciska swoje piętno na... wyprawkach szkolnych. Chodzi o tzw. 300 plus. Okazuje się, że rodzice na wyprawkę szkolną dla ucznia muszą wydać znacznie więcej niż przed rokiem. To z powodu rosnących cen - np. na artykuły papiernicze, jak wynika z wyliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jakub Sawulski, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego, zwraca uwagę, że wskaźniki gospodarki znacznie wpływają na wartość otrzymywanych od państwa świadczeń społecznych.

Jak wynika z badań, ponad 60 proc. rodziców chce kupić wyprawki szkolne w promocji. 19 proc. nabędzie połowę art. okazyjnie. 4,2 proc. zrobi zakupy w regularnych cenach.​

Pozyskiwanie leku dla pszczół