Historia

Obchody 11 listopada przed wojną. Jak wtedy wyglądało świętowanie niepodległości?

2023-11-11 8:27

Po ponad 123 latach zaborów i odzyskaniu przez Polskę niepodległości, dzień 11 listopada obchodzony był nieoficjalnie. Dopiero w 1937 r. nadano rangę państwową Świętu Niepodległości. Ustawę sejmową podpisał prezydent Ignacy Mościcki.

Święto Niepodległości 11 listopada. Jak obchodzono je przed wojną?

Mimo, że Święto Niepodległości przybrało rangę państwową dopiero 11 listopada 1937 r., to od czasu odzyskania polskiej niezależności nieustannie je obchodzono w równie wzniosły sposób. Każdego roku w dniu 11 listopada odbywały się rewie wojskowe, msze święte za ojczyznę czy ważne uroczystości na szczeblu państwowym. Oprócz tego organizowano także ceremonie wręczania orderów Virtuti Militari za męstwo okazane w walce o wolną ojczyznę.

Ten uroczysty dzień stał się wolny od pracy już blisko 100 lat temu. W tej sprawie jako pierwszy 8 listopada 1926 r. zainterweniował ówczesny prezes Rady Ministrów Józef Piłsudski, który wydał specjalny okólnik, ustanawiając tym samym 11 listopada dniem wolnym od pracy.

"W dniu 11 listopada państwo polskie obchodzić będzie 8 rocznicę zrzucenia jarzma niewoli i uzyskania pełnej, faktycznej niezawisłości. Data powyższa winna pozostać w stałej pamięci społeczeństwa i utrwalić się w umysłach młodego pokolenia, które w zaraniu swego życia powinno odczuwać doniosłość i uroczystość tego pamiętnego dnia" - zapisano w dokumencie.

Zobacz poniżej zdjęcia Pałacu Saskiego przed wojną:

Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2022