Obchody 15. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie
Uroczystości rocznicowe 10 kwietnia w Warszawie rozpoczną się o godz. 8:20 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, przed grobami ofiar katastrofy. Wezmą w nich udział przedstawiciele rodzin ofiar, Sejmu i Senatu - w tym marszałkowie obu izb - przedstawiciele rządu, m.in. wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, a także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Po godz. 8:30 gromadzimy się tam wszyscy po to, żeby w prosty, konkretny i dla mnie osobiście bardzo wzruszający sposób oddać hołd ofiarom tej katastrofy - mówił we wtorek marszałek Sejmu Szymon Hołownia. W imieniu premiera Donalda Tuska wieniec na Powązkach złoży szef KPRM Jan Grabiec.
Minister Kosiniak-Kamysz po godz. 9:00 złoży wieńce przy grobie wiceszefa MON Stanisława Komorowskiego na Cmentarzu Powązkowskim, a później przy grobie szefa MON, wicemarszałka Sejmu Jerzego Szmajdzińskiego na cmentarzu na warszawskim Wilanowie. Złoży też wieniec przy tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu i jego małżonce oraz ofiarom katastrofy samolotu Tu-154M związanym z wojskiem i resortem obrony, która znajduje się w Ministerstwie Obrony Narodowej.
O godz. 9:45 marszałkowie Sejmu i Senatu złożą kwiaty pod tablicami upamiętniającymi parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. - W asyście Straży Marszałkowskiej pod wszystkimi tymi tablicami złożymy biało-czerwone wiązanki - dodał Hołownia.
Przed południem w Warszawie, już po powrocie z porannej mszy świętej w katedrze na Wawelu, prezydent Andrzej Duda złoży wieńce przy grobach ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, ks. Józefa Jońca, ks. Zdzisława Króla, ks. Andrzeja Kwaśnika oraz przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej, które znajdują się w Świątyni Opatrzności Bożej. O godz. 13:00 Andrzej Duda złoży wieńce przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz na grobach ofiar katastrofy, które znajdują się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Prezydent zapali też znicze przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku i pod pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego na pl. Piłsudskiego. Andrzej Duda złoży również wieniec pod tablicą poświęconą Lechowi Kaczyńskiemu w Pałacu Prezydenckim. O godz. 20:00 w TVP wyemitowane zostanie prezydenckie orędzie.
Od wczesnego rana uroczystości rocznicowe zaplanowało też Prawo i Sprawiedliwość. Obchody tradycyjnie rozpoczną się o godz. 8:00 od mszy świętej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w kościele seminaryjnym. O 8:41 PiS zorganizuje Apel Pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Później politycy partii złożą wieńce przed pomnikami Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na pl. Piłsudskiego. Około godz. 9:15 prezes PiS Jarosław Kaczyński wygłosi oświadczenie.
O godz. 16:00 z pl. Trzech Krzyży wyruszy społeczny XIV Marsz z Portretami, organizowany przez Stowarzyszenie Solidarni 2010. Uczestnicy zbiorą się przed pomnikiem Wincentego Witosa i przejdą Nowym Światem na pl. Piłsudskiego oraz pod Kolumnę Zygmunta.
Wieczorem, o godz. 19:00 odbędzie się msza święta w intencji ofiar katastrofy w Archikatedrze Warszawskiej, w której weźmie także udział para prezydencka. Po nabożeństwie pod Pałac Prezydencki ruszy organizowany przez PiS Marsz Pamięci. Na godz. 21:00 zaplanowane jest wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego.
Czytaj również: 15. rocznica katastrofy smoleńskiej. Tak wyglądała Warszawa tuż po tragedii [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Utrudnienia w Warszawie 10 kwietnia 2025 r.
Jak już wspomnieliśmy, poza oficjalnymi uroczystościami z udziałem polityków, 10 kwietnia w Warszawie odbędzie się także kilka zgromadzeń. Największe z nich spowodują utrudnienia w ruchu, na co powinni przygotować się pasażerowie komunikacji miejskiej oraz kierowcy.
W godz. 7-12 odbędą się uroczystości na pl. Piłsudskiego, a także przemarsz na trasie: Krakowskie Przedmieście, Tokarzewskiego-Karaszewicza na pl. Piłsudskiego. "W przypadku braku możliwości przejazdu przez pl. Piłsudskiego, linie 107, 111, 128, 175 zostaną skierowane na trasy objazdowe" - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego. Gdy ruszy przemarsz, objazdami pojadą również autobusy linii 116, 178, 180, 503.
W południe rozpocznie się zgromadzenie stacjonarne przed Pałacem Prezydenckim, które może potrwać do godz. 22:00. Następnie w godz. 14:30-18:45 odbędzie zgromadzenie na pl. Trzech Krzyży, a o godz. 16:00 - przemarsz na pl. Zamkowy ulicami Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Królewska, pl. Piłsudskiego, Tokarzewskiego-Karaszewicza, Krakowskie Przedmieście.
Gdy zablokowany zostanie przejazd przez pl. Trzech Krzyży, autobusy linii 108, 116, 118, 127, 131, 166, 171, 180, 503, 517 pojadą objazdami. Gdy zablokowany zostanie fragment Nowego Światu od pl. Trzech Krzyży do Świętokrzyskiej, objazdami pojadą również linie 111, 128 i 175, a gdy zablokowany zostanie dalszy odcinek Nowego Światu i Krakowskiego Przedmieścia - od ronda de Gaulle'a do pl. Zamkowego oraz przez pl. Piłsudskiego - także linie 106 i 178. "Ponadto, przy przejściu zgromadzenia przez skrzyżowania Nowy Świat / Świętokrzyska oraz rondo de Gaulle'a, mogą nastąpić chwilowe wstrzymania ruchu" - przekazał ZTM.
W godz. 18-22 odbędzie się zgromadzenie publiczne na pl. Zamkowym, a następnie przemarsz Krakowskim Przedmieściem do ul. Karowej. W przypadku braku możliwości przejazdu, linie 116, 128, 175, 178, 180, 503 zostaną skierowane na trasy objazdowe. Na trasach objazdowych dla wszystkich linii obowiązują przystanki pierwsze napotkane jako stałe oraz pozostałe - jako na żądanie.
