Warszawa

i

Autor: Canva

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie [KONCERTY, WYSTAWY]

2022-11-10 20:57

W ramach obchodów 104. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada w Warszawie organizowanych będzie wiele ciekawych wydarzeń. Na koncertach zagrają m.in. Roxie Węgiel oraz zespoły LemON, Enej, Zazula i IRA.

Wydarzenia kulturalne 11 listopada w Warszawie

Biuro Programu „Niepodległa” zaplanowało wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych w Warszawie z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Pierwsze wydarzenia związane z tym obchodami tego święta rozpoczną się już 10 listopada.

  • W Teatrze Polskim tego dnia zaplanowano koncert dla Niepodległej „… oczami duszy mojej” oraz premierę filmu VR pt. „Kino” odbywającą się w ramach projektu „Niepodległa w kadrze”.
  • Tego samego dnia Biuro Programu „Niepodległa” wraz z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zapraszają o godz. 13.00 na debatę pt. „Różnorodna Niepodległa”. Zaproszeni goście dyskutować będą o nieoczywistych i mniej znanych trudnościach i wyzwaniach młodego państwa polskiego. Debatę będzie można obejrzeć na żywo lub dzięki transmisji online.

W dniu Narodowego Święta Niepodległości warto odwiedzić Krakowskie Przedmieście, które zamieni się w centrum obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu obejmie trzy przestrzenie zlokalizowane na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Odbędą się tam koncerty, animacje dla dzieci, spektakle, warsztaty tańców ludowych, parady orkiestr dętych i zespołów muzycznych.

  • Na Scenie Tańców Polskich na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbędzie się wyjątkowy pokaz i warsztaty polskich tańców ludowych w ich najbardziej tradycyjnej i oryginalnej formie. Planowane są warsztaty tańców tradycyjnych z Wielkopolski, Mazowsza, Rzeszowszczyzny i Suwalszczyzny. Tancerze-animatorzy wprowadzą publiczność w podstawy kroków i ruchu tanecznego, umożliwiając wspólną zabawę. Mazurki, oberki, kujawiaki, chodzone, wiwaty, powolniaki, obyrtki, polki, krakowiaki i wiele innych tańców zabrzmi na żywo w wykonaniu doświadczonych Mistrzów, ale też uczniów i młodych adeptów rzemiosła.
  • Scena Dziecięca na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych będzie miała trzy lokalizacje: w namiocie dziecięcym, w Pałacu Czapskich – siedzibie ASP oraz w Kordegardzie ASP – w bramie głównej przy Krakowskim Przedmieściu, w których na najmłodszych uczestników Festiwalu będą czekały spektakle teatralne, zajęcia muzyczne i koncerty, a także zróżnicowana oferta warsztatów edukacyjnych, plastycznych i historycznych.
  • Na Scenie Muzycznej na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego zagrają polskie zespoły muzyczne m.in. Roxie Węgiel oraz zespoły LemON, Enej, Zazula i IRA. Ze względu na trwającą na Ukrainie wojnę, koncert rozpocznie się występem dwóch polsko-ukraińskich zespołów.

W samo południe 11 listopada po raz 5. odbędzie się kulminacja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Do Hymnu”, w ramach, której uczestnicy wydarzenia wspólnie odśpiewają Polski hymn narodowy.