Flaga Polski

i

Autor: Pixabay

Jak poprawnie złożyć flagę? Składanie flagi "w kostkę" jest błędem

2022-11-08 14:35

W okresie nadchodzącego Narodowego Święta Niepodległości obchodzonego w naszym kraju 11 listopada wiele osób wywiesi flagi narodowe. Należy pamiętać, że istnieją ściśle określone zasady postępowania z flagą. Jedną z nich jest fakt, że flagi nie można złożyć „w kostkę”. Jak poprawnie składać flagę? Instrukcję składania flagi znajdziecie w artykule.

Jak poprawnie złożyć flagę?

Chociaż składanie flagi może się wydawać prostą czynnością to istnieją dokładne zasady używania polskiej flagi. Jedną z nich jest jej poprawne złożenie po zdjęciu, bo w klasyczną „kostkę” złożyć flagi nie można. Jednym z symboli narodowych, który należy traktować z odpowiednim szacunkiem jest flaga Polski.Barwy narodowe ustalono już w XVIII wieku i są to kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości. Flaga RP ma kształt prostokąta o stosunkach boków 5:8. Kolory (odcień czerwieni) i kształt flagi uchwalono, po raz pierwszy po odzyskaniu niepodległości, w ustawie z 1 sierpnia 1919 roku.

Warto pamiętać o tym, że flaga państwowa z godłem RP nie powinna być używana w domach. Tego rodzaju flagi używane są tylko przez przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne i misje za granicą, cywilne lotniska i lądowiska, cywilne samoloty komunikacyjne podczas lotów za granicą, kapitanaty (bosmanaty) portów i polskie statki morskie jako banderę.

Wywieszając flagę należy pamiętać o odpowiednim jej szanowaniu. Zacznijmy od tego, że flaga narodowa nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi lub bruku. Wywieszona flaga o proporcjach 5:8 musi być czysta i mieć czytelne barwy. Nie można wywiesić flagi, która jest pomięta lub postrzępiona.

Jak zdjąć i złożyć flagę?

Należy pamiętać też, że flagi nie należy składać „w kostkę”. Jako że flaga narodowa ma szczególną rangę i symboliczny wymiar, właśnie dlatego nie można jej składać jak zwyczajnego płatu materiału.

Z drzewca lub masztu powinny ją zdejmować dwie osoby. Gdy już zdejmiemy flagę możemy przystąpić do jej składania. Zgodnie z zasadami nie można tego robić na podłodze. Flagę można położyć na stole lub złożyć na stojąco z pomocą drugiej osoby. Na początku należy rozłożyć ją poziomo i odwrócić, tak, by odwrotna strona znalazła się na wierzchu. Następnie należy złożyć czerwoną część flagi, tak, by zakryła ona szycie obu kolorów i nachodziła na białą część (1/3). W kolejnym kroku pojedynczą białą częścią flagi zakrywa się wcześniej złożony fragment. Tak złożona flaga powinna posiadać cały wierzch w kolorze białym i być szerokości równej 1/3 pierwotnej. Składanie w trójkąt zaczynamy od lewej strony. Flaga o poprawnych proporcjach powinna złożyć się w ten sposób 7 razy. Ostatni „trójkąt” należy schować pomiędzy warstwy wcześniejszych złożeń. Pod artykułem znajdziecie nagranie pokazujące jak robią to żołnierze.

Co zrobić ze zniszczoną flagą?

Jeśli flaga ulegnie zniszczeniu nie można jej wyrzucić do śmieci. Godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi jest jej niepubliczne spalenie. Możliwe jest także godne zniszczenie flagi przez rozdzielenie obu barw.