Odkrycie olbrzymiego skarbu Słowian

i

Autor: Landesamt für Kultur und Denkmalpflege

Historia

Ogromny skarb Słowian odnaleziony. Relikty mogą mieć nawet tysiąc lat

2023-12-04 19:41

Do niesamowitego odkrycia doszło w Meklemburgii (Pomorzu Przednim) w Niemczech. Tamtejsi naukowcy odnaleźli ogromny skarb dawnych Słowian. W jego skład weszło ok. 6 tys. monet oraz biżuteria z okresu średniowiecza. Tuż obok leżało także siedem mieczy z epoki brązu.

Niezwykłe odkrycie w Niemczech. Znaleziono dawny skarb Słowian

O tym niesamowitym odkryciu poinformował Państwowy Urząd Kultury i Ochrony Zabytków w Niemczech (Landesamt für Kultur und Denkmalpflege). Jak przekazali niemieccy naukowcy, ubiegły rok był zaskakująco optymistyczny dla działaczy-wolontariuszy na rzecz ochrony zabytków. Po kilkuset latach udało się odnaleźć duży średniowieczny skarb Słowian, a także siedem mieczy z epoki brązu.

Broń odnaleziono blisko miasta Mirow, znajdującego się na Pojezierzu Makleburskim. Stan mieczy nie zaskoczył badaczy. Cześć z nich było powyginanych, a niektóre złamane i pofragmentowane.

– Można przypuszczać, że wypłynęły na powierzchnię jakiś czas temu w wyniku suszy. Wolontariusze skrupulatnie odnaleźli poszczególne fragmenty, dzięki czemu miecze udało się niemal całkowicie złożyć – przeczytamy w oświadczeniu.

Dzięki najnowocześniejszym technologiom badacze mogli przybliżyć historię odkrytego skarbu. Jak wykazała szczegółowa analiza archeologiczna, prawdopodobnie do zatopienia mieczy doszło celowo. Mogła to być część ofiary lub element obrządku rytualnego.

Jaka jest historia olbrzymiego skarbu?

W przypadku gigantycznej liczby monet ustalono, że pochodziły z XI wieku. Większość z nich znajdowała się w glinianym garnku, reszta była rozrzucona na większym obszarze. Za ich odkrycie na wyspie Rugia (położonej około 200 kilometrów na północ od Mirowa) odpowiadają ochotnicy, zajmujący się ochroną przyrody.

– Pochodzenie monet jest bardzo różne. Zidentyfikowaliśmy m.in. zabytki z zachodnich Niemiec, ale także z niemieckiej części Górnych Łużyc. Około 10 procent monet pochodzi z Anglii, Danii, a nawet z Czech i Węgier. Odkrycie artefaktów pozwala zatem wyciągnąć wnioski na temat możliwych stosunków handlowych w XI wieku – stwierdzono w analizie.

Zobacz poniżej zdjęcia tajemniczego odkrycia spod Muzeum Powstania Warszawskiego:

Budowali bunkier na zabytkowym terenie! Szokujące odkrycie w lesie pod Lęborkiem