"Ojciec Mateusz" hitem polskiej telewizji
Pierwszy sezon "Ojca Mateusza" z Arturem Żmijewskim w roli tytułowej został wyemitowany jeszcze w 2008 r. Widzowie szybko pokochali serię i przez lata śledzili poczynania księdza oraz jego najbliższego otoczenia, które stanowią m.in. mł. insp. Orest Możejko (Piotr Polk), asp. sztab. Mieczysław Nocul (Michał Piela) oraz Natalia Borowik (Kinga Preis). Mimo mijającego czasu, fani wciąż chcą obserwować życie ulubionych bohaterów, zamknięte póki co w 31 (!) sezonach.
Pałac biskupa z "Ojca Mateusza" - gdzie naprawdę się znajduje?
Choć "Ojciec Mateusz" kojarzy się publice przede wszystkim z Sandomierzem, twórcy serii ulokowali część planów również w woj. mazowieckim. Doskonałym tego przykładem jest rezydencja biskupa, która początkowo mieściła się w Pałacu Radziwiłów w Nieborowie, a następnie w Pałacu w Jabłonnie.
Jabłonna, położona w powiecie legionowskim, jest oddalona od centrum Warszawy o nieco ponad 20 km. Sam pałac powstał w XVIII w. i ciekawie wpisuje się w serialowy kontekst, gdyż jest historyczną rezydencją biskupa Michała Poniatowskiego, często odwiedzanego zresztą przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Późniejszymi spadkobiercami Jabłonny byli książę Józef Poniatowski, Teresa Tyszkiewiczowa, Anna Dunin-Wąsowiczowa. Do czasu zakończenia II wojny światowej obiekt należał do rodu Potockich.
Czytaj również: Ten dworek znają wszyscy fani serialu "Ranczo". Wiemy, gdzie naprawdę się znajduje
Jak czytamy na stronie pałacu, już w XIX w. rezydencja została przebudowana. Zmiany przechodził również otaczający budynek park. Niestety, w 1944 r. pałac spaliły wojska niemieckie, a w 1946 r. zniszczony obiekt przeszedł na własność Skarbu Państwa. Wkrótce ruszyła odbudowa, w czasie której zadbano o przywrócenie rezydencji dawnego charakteru. W 1953 pałac wraz z parkiem został przekazany Polskiej Akademii Nauk, która stworzyła tu ośrodek konferencyjno-wypoczynkowy: Dom Zjazdów i Konferencji - czytamy.
Dziś w rezydencji organizowane są wydarzenia kulturalne i naukowe, imprezy okolicznościowe, wykłady i warsztaty. Działa tam restauracja, dostępne są pokoje noclegowe. Warto zaznaczyć, że pałac jest otwarty do zwiedzania dla grup turystycznych po uprzednim zarezerwowaniu terminu.
Nie tylko "Ojciec Mateusz"
Obiekt nadal zaprasza również do siebie ekipy filmowe. Widzowie mogą bowiem kojarzyć rezydencję nie tylko z "Ojca Mateusza". Jak czytamy na stronie Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, pierwszą powstałą w tym miejscu produkcją był melodramat "Bunt krwi i żelaza" z 1927 r. Lata później pałac i jego okolice gościły twórców "Czterdziestolatka", "M jak miłość", "Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć" czy "Czasu honoru".