Plebiscyt "Cuda Polski 2023"
W plebiscycie głosować mogli czytelnicy serwisu i magazynu Travelera. Nominacje zdobyło łącznie 48 miejsc z całego kraju. Ostatecznie ogłoszono natomiast 16 laureatów, po jednym z każdego województwa.
- Jestem przekonany, że ogromna popularność plebiscytu przygotowanego przez redakcję magazynu National Geographic Traveler i serwisu National-Geographic.pl we współpracy z 16 regionami Polski sprawi, że nowe Cuda Polski znajdą się na tegorocznej mapie wakacyjnych planów Polek i Polaków. W plebiscycie wzięła udział niebagatelna liczba ponad 123 tys. głosujących. W przypadku niektórych regionów walka o głosy trwała do ostatniej godziny. Dziś już wszystko jasne – z przyjemnością i dumą prezentujemy 16 miejsc, które zdobyło tytuły nowych Cudów Polski – zaznaczył Łukasz Załuski, redaktor naczelny National Geographic i National Geographic Traveler.
Plebiscyt "Cuda Polski 2023" - wyniki
Lista zwycięzców została ogłoszona 18 lipca. Znalazły się na niej kolejno (cytujemy za organizatorami):
- woj. dolnośląskie – Miasto Bardo;
- woj. kujawsko-pomorskie – Wyspa Młyńska z Młynami Rothera;
- woj. lubelskie – Włodawa;
- woj. lubuskie – Park Książęcy Zatonie;
- woj. łódzkie – Monopolis;
- woj. małopolskie – Pustynia Błędowska;
- woj. mazowieckie – Park Nauki Torus w Ciechanowie;
- woj. opolskie – Twierdza Nysa;
- woj. podkarpackie – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce;
- woj. podlaskie – Odkrywkowa Kopalnia Kredy w Mielniku;
- woj. pomorskie – Zagroda Inicjatyw Twórczych Swołowo;
- woj. śląskie – Żelazny Szlak Rowerowy;
- woj. świętokrzyskie – Geopark Świętokrzyski;
- woj. warmińsko-mazurskie – Gołdap;
- woj. wielkopolskie – Antidotum Airshow Leszno;
- woj. zachodniopomorskie – Ogrody Hortulus w Dobrzycy.
Plebiscyt "Cuda Polski 2023" - Park Nauki Torus w Ciechanowie
Zwycięzcą plebiscytu z woj. mazowieckiego okazał się Park Nauki Torus w Ciechanowie. W ramach regionu udało mu się pokonać Fabrykę Norblina oraz Centrum Folkloru Polskiego "Karolin".
- Park naukowy tuż obok jednej z najsłynniejszych wież ciśnień na świecie. Wieża zyskała międzynarodowy rozgłos, gdy znalazła się na 5. miejscu w rankingu najbardziej niezwykłych konstrukcji tego typu na całym globie przygotowanym przez „The World Geography” - opisują triumfatora organizatorzy plebiscytu.
Jak zaznaczają przedstawiciele rozsławionej atrakcji w Ciechanowie, opisywana wieża nie jest wieżą ciśnień, a "wieżowym zbiornikiem wyrównawczym na wodę". Nazwa "wieża ciśnień" na dobre jednak do niej przylgnęła, a sama konstrukcja stała się jednym z symboli miasta. Całość została zaprojektowana w 1972 r., a budowę rozpoczęto dwa lata później. Budowlę oddano do użytku w 1976 r. Po trzech latach zaprzestano jego użytkowania.
- Zbiornik przez lata stał opustoszały, ulegając powolnej, nieuchronnej degradacji. Niekiedy pojawiały się nierealne pomysły urządzenia na górze torusa tarasu widokowego lub zaaranżowania we wnętrzu torusa restauracji. Wzrost zainteresowania obiektem nastąpił po 2013 r., [...] W lutym 2014 r. obiekt włączony został do wojewódzkiej ewidencji zabytków nieruchomych techniki, nie zmieniło to jednak w żadnym stopniu jego sytuacji - dowiadujemy się.
W 2017 r. wieża została przejęta od Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, później rozpoczęto jej rewitalizację. - Inwestycję ukończono pod koniec 2018 r. Konstrukcja została wzmocniona, oczyszczona i pomalowana, na torusie pojawiło się nowe poszycie z blachy tytanowo-cynkowej. Wieża została podświetlona, a wokół niej powstała fontanna. Pomysł na inwestycję nie skupiał się tylko i wyłącznie na wieży, lecz na uczynieniu z niej punktu wyjścia dla parku nauki. Obok powstał więc nowoczesny dwukondygnacyjny budynek. Ponadto zagospodarowano otaczającą przestrzeń - przekazano.