Nowa placówka na mapie Warszawy. Pomoże osobom starszym
Jak poinformował warszawski ratusz, 8 listopada odbyło się oficjalne otwarcie trzeciego obiektu Stołecznego Centrum Opiekuńczo Leczniczego (SCOL). Jednostka działa już od wielu lat i łącznie zapewnia miejsce blisko 800 osobom w podeszłym wieku, gwarantując przy tym całodobową pomoc medyczną.
Całkowity koszt inwestycji, w którym znalazły się prace projektowe, roboty budowlano–instalacyjne, nadzory inwestorskie i autorskie oraz wyposażenie nowego budynku, wyniósł blisko 52 mln zł, z czego 33 mln zł to pieniądze z budżetu miasta, a prawie 8 mln stanowiło wsparcie Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
Przed budynkiem powstał ogród dla pacjentów wraz z mini tężnią solankową, z kolei na dachu placówki znajduje się taras przeznaczony do wypoczynku. W obiekcie zaprojektowano również aptekę z klimatyzowanymi magazynami na leki i wyroby medyczne.
– Co najważniejsze, pierwsi pacjenci zostaną przyjęci już w najbliższy poniedziałek, 13 listopada. W placówce przy ul. Mehoffera seniorzy będą mieli zapewnioną opiekę pielęgniarską i medyczną, w tym m.in. lekarzy internistów, geriatrów, neurologów, rehabilitantów, opiekunów medycznych oraz wsparcie psychologów, logopedów i terapeutów zajęciowych – przekazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Oferta nowej placówki. Ile będzie to kosztować seniorów?
Średnia wieku pensjonariuszy w domach opieki długoterminowej SCOL to 82 lata, a czas oczekiwania na przyjęcie wynosi zwykle od 8 do 10 miesięcy oraz od 4 do 5 miesięcy w trybie pilnym. Opiekę w SCOL pokrywa kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia oraz 70 proc. dochodu (renty/emerytury) pacjenta, nie więcej niż 250 proc. najniższej emerytury.
Zobacz poniżej wizualizacje nowej galerii handlowej Projekt Góraszka pod Warszawą: