Z Warszawy

Pałac Krasińskich po raz pierwszy otworzył się dla zwiedzających. Czekają koncert i wystawa

2024-05-22 17:05

Po raz pierwszy w swojej długiej, sięgającej XVII wieku historii jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy został udostępniony zwiedzającym. We wtorek, 21 maja zainteresowani mogli zwiedzić i zobaczyć od środka Pałac Rzeczypospolitej przy placu Krasińskich. Nasz reporter był na miejscu jeszcze przed oficjalnym otwarciem, zobaczcie zdjęcia.

21 maja o godzinie 20:30 odbyło się uroczyste otwarcie Pałacu Rzeczypospolitej.

Pałacu Krasińskich (Rzeczpospolitej) - zdjęcia po remonecie

Wydarzeniu towarzyszył uroczysty koncert w reżyserii Krzysztofa Materny. Na placu Krasińskich zabrzmiał utwór "Słowo", skomponowany specjalnie na tę okazję przez Tadeusza Woźniaka. Na scenie można było zobaczyć Joannę Kulig, Jolantę Majchrzak, Justynę Schneider, Daniela Olbrychskiego, Marcina Przybylskiego, Olka Różanka, Tadeusza Woźniaka, Zespół Rocka Progresywnego pod kierownictwem Marka Raduli oraz Sinfonię Varsovię pod batutą Wojciecha Michniewskiego.

- Po zmroku fasada Pałacu stała się tłem dla pokazu multimedialnego z muzyką Wojciecha Urbańskiego i udziałem Anny Dymnej, Jana Peszka oraz Wiktora Zborowskiego, a tuż po zakończeniu uroczystości odbyło się nocne zwiedzanie pałacowych wnętrz i wystawy - przekazali organizatorzy wydarzenia.

Pałac Rzeczypospolitej otwarty dla zwiedzających

Wstęp na wystawę był bezpłatny, a Pałac Rzeczypospolitej po zakończonej właśnie modernizacji stanie się nie tylko nową atrakcją turystyczną na mapie Warszawy, ale również przyjaznym miejscem do spędzania wolnego czasu.

Pałac Krasińskich można zwiedzać przez sześć dni w tygodniu. Dostępna będzie wystawa stała prezentująca zbiory Biblioteki Narodowej oraz wystawy czasowe. Odwiedzający dowiedzieli się o historii Biblioteki Narodowej, Pałacu Rzeczypospolitej, książki i druku, europejskim dziedzictwie literackim, a także o historycznych i współczesnych praktykach czytelniczych.

Historia Pałacu Krasińskich

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Biblioteki Narodowej, Pałac Krasińskich był i jest najpiękniejszym barokowym pałacem stolicy. Dzieje budowli i jej fundatora Jana Dobrogosta Krasińskiego stanowią jeden z ciekawszych motywów historii miasta. Legenda rzymskiego przodka rodu Krasińskich z pałacowych elewacji przyciąga uwagę przechodniów i zachwyca pasjonatów. Jako Pałac Rzeczypospolitej był jednym z najważniejszych budynków rządowych epoki stanisławowskiej. Jako świadek kataklizmów i triumfów jest zaś ściśle związany z historią Polski i Warszawy.

Przełomowe zmiany w centrum Warszawy. Zamiast betonu nowa zieleń