Pałacyk Michla w Warszawie - gdzie był, losy w Powstaniu Warszawskim
Pałacyk Michlera - jak właściwie brzmiała jego nazwa - powstał w Warszawie, przy ulicy Wolskiej 40 pod koniec XIX wieku. Jego właścicielem był bogaty kupiec Karol Michler, który od frontu swoich zakładów zbożowych postawił kamienicę przypominającą wyglądem secesyjny pałacyk.
Na początku powstania warszawskiego pałacyk Michla został zajęty przez żołnierzy Batalionu "Parasol", którzy uznali, że będzie to doskonały punkt do prowadzenia obrony przed Niemcami nacierającymi w stronę barykady przy ulicy Wolskiej.
Pałacyk Michla był miejscem walk 5 sierpnia 1944 roku, kiedy powstańcy stawiali zacięty opór atakującym wojskom niemieckim. Udało im się odeprzeć kilka prób ofensywy, aż wreszcie powstańcy podjęli decyzję o ewakuacji z obiektu.
Pałacyk Michla w Warszawie - co dziś znajduje się w jego miejscu?
Ostatecznie Niemcy opanowali pozostawiony przez powstańców budynek pałacu, a gdy w późniejszym czasie zdobyli całą ulicę Wolską zapadła decyzja o wyburzeniu tego budynku, stanowiącego symbol oporu warszawskiej rebelii.
Dla upamiętnienia obrony Pałacyku Michlera, jeszcze w trakcie walk, powstała piosenka "Pałacyk Michla", której słowa napisał poeta por. Józef Szczepański "Ziutek", żołnierz "Parasola" biorący udział w walkach. Zmarł on we wrześniu 1944 roku. Jako muzykę do utworu wykorzystano melodię Hymnu Podhalańskiego. Piosenka o pałacyku Michla szybko zyskała wielką popularność i do dziś jest jedną z najpopularniejszych pieśni powstańczych.
W miejscu, w którym niegdyś istniał pałacyk Michlera znajduje się pomnik jego obrońców. Odsłonięto go w 2007 roku z inicjatywy m.in. Janusza Brochwicza-Lewińskiego "Gryfa", czyli dowódcy obrony pałacyku Michla, który zmarł w styczniu 2017 roku w wieku 96 lat.
Wejścia do kanałów w powstaniu warszawskim. Galeria zdjęć - tak wyglądają obecnie: