Pandemia nie tylko zwiększa liczbę rozwodów, ale też wzmacnia relacje!

i

Autor: materiały prasowe Pandemia nie tylko zwiększa liczbę rozwodów, ale też wzmacnia relacje!

Pandemia poprawiła relacje jednej trzeciej par w Warszawie! Pogłębiła też przemoc domową

2021-05-05 16:33

Biuro pełnomocniczki prezydenta Warszawy do spraw kobiet zbadało sytuacje kobiet w stolicy w czasie pandemii. Okazuje się, że 62 procent warszawianek miało problem z wykonaniem badań diagnostycznych, a ponad 18 procent kobiet w Warszawie spędzało przy odrabianiu lekcji z dziećmi średnio 4 godziny dziennie. - To prawie jedna czwarta etatu nauczycielskiego - mówi ekonomistka i członkini Rady Kobiet w Warszawie Alicja Pacewicz.

Raport z anteny 05.05, godz.10

Kłótnie i domowe konflikty w pandemii

Ponad połowa kobiet w Warszawie w czasie pandemii kłóciła się z domownikami o przestrzeń do zdalnej pracy i nauki. Konflikty dotyczyły też niesprawiedliwego podziału obowiązków domowych. To wynik badań, które przeprowadziło biuro pełnomocnika do spraw kobiet przy prezydencie Warszawy.​

- 52 procent kobiet było uczestnikami konfliktów w domu. Zdarzało się też, że konflikt o przestrzeń przerastał w przemoc domową. Zaskoczył mnie jeden przypadek, który pewnego dnia zgłosiła nam kobieta. Jej mąż postanowił, że największy pokój z dostępem do balkonu będzie należał do niego. Kobieta z dzieckiem miała być w mniejszym pokoju, bez dostępu do balkonu. Ta historia skończyła się tragicznie. To, co kobieta nazywała konfliktem przerodziło się w przemoc domową. Nie znamy szczegółów tej sprawy. Wiemy natomiast, że kobieta została zamordowana przez swojego męża - mówi prawniczka i założycielka fundacji Centrum Praw Kobiet Urszula Nowakowska.

Czytaj także: Punkty Szczepień Powszechnych w Warszawie: wolontariusze poszukiwani! Kto się może zgłosić? Jakie są przywileje?

Pandemia jednak nie tylko zwiększa liczbę kłótni i rozwodów, ale też.... wzmacnia relacje. Do takiego wniosku doszło biuro pełnomocniczki prezydenta Warszawy do spraw kobiet w tych badaniach. Okazuje się, że zamknięcie w domach przez pandemię poprawiło relacje prawie jednej trzeciej par w Warszawie. Chodzi zarówno o małżeństwa z dziećmi, jak też pary bez dzieci czy kilkuletnie związki. - 15 procent kobiet zadeklarowało, że ich relacja z partnerem się poprawiła. Może to być efekt tego, że mieli więcej czasu dla siebie. Pracowali nad swoją relacją. Mieli też okazję, aby się lepiej poznać - mówi Katarzyna Wilkołaska-Żuromska, pełnomocniczka ds. kobiet przy prezydencie Warszawy.

Mamy w pandemii stały się nauczycielkami 

Ponad 18 procent warszawianek w pandemii spędzało przy odrabianiu lekcji z dziećmi średnio 4 godziny dziennie. 27 procent mężczyzn również spędzało czas na nauczaniu dzieci - średnio 2 godziny dziennie. - To prawie 1/4 nauczycielskiego etatu. Trzeba to przełożyć na ten czas, który się codziennie spędza z tymi dziećmi. Często to są przypadki, gdzie w domu jest dwójka, trójka, albo czwórka dzieci. Wszystkie mają online lekcje jednocześnie, czasami brakuje w domu komputerów, nie umieją się same podłączyć - mówi ekonomistka i członkini warszawskiej Rady Kobiet Alicja Pacewicz.

Czytaj także: Najpierw z nim grillowali, potem go okradli - bezczelne przestępstwo w gminie Nadarzyn

Odwołane zabiegi i brak dostępu do badań diagnostycznych

Raport pokazuje, że ponad 62 procent warszawianek w pandemii miało problem z wykonaniem badań diagnostycznych. Przy czym, w przypadku 24 procent kobiet przynajmniej raz odwołano wizytę u ginekologa. Dotyczy to także kobiet w ciąży.

- To będzie miało swoje długofalowe konsekwencje. Diagnostyka została odsunięta na bok przez pandemię. Personel medyczny był zaangażowany w walkę z koronawirusem. To świadczy o tym, że musimy teraz szczególną uwagę zwrócić na profilaktykę oraz poprawę naszej służby zdrowia. Musimy o tym pamiętać i zwiększyć dostęp do usług medycznych w Warszawie - mówi Katarzyna Wilkołaska-Żuromska, pełnomocniczka ds. kobiet przy prezydencie Warszawy.

Czytaj także: Punkty Szczepień Powszechnych w Warszawie: wolontariusze poszukiwani! Kto się może zgłosić? Jakie są przywileje?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Geograficzne rekordy świata. Nawet szkolna "szóstka" nie gwarantuje maksa

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się najwyższy wodospad na świecie?