Papież Franciszek nie podróżuje tak często, jak Jan Paweł II, który przyzwyczaił wiernych kościoła katolickiego do licznych pielgrzymek. Kiedy więc obecny zwierzchnik tej instytucji wyrusza gdzieś z Rzymu, towarzyszy temu wielkie poruszenie.
Papież Franciszek zakończył wizytę na Węgrzech
Papież Franciszek właśnie zakończył trzydniową podróż do stolicy Węgier, Budapesztu. Duchowny bezpiecznie wrócił już samolotem do Rzymu. Na pokładzie podniebnej maszyny odbyła się tradycyjna konferencja prasowa papieża.
Papież zapytany, czy rozmawiał o możliwości mediacji w sprawie Ukrainy z premierem Węgier Viktorem Orbanem i prawosławnym metropolitą Budapesztu Hilarionem z Patriarchatu Moskiewskiego Franciszek odparł: "W czasie tych spotkań nie rozmawialiśmy tylko o Czerwonym Kapturku". Zasugerował w ten sposób, że i ta sprawa była tematem jego rozmów.
- Pokój zawsze buduje się otwierając kanały, a nie poprzez zamykanie - stwierdził duchowny.
Czytaj także: Premier zamieścił zdjęcie papieża Jana Pawła II. Akcja polityków PiS
To była 41. zagraniczna podróż Franciszka w ciągu ponad 10 lat jego pontyfikatu, druga w tym roku po styczniowej wizycie w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.
Na tym nie kończą się plany Watykanu. W sierpniu papież pojedzie do stolicy Portugalii Lizbony na Światowe Dni Młodzieży. Natomiast na wrzesień planowana jest podróż do Marsylii we Francji na spotkanie biskupów z krajów basenu Morza Śródziemnego, a także być może wyjazd do Mongolii.
Wizyta w Budapeszcie
Papież Franciszek na zakończenie wizyty na Węgrzech spotkał się w niedzielę w Budapeszcie z przedstawicielami świata akademickiego i nauki. W przemówieniu podkreślił: "Jakże łatwo jest przejść od ograniczeń narzuconych sposobowi myślenia, jak w komunizmie, do myślenia bez ograniczeń, jak w konsumpcjonizmie"; "od wolności ograniczonej do wolności bez hamulców".
Czytaj także: Nie żyje Benedykt XVI. Emerytowany papież odszedł w wieku 95 lat
Spotkanie z udziałem około 250 osób odbyło się na Wydziale Informatyki i Nauk Bionicznych, działającym od 25 lat. To jedyny taki wydział na Węgrzech i w Europie, łączący inżynierię elektroniczną i informatykę z biologią molekularną i neurologią i ogólnie medycyną.
Papież zwrócił uwagę na rolę uniwersytetu jako "świątyni, w której wiedza ma wyzwolić się z ciasnych ram posiadania i dysponowania, aby stać się kulturą", czyli – jak dodał - pielęgnowaniem relacji z tym, co transcendentne, ze społeczeństwem, z historią, ze stworzeniem. Przypomniał, że Węgry były "świadkiem ideologii następujących jedna po drugiej, które narzucały się jako prawda, ale nie dawały wolności". Jego zdaniem to ryzyko nie zniknęło, o czym świadczy przejście „od komunizmu do konsumpcjonizmu”.
Zobacz zdjęcia: Setki wiernych oddają hołd zmarłemu papieżowi Benedyktowi XVI