Pensje będą jawne!

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/frycyk01 Zdjęcie ilustracyjne

Rewolucja

Pensje będą jawne! Każdy się dowie, kto ile zarabia. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego

2023-03-31 10:52

Jawne pensje to duża rewolucja, za którą w całości odpowiadać będzie nowa dyrektywa Parlamentu Europejskiego. Dzięki europejskim przepisom pracodawcy będą musieli podawać informacje, które ułatwią pracownikom sprawdzenie, ile zarabiają inni. Przedsiębiorca utrzymujący luki płacowe będzie podlegał srogim sankcjom.

Tajemnica wynagrodzenia odchodzi w niepamięć

Koniec z tajemnicami, czas na klarowne przedstawienie faktów. Wkrótce każdy się dowie, kto ile zarabia, a wszystko dzięki nowej dyrektywie Parlamentu Europejskiego. Ma to pomóc w zniesieniu nierówności społecznych.

- Koniec tajemnicy wynagrodzenia – pracownicy będą mieli prawo do informacji o wynagrodzeniu w swojej kategorii - podał Parlament Europejski. Przez kategorię rozumieć można jawność informacji w obrębie np. danego stanowiska. Dzięki temu każdy będzie mógł porównać, ile zarabia względem swoich kolegów i koleżanek. Pracodawcom, którzy nie będą przestrzegać nowych przepisów, grożą srogie sankcje.

Czytaj także: Lidl podnosi pensje, pracownicy dostaną więcej pieniędzy. Ile będzie można zarobić w sieci?

Pensje będą jawne!

Pracownicy będą mogli żądać przejrzystych i pełnych informacji o indywidualnym i średnim poziomie wynagrodzenia w podziale na płeć. Przedsiębiorca, który utrzymuje lukę płacową pomiędzy pracownikami (np. ze względu na płeć) przekraczającą 5 proc., będzie musiał wprowadzić zmiany lub zapłaci karę. Wszystko to "pod czujnym okiem" przepisów nowego prawa.

Po wejściu tych zmian w życie pracodawca nie będzie mógł ograniczać pracownikowi dostępu do informacji o poziomie wynagrodzeń pracowników tej samej lub innych kategorii. Niemożliwe stanie się też umowne zobowiązanie pracownika do niezdradzania wysokości wynagrodzenia.

Czytaj także: Drożyzna w sklepach. Wielkanocne zakupy będą znacznie droższe niż rok temu!

Co więcej, jeśli pracownik w którymś momencie uzna, że jego pracodawca nie zastosował wobec niego zasady równego wynagrodzenia, i skieruje sprawę do sądu, to – zgodnie z przepisami krajowymi – zajdzie konieczność udowodnienia, że nie doszło do dyskryminacji.

Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dyrektywy podczas czwartkowej sesji plenarnej stosunkiem głosów 427/79 (76 posłów wstrzymało się od głosu). Po zakończeniu procedury, kraje członkowskie będą musiały dostosować do niej swoje przepisy.

Zobacz zdjęcia: Miss Warszawy 2023. Oto najpiękniejsze mieszkanki stolicy

M jak miłość. Sylwia poskarży się Julii na Wernera