Wcześniej odbyło się trzygodzinne wysłuchanie Serafina w PE, na którym odpowiadał na pytania europosłów na temat unijnych finansów i unijnego budżetu. Po spotkaniu, jak wynika z informacji przekazanych przez źródło PAP, jego kandydatura została poparta przez tzw. koordynatorów obu komisji na zamkniętym spotkaniu.
Wymagana większość wynosiła dwie trzecie głosów koordynatorów. Końcowe głosowanie nad składem Komisji Europejskiej po wysłuchaniach wszystkich kandydatów jest zaplanowane na koniec listopada.
Piotr Serafin kandydatem na komisarza ds. budżetu
Polak jednak ma wielkie szanse na objęcie funkcji. Podczas trzygodzinnego wysłuchania Serafin przekonywał, że przyszły budżet UE będzie zakładał łączenie reform z inwestycjami w każdym kraju UE. "Chcemy te plany opracować w dialogu ze stolicami i regionami Europy" - powiedział. Podkreślił, że jego najważniejszym zadaniem będzie przygotowanie unijnego budżetu, który „powinien jednoczyć, a nie dzielić”.
Po spotkaniu, jak wynika z informacji przekazanych przez źródło PAP, jego kandydatura została poparta przez tzw. koordynatorów obu komisji. Wymagana większość wynosiła dwie trzecie głosów koordynatorów.
Piotr Serafin komisarzem ds. budżetu? Decyzja już niedługo
Kandydatura Serafina, który w grudniu zeszłego roku objął kierownictwo Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej w Brukseli po Andrzeju Sadosiu, była pierwszą zgłoszoną na polskiego komisarza w KE po tym, gdy jasne stało się, że nie będzie nim szef MSZ Radosław Sikorski.
W nieoficjalnych rozmowach z PAP politycy i dyplomaci przyznawali, że decyzja w sprawie polskiego kandydata na komisarza to decyzja Donalda Tuska, który potrzebuje osoby doświadczonej, ale przede wszystkim - zaufanej. "W Brukseli Serafin cieszy się ogromnym poważaniem, a jednocześnie byłby w stanie skutecznie realizować wolę premiera, m.in. w sprawach związanych z Zielonym Ładem" - mówiło PAP jedno ze źródeł.
Decyzję o tym, czy Piotr Serafin zostanie komisarzem ds. budżetu, poznamy pod koniec listopada.