W ogrodzie zoologicznym na warszawskiej Pradze pojawiły się pierwsze w tym roku pisklęta stepówek białobrzuchych. Jak informują eksperci z Ptaszarni Warszawskiego ZOO, maluchy są przedstawicielami gatunku, który ma niesamowitą strategię lęgową.
Pisklęta z warszawskiego ZOO
- Polega ona na tym, że głównie samiec, aby napoić pisklęta odbywa często wielokilometrowe wyprawy do wodopoju - wyjaśniają opiekunowie. - Na miejscu zanurza pierś i podbrzusze tak aby znajdujące się tam specjalne pióra nasiąknęły wodą, którą później pisklęta spijają jak ze specjalnej gąbki, wchodząc pod samca.
Stepówka białobrzucha (Pterocles alchata) nie jest gatunkiem zagrożonym. W naturze zasiedla Półwysep Iberyjski, południową Francję, północną Afrykę, Bliski Wschód oraz Azję Środkową i Południową. Osiąga długość ciała do 39 centymetrów i rozpiętość skrzydeł do 65 centymetrów. Samce mają żółte głowy i jasnozielone karki, natomiast samice - brązowe głowy w delikatne, czarne prążki. Ptaki tego gatunku zamieszkują ciepłe, suche i bezdrzewne stepy, suche błotne równiny, wyschnięte koryta rzek oraz grunty orne.
ZOBACZ TAKŻE: Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - RELACJA LIVE