Jarosław Kaczyński

i

Autor: PAWEL DABROWSKI / SUPER EXPRESS

Wiadomości

PKW podjęła decyzję. Co ze sprawozdaniem finansowym komitetu PiS?

2024-12-30 14:38

Państwowa Komisja Wyborcza, wykonując postanowienie SN, przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu PiS z wyborów parlamentarnych 2023 r. PKW podkreśliła, że nie przesądza, czy Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, która wydała to orzeczenie, jest sądem i nie przesądza o jego skuteczności.

PKW zdecydowała ws. sprawozdania finansowego komitetu PiS

Szef PKW Sylwester Marciniak poinformował, że Państwowa Komisja Wyborcza - w wykonaniu postanowienia Sądu Najwyższego - przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego PiS z wyborów parlamentarnych z 2023 r. W uchwale - jak przekazał - znalazł się także zapis, że została ona podjęta "wyłącznie w wyniku uwzględnienia skargi (PiS - red.) przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN i jest immanentnie i bezpośrednio powiązana z orzeczeniem, które musi pochodzić od organu będącego sądem w rozumieniu Konstytucji i Kodeksu wyborczego". "PKW nie przesądza przy tym, iż IKNiSP SN jest sądem w rozumieniu Konstytucji RP i nie przesądza o skuteczności orzeczenia" - głosi treść przyjętej uchwały.

Za przyjęciem takiej uchwały głosowało czterech członków PKW: Sylwester Marciniak, Wojciech Sych, Arkadiusz Pikulik oraz Mirosław Suski; trzech było przeciw: Ryszard Kalisz, Paweł Gieras i Maciej Kliś; dwóch wstrzymało się od głosu: Ryszard Balicki i Konrad Składowski.

Marciniak został zapytany przez dziennikarzy o to, kiedy decyzja PKW trafi do ministra finansów Andrzeja Domańskiego. - Wracam, analizuję, podpisuję, więc mam nadzieję, że najpóźniej jutro, w zależności jak ministerstwo działa - odpowiedział szef PKW. Dopytywany, ile czasu na wykonanie tej decyzji będzie miał teraz minister finansów, Marciniak odparł, iż przepisy wskazują, że powinien wykonać to "niezwłocznie". - Niezwłocznie to pojęcie takie słownikowe - natychmiast, w ciągu kilka dni - podkreślił szef PKW.

Marciniak potwierdził, że poniedziałkowa decyzja PKW zamyka sprawę rozliczenia komitetu wyborczego PiS w związku z wyborami do Sejmu i Senatu. Zaznaczył, że od podjętej przez PKW uchwały w tej sprawie nie służy już żaden środek odwoławczy. Dopytywany, czy to oznacza, że kwota, o którą została pomniejszona dotacja PiS, powinna do tej partii wrócić, Marciniak powiedział, że ta kwota faktycznie "wraca", a jej wysokość zostanie obliczona przy udziale "wysokiej klasy ekspertów KBW". Wyraził nadzieję, że jeszcze w poniedziałek pismo w tej sprawie będzie gotowe. Przypomniał jednocześnie, że PiS zaskarżyło do Sądu Najwyższego jeszcze jedną uchwałę PKW, dotyczącą odrzucenia sprawozdania rocznego partii; nie została ona jeszcze rozpoznana przez SN.

Czterech członków PKW - Ryszard Balicki, Paweł Gieras, Maciej Kliś i Konrad Składowski - złożyło w poniedziałek swoje stanowisko, w którym zaapelowali do Sejmu, Senatu i prezydenta o współpracę w celu unormowania sytuacji w wymiarze sprawiedliwości i statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej. Zaapelowali ponadto do pierwszej prezes SN Małgorzaty Manowskiej o takie konstruowanie składów orzekających w nadchodzących sprawach związanych z przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi, by ich orzeczenia nie mogłyby być podważane.

"Oświadczamy, że jako członkowie organu kolegialnego podejmiemy wszelkie niezbędne działania, by proces wyborczy toczył się z należytym poszanowaniem zasad określonych w Konstytucji RP i Kodeksie wyborczym tak, aby komitetom wyborczym, kandydatom i wszystkim uczestnikom postępowań wyborczych zostały zagwarantowane wszelkie należne im prawa, w tym także do skutecznej procedury odwoławczej" - napisano.

Jak relacjonował szef PKW, podczas posiedzenia Komisja dyskutowała też o przedstawionym przez marszałka Sejmu projekcie tzw. ustawy incydentalnej dotyczącej przyszłorocznych wyborów prezydenckich oraz uzupełniających do Senatu. Marciniak zwrócił uwagę, że propozycja ta nie dotyczy "systemowego uregulowania statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych", o co apelowała PKW. Projekt - wskazywał - dotyczy wyłącznie stwierdzenia ważności wyborów prezydenckich i uzupełniających do Senatu oraz rozpatrywania protestów wyborczych w związku z tymi wyborami.

Szef PKW poinformował ponadto, że 23 grudnia do PKW wpłynęło ponaglenie pełnomocnika komitetu wyborczego PiS w związku z brakiem uchwały o przyjęciu sprawozdania finansowego tego komitetu z wyborów parlamentarnych 2023 r. Z kolei w poniedziałek 30 grudnia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wpłynęła skarga na bezczynność PKW.

Kolejne posiedzenie PKW - jak przekazał Marciniak - zaplanowano na 16 stycznia.

Odmieniona ulica Chmielna w Warszawie - zobacz zdjęcia:

Warszawa Radio ESKA Google News
Autor:
POPISY PREZYDENTA DUDY, GDZIE ZMIERZA KACZYŃSKI I WIERSZ OD WIDZA | NOCNA ZMIANA - najlepsze momenty 2024