Warszawa nie unika metamorfoz. Wręcz przeciwnie, w mieście ciągle coś się dzieje. Jeśli nie budowa tramwaju na Wilanów, to modernizacja dobrze znanych placów. Tym razem wielka zmiana czeka popularny plac Trzech Krzyży.
Metamorfoza placu Trzech Krzyży
Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na dodatkową zieleń. Na placu pojawi się blisko 30 nowych drzew. Trwają też przygotowania do oddania do użytku wschodniej jezdni i przerzucenia frontu robót za zachód.
- Zazielenianie Warszawy jest naszym priorytetem, dlatego bardzo się cieszę, że zieleń wróci na jeden z najbardziej znanych warszawskich placów – Trzech Krzyży. Skujemy beton, a w jego miejscu pojawią się trawniki, krzewy, byliny i kilkadziesiąt drzew. Efekty trwających już prac, zobaczymy jeszcze w tym roku – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Czytaj także: Pl. Na Rozdrożu przejdzie prawdziwą metamorfozę. Oto jak się zmieni
Etapy prac na pl. Trzech Krzyży
Pierwsze prace na placu Trzech Krzyży rozpoczęły się w zeszłym roku. Problemem był od początku zabytkowy bruk, który na znacznej powierzchni znajduje się pod asfaltową jezdnią. Plan działania trzeba było więc skonsultować z konserwatorem zabytków. Ostatecznie udało się ustalić szczegóły.
Efektem rozmów z prof. Jakubem Lewickim, Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, jest nowa lepsza odsłona projektu przebudowy placu Trzech Krzyży. W marcu Rada m.st. Warszawy, przekazała ZDM środki na realizację dodatkowych prac związanych z zielenią, dzięki czemu właśnie ogłoszono przetarg na ich wykonanie. Oferty można składać do 9 maja.
Wybrany wykonawca będzie miał 120 dni na wykonanie prac, licząc od momentu podpisania umowy. Właśnie dzięki temu będziemy mieli szansę ujrzeć efekty jeszcze w tym roku kalendarzowym.
Czytaj także: Kapitalny remont ronda "Radosława". ZDM ogłasza koniec prowizorycznych napraw
Zieleń, miejsce dla pieszych i rowerzystów
- Na placu Trzech Krzyży pojawi się łącznie 28 nowych drzew. Z tego 4 grusze już zostały posadzone w jego północnej części, reszta stanowi zaś przedmiot trwającego przetargu. To 16 lip i 8 głogów. Będą to drzewa o wysokości ok. 6 m i minimalnym obwodzie pnia od 30 cm (głogi) do 50 cm (lipy). Dzieła dopełnią nowe trawniki, żywopłoty oraz skupiska bylin. To ponad 2700 m kw. terenów zielonych – zachowane zostaną wszystkie istniejące oraz utworzone nowe - informuje Miasto Stołeczne Warszawa.
Zieleń, a także planowany remont nawierzchni na placu uzupełniają szereg innych zmian, które już się rozpoczęły. Przejście dla pieszych w centralnej części placu, nisko ocenione w audycie przejść dla pieszych, zyska sygnalizację i azyle. Sam plac zyska ponadto pełną infrastrukturę rowerową. Szykują się więc kolosalne zmiany w miejskiej przestrzeni.
Czytaj także: Potężne opóźnienie remontu Pola Mokotowskiego. Warto czekać na efekty