Niezwykłe odkrycie w Dolinie Qumayrah
Archeolodzy i archeolożki z UW zaangażowani są w projekt badawczy w Dolinie Qumayrah na terenie północnego Omanu. Pod koniec grudnia zakończył się tam kolejny sezon poszukiwań. Znaleziska badaczy i badaczek są niezwykle cenne! Odkryto między innymi wieżę w obrębie prehistorycznej osady i ślady produkcji metalurgicznej. Najciekawsze znalezisko nie jest jednak związane z gospodarką czy handlem, lecz z rozrywką! To gra planszowa sprzed co najmniej 4 tysięcy lat.
Zobaczcie planszówkę naszych przodków
Grę znaleziono w pozostałościach jednej z odsłoniętych budowli. Plansza jest wykonana z kamienia, ma zaznaczone pola i zagłębienia. To niezwykle rzadkie znalezisko. Podobne plansze odnajdywano w dolinie Indusu oraz w Mezopotamii. Tego typu planszówki zapewniały rozrywkę ludziom żyjącym w epoce brązu. Zdjęcie planszy do gry znajdziecie w poniższym poście.
Badania w Qumayrah
Archeolodzy i archeolożki z UW podkreślają znaczenie ostatnich odkryć. Dowodzą one, że region Qumayrah miał w starożytności większe znaczenie niż dotąd sądzono. To rozbudza nadzieje na kolejne ważne znaleziska. Badacze i badaczki z CAŚ UW prowadzą w tym miejscu prace od 2015 roku. Dzięki ich odkryciom okazało się, że dolina jest bogata w pozostałości archeologiczne z co najmniej pięciu okresów. Więcej o badaniach w Qumayrah przeczytacie tutaj.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!