Fajerwerki

i

Autor: Canva

Planujesz puszczać fajerwerki w Sylwestra? Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa

2022-12-31 11:30

Policja przypomina, że w trakcie korzystania z petard i tego typu asortymentu należy zachować szczególną ostrożność i rozsądek. Fajerwerki są materiałami wybuchowymi, które mogą być niebezpieczne dla życia i zdrowia. Sprawdźcie, o jakich zasadach należy pamiętać podczas odpalania sztucznych ogni w Sylwestra.

Fajerwerki - o tym warto pamiętać!

Władze Warszawy apelują, by nie strzelać fajerwerkami i petardami podczas zabaw sylwestrowych. Miasto nie planuje żadnych pokazów sztucznych ogni ze względu na oszczędności, a także na zdrowie i bezpieczeństwo zarówno dzieci, jak i zwierząt. Władze podkreśliły również, że wybuchy i wystrzały mogą przywoływać traumatyczne wspomnienia, zwłaszcza u dzieci, które z rodzicami uciekły przed wojną na Ukrainie.

Nie oznacza to jednak, że w tym roku fajerwerków w mieście nie będzie. To, czy ktoś zdecyduje się na zakup fajerwerków to prywatna decyzja każdego mieszkańca miasta. Dlatego osoby wrażliwe na tego typu bodźce oraz właściciele czworonogów powinni odpowiednio zadbać o swoje bezpieczeństwo i swoich podopiecznych w trakcie Sylwestra.

Osoby, które będą chciały uczcić nowy rok pokazem sztucznych ogni powinni pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas ich używania. Policja warszawska przypomina, że w trakcie korzystania z petard i tego typu asortymentu należy zachować szczególną ostrożność i rozsądek. Fajerwerki są materiałami wybuchowymi, które mogą być niebezpieczne dla życia i zdrowia.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas puszczania fajerwerków

  • upewnijmy się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone (W miejscach publicznych można je odpalać tylko 31 grudnia i 1 stycznia. Przedwczesne próby lub odpalanie pozostałości po zabawie sylwestrowej są nielegalne. Nie można puszczać fajerwerków z balkonu. Jest to złamanie przepisów pożarowych, za które grozi mandat do 500 zł.)
  • kupując fajerwerki lub petardy zwróćmy uwagę, czy posiadają one odpowiednie atesty (Certyfikat CE Conformité Européenne - oznaczenie umieszczone na wyrobie jest deklaracją producenta, że oznakowany wyrób spełnia wymagania dyrektyw Unii Europejskiej (UE);
  • nie kupujmy fajerwerków od przypadkowych osób;
  • sprawdźmy oznakowanie wyrobów pirotechnicznych, m.in.: nazwę produktu, klasę bezpieczeństwa, nazwę i adres producenta, liczbę wyrobów w opakowaniu, instrukcję obsługi w języku polskim (do amatorskich pokazów używajmy tylko fajerwerków oznaczonych, jako klasa I i II, ponieważ klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych);
  • nie manipulujmy przy fajerwerkach;
  • od odpalonego fajerwerku oddalmy się co najmniej 10 m - wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważne uszkodzenia ciała, np. utratę wzroku, palców lub całej ręki;
  • materiałów pirotechnicznych używajmy tylko na dworze,
  • ładunki mogą odpalać tylko osoby dorosłe, które nie są pod wpływem alkoholu;
  • po nieudanej próbie nigdy nie zapalajmy ich po raz drugi i nie wrzucajmy ich do ognia;
  • nie odpalajmy fajerwerków w pobliżu samochodów, stacji paliw i zbiorników z płynami lub gazami łatwopalnymi;
  • pamiętajmy, że za nieostrożne obchodzenie się z wyrobami pirotechnicznymi grozi karą aresztu, grzywny lub pozbawienia wolności.

Tak więc zachowajmy szczególną rozwagę i ostrożność, a przede wszystkim nie umożliwiajmy dzieciom zabawy fajerwerkami. Jeśli dojdzie do wypadku, wezwijmy służby ratownicze dzwoniąc na numer alarmowy 112.