Konserwacja płyt cmentarnych

i

Autor: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Z Warszawy

Płyty nagrobne z cmentarza olędrów do renowacji. "Są już w pracowni"

2024-10-31 21:00

Zabytkowe płyty nagrobne z cmentarza olędrów na Kępie Tarchomińskiej są już w pracowni konserwatorskiej - poinformował ostatniego dnia października stołeczny konserwator zabytków. Prace konserwatorskie prowadzone są także w lapidarium na Białołęce.

Czas na prace konserwatorskie

W komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych przekazano, że konserwatorka skupi się na pracach zachowawczych, polegających na oczyszczeniu płyt z nawarstwień biologicznych, wykonaniu niezbędnych napraw (w tym sklejeniu pękniętej na pół płyty i dwóch krzyży) oraz zabezpieczeniu hydrofobowym. Po konserwacji płyty powrócą na fundamenty.

Cmentarz ewangelicki u zbiegu ulic Ruskowy Bród i Mańkowskiej jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków. Do naszych czasów na Kępie Tarchomińskiej zachowało się zaledwie pięć nagrobków dawnych mieszkańców Białołęki. Ze względu na zły stan obiektów Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków zdecydowało o zleceniu prac konserwatorskich.

Również 17 płyt nagrobnych i obelisków z lapidarium przy ul. Ruskowy Bród przejdzie konserwację. Do końca listopada 2024 r. zostaną tam przeprowadzone zachowawcze prace konserwatorskie. "Będą polegały na oczyszczeniu płyt z nawarstwień biologicznych, tj. porostów, mchu i glonów, oraz zabezpieczeniu hydrofobowym. Zostaną również wykonane drobne naprawy ubytków i spękań. Bieżące działania konserwatorskie pozwolą na utrzymanie zabytkowych płyt nagrobnych w dobrym stanie oraz poprawią walory estetyczne" - przekazał konserwator.

Lapidarium powstało w 2012 r., składa się z tablic i obelisków pochodzących z dawnych cmentarzy osadników niemieckich z terenów Białołęki. Płyty nagrobne datowane są od końca XIX w. do lat 30. XX w. "Lapidarium stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego i historycznego Białołęki, jego zachowanie w należytym stanie jest niezwykle istotne dla mieszkańców dzielnicy, gdyż stanowi świadectwo po dawnych osadnikach niemieckich, tzw. olędrach" - zaznaczył konserwator.

Święto Zmarłych na świecie - tradycje różnych kultur - zobacz zdjęcia:

Jubileuszowa gala Komitetu Powązkowskiego. Cmentarne anegdoty kwestujących gwiazd. Niezapomniani